Po Londynie niskobudżetowo

Co można zobaczyć w Londynie bez wydawania pieniędzy na zwiedzanie?

     Żeby poczuć klimat miasta nie trzeba kupować drogich biletów. Można skorzystać z darmowych atrakcji. Wszystko zależy od tego jaki budżet mamy i ile chcemy wydać na zwiedzanie.

dsc00129

W Londynie

     Jak pisałam  już  w jednym z  postów, w  Londynie są muzea do, których wstęp  jest darmowy. My  odwiedziliśmy British Museum i Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum). Na zwiedzenie każdego z  nich trzeba poświęcić minimum kilka godzin, chyba że wybierze się  tylko  te  działy, które najbardziej nas interesują.

dsc00598

W British Museum

W Muzeum Historii Naturalnej

W Muzeum Historii Naturalnej

     Czas spędzić można też w licznych parkach, pospacerować nad Tamizą, przejść się kilkoma mostami, moim zdaniem koniecznie Tower Bridge. Przy odrobinie szczęścia można być świadkiem podnoszenia przęseł mostu. Nam się to udało.

dsc00261

Nad Tamizą

dsc00262

Tower Bridge

img_5103

Tower Bridge

img_5008

Nad Tamizą

Southwark bridge

     Obowiązkowym punktem jest spacer w dzielnicy City of Westminster z pałacem westminsterskim, Big Benem i anglikańską świątynią Westminster Abey.

    O godzinie 11:00 w dni powszednie i 10:00 w niedzielę można zobaczyć zmianę warty na placu Horse Guards Parade.

img_5200

Zmiana warty na placu Horse Guards Parade

     O 11:30 jest zmiana warty przy pałacu Buckingham. Wówczas, na pewien czas zamykane są ulice, aby zrobić miejsce paradującej ich środkiem orkiestrze i konnym gwardzistom. Przemarsz obserwuje  wielu turystów, a pod samym pałacem stoją wtedy tłumy. Aż dziw, że  te parady odbywają się  z taką pompą.Trudno jest jednak pogodzić obejrzenie obydwu zmian wart jednego dnia. Przed każdą zmianą trzeba być nieco wcześniej by zająć dogodne miejsce do obserwacji. Przy złej pogodzie parady mogą być odwołane. Nam pogoda dopisała, więc mogliśmy zobaczyć obie ceremonie. Warto też zrobić sobie zdjęcie z gwardzistą na koniu stojącym przed budynkiem Horse Guards.

img_5230

Przemarsz orkiestry ulicami miasta pod Buckingham Palace

     Nie można  zapomnieć o słynnych placach np. Piccadilly Circus czy Trafalgar Square, przy którym stoi National Gallery udostępniona do zwiedzania bezpłatnie. Stała tam dość długa kolejka chętnych do wejścia, my nie wchodziliśmy do muzeum. Można pospacerować po Hyde Parku.

dsc00124

National Gallery

dsc00122

National Gallery

     Wybrać się do Greenwich i nawet nie wchodząc do Królewskiego Obserwatorium, zrobić sobie zdjęcie stojąc na obu półkulach.

     Miłośnicy Harrego Pottera będą może chcieli przejść się mostem Millennium Bridge, który  na początku szóstej części niszczą śmierciożercy.

