Godzina na Górnym Mieście w Tallinie

      Stare miasto w Tallinie wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. Udało mi się je odwiedzić latem 2015 roku. Zwiedzanie średniowiecznego Górnego miasta w Tallinie rozpoczęliśmy od strony jednej z 20 baszt obronnych zwanej Pikk Hermann (Długi Herman). Wybudowana z  kamienia,  sięga około 46 metrów wysokości. Znajduje się ona na wzgórzu Toompea . Najpierw mogliśmy popatrzeć na nią z dołu.

Długi Herman

      Potem przeszliśmy wzdłuż muru obronnego by wejść na  Lossi  Plats,  podejść  bliżej  Długiego  Hermana i  spojrzeć  na  niego z bliska. Wieża zbudowana na planie koła, w drugiej połowie XIV wieku i podwyższona w XVI wieku, wydawała się być przyklejona do fasady zamku Toompea. Na jej szczycie powiewała flaga Estonii.

Długi Herman

      Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, wróciliśmy na plac Lossi, przy którym stoi budynek parlamentu. Z jego prawej strony nieco w głębi widać kolejną basztę, która podobnie jak Długi Herman, przylega do budynku Parlamentu Estonii. Przednia fasada budynku, wymalowana w różowych kolorach, pochodzi z czasów Katarzyny II, która zleciła wybudowanie gmachu na potrzeby urzędu guberni. Wówczas też zamek przekształcono w pałac. Na gmachu parlamentu tuż nad bramą wejściową umieszczone jest godło państwa – złota tarcza i trzy niebieskie lwy, a nad nim estońska flaga.

Budynek Parlamentu Estonii w Zamku Toompea

Budynki i wieża obronna widziane z placu Lossi

    Po przeciwnej stronie placu znajduje się prawosławny sobór Aleksandra Newskiego zbudowany w ostatniej dekadzie XIX wieku. Okazała budowla z pięcioma wieżami zwieńczonymi kopułami, miała pokazywać potęgę Rosji. Wejście do wnętrza świątyni jest bezpłatne i oczywiście skorzystaliśmy z możliwości jego zobaczenia.

Sobór Aleksandra Newskiego

Sobór Aleksandra Newskiego

Wieże soboru Aleksandra Newskiego

     Następnie przeszliśmy w stronę drugiego placu na wzgórzu Toompea – Kiriku Plats (Plac Kościelny). Przy ulicy Toom-Kooli znajduje się gotycka, luterańska katedra Najświętszej Marii Panny zwana Katedrą Dome. A obok wznosi się XVIII wieczna wieża. We wnętrzu świątyni wiszą liczne barokowe epitafia. Znajduje się tam renesansowy nagrobek szwedzkiego gubernatora Estonii, Pontusa de la Gardie i jego żony. Stoi też sarkofag admirała Samuela Greigh kochanka Katarzyny II, dużo młodszego od niej. Na lewym boku sarkofagu znajduje się płaskorzeźba Katarzyny II. Ze względu na swój wiek, caryca nie chciała pokazywać twarzy, którą zasłoniła dłonią. Tuż obok z lewej strony  umieszczono  nagrobek  słynnego  odkrywcy  Adama  Johanna  von  Krusensterna,  który z rosyjską ekspedycją, w latach 1802-1806, opłynął cały świat. W katedrze pochowano też nieślubną córkę króla Jana III Wazy.

Katedra Dome

Katedra Dome

W luterańskiej katedrze Najświętszej Marii Panny w Tallinie

Płaskorzeźba Katarzyny II

Adama Johanna von Krusensterna,

      Po wyjściu z katedry przeszliśmy na taras widokowy. Z tarasu na wzgórzu Toompea rozpościera się widok na Dolne Miasto.  Wśród czerwonych dachów, z prawej strony wyróżniała się biała wieża kościoła św. Olafa.

Widok Dolnego Miasta

Idąc w stronę Dolnego miasta minęliśmy budynek Akademii Nauk.

     Ostatnie kroki na Górnym Mieście, to przejście ulicą Pikk Jalg (Długa Noga), ograniczoną z dwóch stron murami miejskimi. Artyści wystawiali tam swoje obrazy, które pozawieszali na średniowiecznych murach  obronnych.  Doszliśmy  do  baszty  Pikk Jalg z bramą Krótka Noga, która otwiera drogę do Miasta Dolnego.

Na ulicy Pikk Jalg

Pikk Jalg

Brama miedzy górnym a dolnym miastem

     Po przejściu przez Bramę Krótka Noga, znaleźliśmy się w Dolnym Mieście i kolejną godzinę poświęciliśmy na jego zwiedzanie. Spacer po Górnym Mieście z przewodnikiem, w dosyć szybkim  tempie,  zajął  nam  około  godziny.  Nawet   będąc   przejazdem i mając niewiele czasu, warto zajrzeć w ten zakątek Tallina. Polecam.

Zapraszam do zapoznania się z innymi wpisami dotyczącymi zwiedzania Tallina:

Godzina na Dolnym Mieście w Tallinie

Co oferuje Tallin poza Starówką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.