Polskie ślady na cmentarzu Łyczakowskim

      Cmentarz Łyczakowski jest najstarszą zabytkową nekropolią we Lwowie.  Założono go w 1786 roku. Jest starszy od warszawskich Powązek, krakowskiego cmentarza Rakowickiego i wileńskiego na Rossie.  Od ponad dwustu lat na obszarze około 40 ha odbyło się na nim około 300 tysięcy pochówków. Pod koniec XIX wieku ogrodzono cmentarz murem i wybudowano dwie bramy.

Ja po raz drugi wróciłam w to miejsce, po prostu lubię stare cmentarze, a ten szczególnie.

     Wejście na cmentarz kosztuje 25 hrywien. Studenci i uczniowie mają zniżkę i zapłacą 15 hrywien, dzieci do 12 roku życia 10 hrywien. Kasa biletowa znajduje się po prawej stronie tuż za bramą. W tym miejscu znajduje się też toaleta.

Najstarszym pomnikiem wybitnego Polaka jest grób pisarza i publicysty Walerego Łozińskiego.

      Po przejściu przez bramę warto skręcić w lewę stronę, by dojść do alejki zasłużonych, gdzie znajdziemy groby znanych Polaków. Odnaleźć możemy  tam sarkofag Gabrieli Zapolskiej, która ostatnie lata życia spędziła we Lwowie czy pomnik Marii Konopnickiej, która przyjechała leczyć we lwowskim sanatorium „Kisielki” chore płuca. To że Konopnicka pochowana jest we Lwowie, to czysty przypadek, zmarła w tym mieście podczas czasowego pobytu na leczeniu. Popiersie Marii Konopnickiej jest rekonstrukcją rzeźby zniszczonej podczas II wojny światowej. Były zakusy, aby prochy Marii Konopnickiej przenieść do Polski, ale do tej pory spoczywa na Łyczakowie.

     Nieopodal Konopnickiej i Zapolskiej spoczywa Władysław Bełza, twórca Katechizmu Polskiego.

     Obok pomnika Marii Konopnickiej, w grobowcu rodziny Riedlów,  pochowano polskiego matematyka Stefana Banacha.  

Bardzo charakterystyczny jest grób Juliana Ordona, trudno go przeoczyć. Przy wysokim cokole wsparty o lufę działa, rozłożył się lew. Innym sławnym Polakiem, którego ciało spoczęło we Lwowie jest Łukaszewicz, wynalazca lampy naftowej.

 Inna znane osoby mające swoje groby na cmentarzu Łyczakowskim to:

Franciszek Stefczyk założyciel kas Stefczyka, działających do chwili obecnej. Franciszek Stefczyk urodził się i zmarł w Krakowie.

Seweryn Goszczyński poeta polskiego romantyzmu, autor wierszy patriotycznych.

Józef Torosiewicz doktor medycyny, twórca zakładu wychowawczego dla  dzieci obrządku ormiańskiego.

     Arcybiskup obrządku ormiańskiego Samuel Cyryl Stefanowicz człowiek bardzo skromny, żyjący ubogo  i pomagający  biednym i potrzebującym.

     Groby polskich żołnierzy znaleźć można na kwaterach powstańców listopadowych,  powstańców styczniowych i Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym Cmentarzem Orląt przylegającym do cmentarza Łyczakowskiego. Pochowano tu wielu młodych chłopców walczących w listopadzie 1918 roku w obronie miasta. Stoi tam kaplica w kształcie rotundy poświęcona w 1924 roku. Na wprost umieszczono łuk triumfalny z pięknym łacińskim napisem Mortui sunt ut liberi vivamus (Polegli, byśmy mogli żyć wolni). Pomiędzy łukiem a kaplicą rozpościera się morze białych pomników, z białymi krzyżami obwiązanymi biało czerwonymi wstążkami.  W  Grobie  Nieznanego Żołnierza w Warszawie znajdują się prochy bezimiennego żołnierza pochowanego pierwotnie w kwaterze Orląt.

     Nie sposób opisać pomników wszystkich, którzy znaleźli miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu Łyczakowskim, dlatego będąc we Lwowie warto poświęcić nieco czasu na spacer wśród wysokich drzew i szukać perełek ukrytych wśród innych grobów. Można poszukać rzeźb płaczek, zwierząt, aniołów dłuta znanych rzeźbiarzy. To taka galeria sztuki, na wolnym powietrzu, która opowiada ponad dwustuletnią historię miasta.

Jeżeli przeczytałeś do końca, to może i to Cię zainteresuje.

Spacer po Lwowie – od dworca Kolejowego do Prospektu Swobody

Gaj Szewczenki- skansen we Lwowie

Niedrogie posiłki we Lwowie

Jeden dzień w sercu Lwowa – trasa zwiedzania

Żółkiew – miasto z czterystuletnią historią  Można tam bez problemu dojechać ze Lwowa, komunikacją miejską, w niespełna godzinę.

 1. Odpowiedz

  Lubię stare cmentarze. Nie wiem czy się ze mną zgodzisz, ale te nowoczesne nie mają w ogóle uroku. Na Łyczakowskim byłam tak dawno, że wejście było jeszcze bezpłatne 🙂

   • admin, 14 listopada 2017, 18:38
   • Autor

   Odpowiedz

   I ja lubię spacerować po starych cmentarzach. Nowe też mnie nie przyciągają. Na Łyczakowskim byłam dwukrotnie, pierwszy raz w 2012 roku i już wtedy za wejście trzeba było płacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.