W Castillo Caleta de Fuste

     Caleta de Fuste nazywana też El Castillo to nadmorska miejscowość wypoczynkowa, typowo turystyczna, położona w odległości 7 km od lotniska Aeropuerto de Fuerteventura. To fakt, leży nad dużą piaszczystą plażą, ale tak naprawdę sama miejscowość niczym szczególnym mnie nie zachwyciła. Natomiast  największym jej atutem dla mnie jest jej usytuowanie. Stanowi dobry punkt wypadowy do zwiedzania wyspy.  Castillo Caleta de Fuste z Morro Jable  dzieli 77 km, z Corralejo 45 km, a z Betancurią, dawną stolicą wyspy 28 km.

Caleta de Fuste

Co oferuje sama miejscowość? Powiedziałabym niewiele.

     Tuż obok plaży stoi XVIII-wieczny zamek w kształcie okrągłej baszty zbudowanej z kamienia.

Kamienna wieża

Kapliczka obok Kamiennej wieży

     Nieco dalej jest też port, w którym stoją łodzie.

W porcie

     Idąc w stronę Morro Jable można dojść do centrum handlowego. Dotrzeć tam można idąc wzdłuż głównej drogi lub promenadą ciągnącą się wzdłuż brzegu. Niestety promenada w środkowej części jest przerwana. Oczywiście można przejść ścieżką łączącą dwa odcinki, ale  prowadząc np. dziecięcy wózek staje się to przeszkodą. Obok centrum jest ładnie zagospodarowany teren z zielenią, kwitnącymi nawet zimą kolorowymi kwiatami, alejkami i starymi kamiennymi budowlami stojącymi tuż nad brzegiem oceanu. Odcinek miedzy plażą a centrum handlowym jest dobrym miejscem na spacer.

Stare budowle obok centrum handlowego

Przy centrum handlowym

Przy centrum handlowym

Promenada przy plaży

Promenada przy plaży

Roślinność przy centrum handlowym

     Będąc w Caleta de Fuste warto jest udać się do pobliskiej, oddalonej około 4 km „fabryki soli” –  Salinas del Carmen.  Należy kierować się w stronę Morro Jable. Nie mając samochodu można zrobić sobie dłuższy spacer by dotrzeć do miejsca, w którym podejrzeć można proces pozyskiwania soli z wody morskiej. Nad brzegiem umieszczone są „poletka-wanienki” wypełnione wodą morską, która pod wpływem słońca wyparowuje, pozostawiając sól. Stoi tam też budynek muzeum. Podczas naszego pobytu było jeszcze nieczynne, nie mieliśmy więc okazji wejść do jego wnętrza. Przy samym wejściu na teren Salinas znajduje się kasa.  Byliśmy z rana i na teren Salinas del Carmen weszliśmy bezpłatnie. Do „fabryki soli dostaliśmy się  wypożyczonym samochodem, a cały wyjazd zajął nam około 1 godziny.

Pozyskiwanie soli z wody morskiej

Salinas del Carmen

Salinas del Carmen

Muzeum soli

 Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest dodatkowo okazały szkielet olbrzyma  morskiego – kaszalota, ustawiony nad brzegiem oceanu. Według mnie warto jest wygospodarować sobie czas na krótką wizytę w „fabryce soli”.

W Salinas del Carmen – szkielet kaszalota

W Salinas del Carmen

     W pobliżu Caleta de Fuste jest też pole golfowe. Mijaliśmy je jadąc w kierunku Morro Jable.

   Wybierając hotel w Caleta de Fuste kierowałam się położeniem miejscowości, bowiem planowałam zwiedzać wyspę. Zapraszam do zapoznania się z opisami zwiedzania Fuerteventury.

  • Basia B, 4 stycznia 2017, 18:42

  Odpowiedz

  wybieranie soli na tych polach to tylko miła praca, gdy się na to patrzy :))
  roślinność to jest zachwycające a w Polsce zima w pełni..

   • admin, 4 stycznia 2017, 19:13
   • Autor

   Odpowiedz

   Dlatego zimą odpoczynek na Wyspach Kanaryjskich jest cudowny.

  • Agnieszka Małecka, 19 sierpnia 2018, 09:34

  Odpowiedz

  Witam, wybieramy się z dzieckiem 2l czy polecałaby Pani tą miejscowość?

   • admin, 20 sierpnia 2018, 17:51
   • Autor

   Odpowiedz

   Trudno mi powiedzieć. Zdecydowanie bardziej podobała mi się plaża w Morro Jable. Jeżeli wybiera się Pani z maluszkiem, to może lepiej skupić się nad wyborem hotelu z odpowiednią infrastrukturą dla małych dzieci. Ja wybrałam Castillo Caleta de Fuste ze względu na bliskość lotniska i położenie w środkowej części wyspy.

  • Agnieszka Małecka, 19 sierpnia 2018, 09:35

  Odpowiedz

  Jaki koszt wypożyczenia auta?

   • admin, 20 sierpnia 2018, 18:10
   • Autor

   Odpowiedz

   Za tydzień od około 100 euro, zależy od modelu. We wpisie O wypożyczaniu samochodu na Wyspach Kanaryjskich podałam link do wypożyczalni, z której korzystałam przy wynajmowaniu samochodu na trzech różnych wyspach. Po wejściu na stronę firmy i kliknięciu w zakładkę Fleet ukaże się cała gama samochodów i koszt ich tygodniowego wynajęcia. Mam nadzieje, że ta informacja będzie dla Pani przydatna.

  • Robert, 14 września 2019, 12:14

  Odpowiedz

  Wybieram się w styczniu 2020 pierwszy raz lecę zimą i mam nadzieję że pogoda dopisze ,a wybrałem ten rejon z uwagi na dość atrakcyjną cenę pobytu pozdrawiam

   • admin, 14 września 2019, 17:15
   • Autor

   Odpowiedz

   To dobry punkt wypadowy i blisko lotniska. Życzę miłego wypoczynku.Też pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.