Peterhof – rosyjski Wersal

     Pierwszy podmiejski zespół pałacowo-parkowy Piotra I, który miałam okazję zobaczyć to Peterhof. Inspiracją do jego powstania stał się francuski Wersal. Zamysłem Piotra I było stworzenie, na południowym brzegu Zatoki Fińskiej, wielkiej rezydencji, przewyższającej swoją krasą słynny Wersal. Zgodnie z zamierzeniami cara, miał stanowić obok miejsca wypoczynku, miejsce uroczystego przyjmowania gości. Pełnił rolę rezydencji reprezentacyjnej. I rzeczywiście, za życia Piotra I, Peterhor tętnił życiem, odbywały się tu liczne uczty i przyjęcia. Stał się  ulubioną letnią rezydencją cara. Jego odwiedzenie warto zaplanować podczas pobytu w Petersburgu.

      Poza pałacem na uwagę zasługuje przepiękny park, zaprojektowany z wielkim rozmachem liczący ponad 100 fontann. Na powierzchni około 1000 hektarów stoją liczne budowle i pawilony. Jak głosi legenda, Car Piotr I zbudował  nad brzegiem zatoki rezydencję ulegając namowom żony Katarzyny I, by ulżyć trudom podróżowania, bowiem Katarzyna I często towarzyszyła mężowi w męczących morskich podróżach. Car wybrał miejsce, rozmieszczenia budowli i fontann. Wykorzystał tanie źródło wody płynącej kanałem z pobliskich Wzgórz Ropszyńskich. Nie zwiedzaliśmy wnętrz wielkiego pałacu, zaplanowany mięliśmy tylko spacer po ogrodach. Od parkingu do wejścia na tereny parkowe prowadzi asfaltowa aleja. Należy kierować się na Wielki Pałac i cerkiew ze złotymi dachami.

Cerkiew w Peterhofie

     Po południowej stronie fasady pałacu znajduje się Park Górny, zajmujący powierzchnię 15 hektarów, tu znalazło się miejsce na altanki i fontanny. Wejście na jego teren był bezpłatny.

Park Górny – Peterhof

      A od północnej strony na powierzchni około 102 hektarów rozpościera się Dolny Park. By spacerować po nim trzeba uiścić opłatę i przejść przez bramki znajdujące się w sąsiedztwie cerkwi.  Największą  uwagę  przykuwa  Wielka Kaskada z 64 fontannami i licznymi rzeźbami. Dominującym kolorem rzeźb jest złoto. Rzeźby kaskady ukazują alegoryczną opowieść o zwycięstwie Rosji, za czasów cara Piotra I, nad nieprzyjaciółmi i jej umacnianiu się na politycznej arenie europejskiej.

Wielka Kaskada – Peterhof

     Największą fontanną jest posąg Samsona rozdzierającego  paszczę lwa.  Upamiętnia ona  zwycięską  bitwę  pod Połtawą, gdzie w 1709 roku armia Piotra Wielkiego rozgromiła szwedzkie wojska Karola XII. Z paszczy lwa tryska niby świąteczna salwa artyleryjska –20 metrowy słup wody.

Posąg Samsona – Peterhof

     Po obu stronach wielkiej kaskady znajdują się Małe kaskady. Wielka Kaskada na tle pałacu robi ogromne wrażenie, jest pełna przepychu i ukazuje bogactwo gospodarza. Woda z fontann spływa kanałem do Zatoki Fińskiej. Kanał najlepiej prezentuje się od strony pałacu.

     Nam starczyło czasu na spacer wschodnią częścią parku. Udało nam się podejść do Fontanny Rzymskiej, oranżerii oraz Kaskady Szachowa góra, w której trzy skrzydlate smoki wyrzucają ze swoich paszczy strumienie wody, ściekające następnie po szachownicy.

Oranżeria- Peterhof

Fontanna Rzymska – Peterhof

Kaskada Szachowa Góra – Peterhof

     Po spacerze po części Parku Dolnego czułam ogromny niedosyt z powodu zbyt krótkiej wizyty w tym miejscu, trwającej niespełna dwie godziny. Przeszkodził nam nieco deszcz, ale i tak chętnie spacerowałabym jeszcze wśród licznych fontann.

     Od 1990  roku, zespół parkowo-pałacowy wraz z zabytkowym centrum Sankt Petersburga, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.