dsc00690

Millennium Bridge

     Inną bezpłatną atrakcją związaną z Harrym Potterem jest peron 9 i ¾. Jak się do niego dostać? Mieści się on na stacji kolejowej King’s Cross, blisko peronów 9 i 11. Żeby dotrzeć do wózka wbitego w ścianę, należy iść w kierunku peronów 9 i 11 , tuż przed wejściem na perony, po prawej stronie hali będzie widoczna tablica z napisem PLATFORM 9 ¾. Miejsce to cieszy się zainteresowaniem wielu turystów. Dodatkową atrakcją jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia. Trzeba odstać około 40 minut, aby doczekać  się  swojej  kolejki.  Pracują   tam dwie młode  panie. Myślę,  że  na  stanowisku pracy  są w  godzinach  otwarcia  sklepu z pamiątkami  związanymi  z  serią  o  Harrym  Potterze.  Jedna  robi  zdjęcia, a druga daje różdżki, zakłada szaliki i w odpowiednim momencie  podrzuca  go  do  góry.  Zdjęcie  można  kupić  w sklepie chyba  w cenie ok. 9 funtów lub zrobić sobie swoim aparatem i mieć bezpłatną pamiątkę. Nawet jak sklep jest zamknięty, turyści podchodzą do wózka i robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Warto też  zajrzeć  do  sklepu  z  pamiątkami,  są  w  nim  między  innymi  szaliki,  różdżki,  fasolki  wszystkich  smaków, maskotki Hedwigi i Zgredka. Wystrój sklepu przypomina sklepy z ulicy Pokątnej i ma swój klimat. Mi osobiście bardzo się podobał.

img_5160

Na King’s Cross

img_5159

Próba dotarcia na pociąg do Hogwartu

dsc00655

Z mężem na King’s Cross

img_5170

W Harry Potter shop na King’s Cross

img_5163

W Harry Potter shop na King’s Cross

img_5162

W Harry Potter shop na King’s Cross

     Warto też jest odwiedzić Camden Town dzielnicę, która słynie z kanałów , bazaru ze starociami i ulicznego  jedzenia z różnych stron świata. Jak to mówią moje dzieci jest to „mega” atrakcja. Już po wyjściu ze stacji metra Camden Town, rzucają się w oczy budynki z nietypowymi elementami ozdobnymi na fasadach. Spotkać tam można reprezentantów różnych popkultur.

dsc00646

Camden Town

dsc00641

Camden Town

dsc00639

Camden Town

dsc00633

Camden Town

dsc00648

Chodnik – Camden Town

Będąc w tych stronach można pospacerować wzdłuż kanałów. To zupełnie inny Londyn niż Westminster.

img_5269

Wzdłuż kanałów

img_5275

Wzdłuż kanałów

img_5272

Wzdłuż kanałów

      Innym miejscem, do którego można zajrzeć to Chinatown i jak sama nazwa wskazuje wiadomo czego można  się  spodziewać.  Dzielnica  chińska  oferuje  między  innymi  sklepiki  z  chińskimi  produktami i jedzenie kuchni azjatyckiej. Moim zdaniem  jest godna poświęcenia jej nieco czasu, zwłaszcza, że można zjeść tam niedrogi i smaczny posiłek, o czym pisałam tu.

dsc00313

Chinatown

Przed wejściem do tej dzielnicy można wstąpić do sklepu M&M’S. Takiej oferty słodyczy jeszcze nie widziałam. Całe ściany wyłożone są różnokolorowymi cukierkami.

dsc00323

Sklep M&M’S

     To tylko kilka moich różnorodnych propozycji. Na pewno jest wiele innych ciekawych i niedrogich miejsc, do których warto zajrzeć będąc w Londynie. Ja wspomniałam tylko o tych, które sama odwiedziłam. Może macie jeszcze inne propozycje.

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, to zapraszam na inne posty poświęcone pobytowi w Londynie.

Małe conieco w Londynie

Zwiedzanie Londynu z London Pass czy Travelcard?

Zwiedzanie Londynu w I strefie z London Pass

Zwiedzanie Londynu z London Pass poza I strefą

  • Kamil, 6 grudnia 2016, 14:39

  Odpowiedz

  Super! Ciekawe zdjęcia i opis 😀
  Pozdrawiam!

   • admin, 6 grudnia 2016, 16:36
   • Autor

   Odpowiedz

   Bardzo mi milo, że wpis i zdjęcia spodobały się.

  • Ja, 18 czerwca 2018, 12:45

  Odpowiedz

  Na zdjeciach na gorze jest tower bridge nie london bridge. Pozdrawiam

   • admin, 18 czerwca 2018, 17:50
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję za zwrócenie mi uwagi, naprawiłam swój błąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.