Interaktywne Muzeum Ikon w Supraślu

     Muzeum Ikon w Supraślu istnieje od 2006 roku. Moim zdaniem jest koniecznym miejscem, które powinny odwiedzić osoby przybywające do tej podlaskiej miejscowości. Jego siedzibą jest budynek byłego Pałacu Archimandrytów, przeorów zakonu Bazylianów.  Na zwiedzanie  trzeba  zarezerwować  około godziny. Wejścia z przewodnikiem rozpoczynają się o pełnych godzinach i trwają około 50 minut. Nie ma możliwości zwiedzania indywidualnego. Bilet normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy dla emerytów, uczniów, studentów czy nauczycieli 7 zł.

     Do zwiedzenia jest kilka sal tematycznych. W zdecydowanej większości eksponowane ikony i krzyże odebrane były przez celników  na  wschodniej  granicy  Polski, pochodzą  bowiem  z  nieudanych  prób przemytu z  Rosji.  Eksponaty prezentowane są w niewielkich pomieszczeniach. W całym muzeum panuje półmrok, po wejściu do danej sali wystawowej podświetlane są ikony, oraz krzyże, towarzyszy temu muzyka cerkiewna. Jest to rodzaj spektaklu światła i dźwięku.

W Muzeum Ikon – Supraśl

     Zwiedzanie rozpoczyna się od tak zwanej Sali Katakumb stylizowanej na pustelniczą pieczarę. Ikony umieszczone są w niej we wnękach, a śpiewy od razu wprowadzają przybyłych tu w odpowiedni nastrój.

Sala Katakumb

     W innej zwanej salą Cerkwi czeka na nas Szafirowy Ikonostas wykonany w 1966 roku  przez  współczesnego   pisarza   ikon  Jerzego  Nowosielskiego  i  makieta cerkwi.   Tu  prezentowany   jest  też  krótki,  filmik o powstawaniu ikon, taki mały instruktarz krok po kroku.

Szafirowy Ikonostas autorstwa Jerzego  Nowosielskiego

Makieta cerkwi w Muzeum Ikon

     Kolejna sala z metalowymi krzyżami wykonanymi w warsztatach moskiewskich i guślickich. W muzeum można zobaczyć też bardzo stare  metalowe krzyżyki obrządku katolickiego oraz prawosławnego pochodzące z X-XIII wieku. Odkryto je podczas budowy gazociągu na terenie Podlasia.

     W niewielkim muzeum znalazło się miejsce na cerkiewkę, którą obchodzi się wchodząc na piętro do kolejnych sal wystawowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Zainteresowanie zwiedzających wzbudza fragment wiejskiej chaty z otwartym oknem i okiennicami charakterystycznymi dla Podlasia, a wewnątrz domowy ołtarzyk.

     W kolejnych salach prezentowane są ikony szkoły niewiańskiej i wietkowskiej, dwóch szkół pisania ikon, nazwę zawdzięczają miejscowościom, w których powstawały. Ikony  niewiańskie  tworzono w uralskim Niewiańsku już w pierwszej połowie XVII wieku. Dominuje w nich złoto połączone z czerwienią, przechodzącą w róże i fiolety, poprzez zielenie po kolor niebieski. Cechą charakterystyczną jest też duża liczba detali. Ikony    wietkowskie  są   najbardziej  rozpoznawalne   spośród  starowierskich  szkół  ikonograficznych.  Pierwsze  powstawały w  Wietce, dawniej należącej do Rzeczpospolitej, a obecnie do Białorusi. Pierwsze warsztaty    ikonopisarskie,  które  istniały  tam  już  w  XVII  wieku.  Ikony wietkowskie  pisane  są  w   ciepłych   i   jasnych  barwach i dominuje w nich złoto.

Ikona – szkoła wietkowska

Ikona z wyjmowanym krzyżem- szkoła wietkowska

   Jedna z sal poświęcona jest cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu, zobaczyć w niej można fragmenty XVI-wiecznych fresków wydobytych z ruin świątyni oraz film przybliżający jej historię.

Inne wpisy z Supraśla. Zapraszam do czytania.

Co można zobaczyć w uzdrowisku Supraśl

Monaster w Supraślu – siódmy cud Polski 2011 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.