Rabat, miasto bram i XII-wiecznych zabytków

     Rabat jest ponad sześciomilionowym miastem. Założony został w 1150 roku Od 1912 roku pełni rolę stolicy Maroka, będącego wówczas kolonią francuską, a od 1956 roku, po odzyskaniu niepodległości, stolicą niepodległego kraju.

     Jest to trzecie z kolei marokańskie miasto, które odwiedziłam w 2015 roku. Zwiedzanie Rabatu rozpoczęliśmy od spaceru przed pałacem królewskim, w którym aktualnie urzęduje Mohammed VI. Jadąc pod pałac przejeżdżaliśmy ulicą obok Bab ar-Rwah- Bramy Wiatrów, największej bramy w średniowiecznych murach obronnych. Przed pałacem, po obu stronach okazałego wejścia, nad którym powiewała marokańska flaga, stali wartownicy. Nie pozwolono nam podejść blisko pod pałac, mogliśmy popatrzeć tylko z pewnej odległości.

Wartownicy stojący przy pałacowej bramie

Po przeciwnej stronie placu stoi meczet.

     Jednym z ciekawszych w Rabacie, okazało się  Mauzoleum Mohammeda V, zbudowane w tradycyjnym marokańskim stylu. Władca ten wsławił się uwolnieniem Maroka od francuskiego protektoratu. Mauzoleum stoi na placu i aby dostać się tam, trzeba przejść przez bramę. Po jej obu stronach mija się siedzących na koniach strażników królewskich ubranych w marokańskie, białe stroje i czerwone nakrycia głowy. W tym miejscu warto zrobić zdjęcia, bo to najlepsza okazja na sfotografowanie wartownika na tle mauzoleum.

Wartownik na tle mauzoleum

Przed wejściem do mauzoleum

     Na placu przed mauzoleum góruje 44-metrowa wieża Hassana, której budowę rozpoczęto w 1195 roku. W pierwotnych zamierzeniach miał to być minaret. Budowa jego nigdy nie została ukończona. Niestety, nie mogliśmy go zobaczyć w całej okazałości, bo był w remoncie i otaczały go ze wszystkich stron rusztowania.

     W 1755 roku Rabat nawiedziło trzęsienie ziemi, w wyniku czego zniszczeniom uległ miedzy innymi meczet. Na placu znajdują się teraz rzędy kolumn będące pozostałością po tym meczecie. Aby dostać się do mauzoleum trzeba wejść po schodach. Z góry rozpościera się widok na plac z pozostałościami kolumn i wieżę.

     Przed wejściem do mauzoleum również stał wartownik i też można zrobić zdjęcia w jego obecności. W środku budowli znajduje się grób Mohammeda VI i jego synów. Jeden z nich to Mulaj Abdullah, a drugi Hassan II, poprzedni król Maroka i ojciec obecnego władcy. Groby znajdują się na dole budowli. Odwiedzający mogą spacerować po górnym tarasie biegnącym wzdłuż wewnętrznych murów. W czterech narożnikach również stali wartownicy, tym razem ubrani w stroje koloru zielonego.

Wnętrze mauzoleum

     Innym ciekawym miejscem, wartym odwiedzenia jest Kazba al-Udaja, czyli twierdza wybudowana w XII wieku. Wznosi się ona na wzgórzu. Jej zwiedzanie można rozpocząć od punktu widokowego na ocean. Pod wzgórzem znajduje się piaszczysta plaża. Odpoczywali na niej licznie zgromadzeni Marokańczycy.

Widok od strony kazby

     Warto też przespacerować się po bardzo wąskich uliczkach kazby. Jej charakterystycznym elementem są budynki pomalowane na biało niebiesko. Podczas naszego spaceru na uliczkach kazby niemal nie było widać tubylców.

Uliczki kazby w niebieskiej tonacji

    Nieco miejscowej ludności spotkaliśmy na terenie Ogrodów Andaluzyjskich porośniętych bujną roślinnością. Spacerowały tam lub wygrzewały się na słońcu koty.

Ogrody Andaluzyjskie

 Opuszczając  kazbę, warto przejść się obok monumentalnej bramy.

      Pomiędzy  kazbą,  a  pałacem królewskim przebiegają pozostałości dawnych murów obronnych, których budowę ukończono w 1197 roku. Za materiał budulcowym posłużył gliniasty ił, dlatego mury te mają kolor gliny. Przejeżdżając wzdłuż średniowiecznych murów mijaliśmy liczne bramy. Przez niektóre przejeżdżaliśmy, bo obecnie przebiegają przez nie drogi służące do codziennego ruchu ulicznego.

     Nocleg mieliśmy w hotelu niezbyt czystym i jednym ze słabszych podczas całego wyjazdu. Natomiast była jedna jego zaleta. Z okien mieliśmy widok na budynek marokańskiego Parlamentu.

Budynek marokańskiego Parlamentu

     W Rabacie czuje się marokański klimat. Oprócz współczesnych, nowoczesnych budynków są zabytkowe budowle warte odwiedzenia. Walory miasta doceniono, wpisując go w 2012 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Inne wpisy dotyczące marokańskich miast zamieściłam w kategorii Maroko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.