Monaster męski w Supraślu – Siódmy cud Polski 2011 roku

     Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławra Supraska jest najbardziej okazałą budowlą w Supraślu. Powstał w 1511 roku i łączy w sobie styl bizantyjski z gotyckim.
Fundatorem, założonego przez mnichów, klasztoru św. Bazylego był Aleksander Chodkiewicz, marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dodatkowym atutem tego miejsca jest to, iż zalicza się go do jednych z pięciu prawosławnych klasztorów w Polsce.
Na teren klasztoru wchodzi się przez barokową Bramę z 1752 roku pełniącą jednocześnie rolę dzwonnicy. Naprzeciwko znajduje się duży bezpłatny parking.

Brama wejściowa – widok od strony dziedzińca

     Drzwi prowadzące na tereny klasztorne są zamknięte. Co jakiś czas są otwierane. Następuję wymiana zwiedzających. Jedni wychodzą, a oczkujący, po zakupieniu biletu cegiełki na remont monasteru, ofiarowując tą dobrowolną ofiarę, mogą dostać się na jego teren. Czekając na wejście, można zapoznać się z historią monastyru. Kalendarium umieszczone jest na wewnętrznych ścianach bramy. Burzliwe wielowiekowe dzieje powodowały, że znajdował się w rękach unitów, cerkwi prawosławnej i katolików. Obecnie należy do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Jeden z duchownych otwiera drzwi, oprowadza po cerkwiach i opowiada o klasztorze.

Wewnętrzna część klasztoru

     Po lewej stronie znajduje się niewielka cerkiew pod wezwaniem św. Jana Teologa, której budowę rozpoczęto w 1889 roku. To do niej kieruje się pierwsze kroki.

Cerkiew św. Jana Teologa

Ikonostas cerkwi św. Jana Teologa

     

W samym środku dziedzińca stoi szesnastowieczna Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, jedyna w tej części kraju cerkiew obronna. Zbudowana z czerwonej cegły, z czterema okrągłymi wieżami w narożnikach, odróżnia się od białych zabudowań otaczających dziedziniec. W 1944 roku uległa całkowitemu zniszczeniu w wyniku wysadzenia jej przez niemieckich żołnierzy. Dopiero w 1984 roku, aż po czterdziestu latach, rozpoczęto odbudowę cerkwi. Niestety, nie zachował się siedemnastowieczny barokowy ikonostas, dzieło gdańskich snycerzy. Drzwi do cerkwi są zamknięte, otwiera je osoba oprowadzająca. We wnętrzu nie można robić zdjęć.

Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny

Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny

     W 2011 roku klasztor został uznany za “Siódmy cud Polski”.

Ławra Supraska- widok od strony rzeki

    Po wizycie w Monasterze koniecznie trzeba zajrzeć do Interaktywnego Muzeum Ikon, w którym w jednej z sal zobaczyć można fragmenty  starych  fresków  i  obejrzeć  krótki  film  o  historii cerkwi.  Moim  zdaniem  jest  to  bardzo dobre uzupełnienie wizyty w pobazyliańskim zespole klasztornym.  Zapraszam też do przeczytania o tym:

 Co można zobaczyć w uzdrowisku Supraśl

Interaktywne Muzeum Ikon w Supraślu

  • Basia, 4 lutego 2018, 20:00

  Odpowiedz

  Cerkiew wymaga jeszcze wielu funduszy w srodku jest skromnie.
  Zwiedzajmy wiec nasze zabytki.

   • admin, 4 lutego 2018, 20:49
   • Autor

   Odpowiedz

   Cerkiew była doszczętnie zniszczona, kilka uratowanych elementów jest w muzeum Ikon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.