Dwie godziny na wizytę w Monreale

     Monreale oddalone jest od Palermo około 8 km, leży na wzgórzu Monte Caputo. Do tego miejsca przyciąga turystów średniowieczna katedra Santa Maria Nuova (Duomo di Monreale). W 2015 roku katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej budowę w 1174 roku zapoczątkował Norman Wilhelm II. Sąsiaduje ona z zakonem benedyktynów. Jeżeli podczas wizyty w Palermo wygospodarujecie około dwie godziny,  możecie wybrać się do Monreale. Mi się to udało. W jeden dzień pospacerowałam po Palermo i zobaczyłam katedrę w Monreale. Jak tam się dostać? Ja wybrałam opcję autobusem linii 389. Chodzi rzadko, bo co 75 minut  od 7:30 do 21:00. Bilety w cenie  1,40  euro  za  jednorazowy  przejazd,  można  dostać w  kioskach z napisem Tabaccheria. Kupiłam od razu bilet powrotny.  Po wizycie w katakumbach, (Palermo poświęciłam oddzielny wpis) wsiadałam na przystanku Ragusa Moleti około godziny 11:30. Po 15 minutach, autobus dotarł na miejsce do końcowego przystanku Fontana del Drago. W  tym samym miejscu wsiada się, by dojechać do Palermo.

     Z lewej strony rozpościera się panorama stolicy Sycylii położonej w dolinie Conca d’Oro (Złota Muszla).

Widok ze wzgórza Monte Caputo

Palermo – widok ze wzgórza Monte Caputo

     Patrząc w stronę Monreale, widać absydę katedry.

Z zewnątrz ozdabiają ją ornamenty wykonane z tufu i marmuru.

Absyda katedry

     Osiemnastowieczny portyk katedry stanowią cztery kolumny i łuki. Po jego obu stronach stoją wieże, dużo niższa lewa, nigdy nie ukończona.  Aby wejścia do wnętrza katedry trzeba mieć odpowiedni strój, zakryte ramiona i spodenki z dłuższymi nogawkami, miałam przed kolana i wystarczyło. Jeżeli ktoś jest nieprzygotowany musi kupić, chyba za 2 euro strój jak szpitalny z fizeliny. Wejście do katedry jest bezpłatne. Przechodzi się przez drzwi wykonane z brązu, na których umieszczono sceny z Biblii. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na mozaiki pokrywające większość ścian i ukazujące sceny ze Starego testamentu w nawie głównej, Nowego Testamentu w nawach bocznych, oraz z życia apostołów Piotra i Pawła w absydach. W centralnym punkcie widać postać Chrystusa Pantokratora. Trzy nawy oddzielają marmurowe kolumny.  Podłoga pochodzi z XVI wieku. W świątyni znajduje się marmurowy grobowiec króla i fundatora katedry Wilhelma II Warto też przyjrzeć się drewnianemu, ozdobnemu sufitowi.

Katedra w Monreale

Z prawej strony katedry znajduje się  Klasztoru Benedyktynów i dwunastowieczny Krużganek z licznymi kolumnami.

     Autobus powrotny odjeżdża o 13:15. Jadąc w tych samych godzinach co ja, ma się na  zwiedzanie  katedry  w   Monreale  około 1 godziny.  Powrót do Palermo, do końcowego przystanku przy bramie Porta Nuova trwa 25 minut. Przejazdy i pobyt w Monreale zajęły mi niecałe 2 godziny.

Inna możliwość dotarcia od Montrale to wsiadanie na przystanku  Indipendenza- Pisani.

Inne wpisy z kategorii Sycylia

W Cefalu

Do Palermo z Cefalu – trasa zwiedzania

Do Messyny z Cefalu- trasa zwiedzania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.