Błękit i zieleń, kolory w parku Jezior Plitwickich

     Jeziora Plitwickie odwiedziłam dwukrotnie w 2001 i 2011 i za każdym razem zrobiły na mnie niesamowite wrażenie, zwłaszcza kolor wód  na  tle  otaczającej  je  zieleni.   Park  Narodowy  Jezior Plitwickich zajmuje niemal 30 000 ha  powierzchni.  Jest  jednym z ośmiu tego rodzaju miejsc chronionych Chorwacji. W roku 1979  znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Według mnie to jedno z najpiękniejszych miejsc naturalnych w Chorwacji.

      Co wpłynęło na piękno tego terenu? Bez wątpienia ciąg 16 jezior o łącznej długości ponad 8 km i powierzchni około 200 ha, połączonych ponad 90 kaskadami. Największym jest wodospad zwany Wielki Wodospad, którego wody spadają z 78 metrowej skały. Jest to miejsce, które przyciąga wielu zwiedzających, chętnych zrobić sobie zdjęcie na jego tle.

     Zbiorniki wodne rozdzielone są trawertynowymi groblami.

     Przy jeziorach ustawione są drewniane tabliczki pokazujące kształt jezior oraz zawierające informujące o wielkość   powierzchni i różnicy poziomów.  Spacerując pomiędzy jeziorami, po drewnianych pomostach zachwycać się można czystością i przejrzystością wód. Warto poświęcić chwilę czasu na  obserwację licznie pływające przy brzegach ryby, niektóre naprawdę pokaźnych rozmiarów. Woda jest tak przejrzysta, że ma się złudne wrażenie, jakby było bardzo płytko.

     Oczy cieszy  nie tylko turkusowy kolor jezior, ale i zieleń bukowo-jodłowych lasów  porastających brzegi. Mimo panujących upałów, podczas spaceru można ukryć się w cieniu rzucanym przez drzewa, dzięki czemu nie odczuwa się zbyt mocno trudów wędrówki.

      Trzeba przyznać, że Jeziora Plitwickie odwiedza wielu turystów. Wyjątkowo jednak nie przeszkadzało mi to. Może krajobraz nastraja do spokoju i wyciszenia. Co mnie jeszcze zadziwiło, to to, że jest tam bardzo czysto. Nie widać śmieci pozostawianych przez zwiedzających, a z moich doświadczeń wynika, że jest to rzadkością. Na terenie parku nie ma możliwości kąpieli. Dlatego odradzam branie ze sobą strojów kąpielowych.

     W Parku Narodowym Jezior Plitwickich można wybrać trasę zwiedzania różnej długości, przejście nimi zajmuje od 2 do 8 godzin. W cenę biletu  wliczone jest korzystanie ze specjalnego, ekologicznego pociągu i płynięcie stateczkiem po największym jeziorze Kozjak. Na terenie parku wydzielono  miejsce oznaczone jako P3 na postój. Można tam kupić coś do picia lub jedzenia. Stamtąd też odpływa statek do punktu P2. Można oczywiście z P2 płynąć do P3. W zależności od obranej trasy zwiedzania.

     Przy wejściu do parku przygotowano miejsce na  parking, można zostawić tam samochód i przejść po kładce na drugą stronę drogi do kas biletowych.

     Jadąc na wybrzeże Chorwacji warto zaplanować sobie postój, nawet z noclegiem w pobliskiej okolicy, aby nie przemierzać zbędnych kilometrów miedzy wybrzeżem, a Jeziorami Plitwickimi.

     Osobom lubiącym przyrodę i naturę, wizyta w Parku  Jezior  Plitwickich  przypadnie  do  gustu.  Według  mnie,  jest  to  miejsce w Chorwacji, które koniecznie trzeba zobaczyć.

  • Mariola, 29 listopada 2017, 17:53

  Odpowiedz

  Jeziora Plitwickie to piękne miejsce. W Chorwacji byłam kilka razy i każdy z wyjazdów wspominam bardzo ciepło.

   • admin, 29 listopada 2017, 20:16
   • Autor

   Odpowiedz

   To podobnie jak ja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.