Carskie Sioło

     Carskie Sioło to kolejna rezydencja na przedmieściach Petersburga i kolejny prezent Piotra I ofiarowany Katarzynie I. Ten barokowy kompleks położony jest w odległości około 25 km od Petersburga. Tereny, na których znajduje się Carskie Sioło otrzymała caryca w prezencie od męża. I już za czasów pierwszej właścicielki zaczęto, te bagniste tereny zagospodarowywać. Tak naprawdę swoją świetność rezydencja osiągnęła za sprawą dwu caryc, córki Piotra I – Elżbiety i Katarzyny II Wielkiej. Ponad to car Aleksander I otworzył przy pałacu elitarne liceum, do którego uczęszczał Aleksander Puszkin. Mikołaj II,  ostatni z carów, mieszkał tu na stałe. To właśnie z Carskiego Sioła, pełniącego rolę  aresztu domowego, zesłano go do Tobolska, a  następnie do Jekaterynburga. Ostatecznie życie zakończył na Uralu, gdzie razem z nim rozstrzelano jego rodzinę.

     Rezydencja  powstała  z  wielkim  rozmachem.  Podobnie jak Peterhof,  jest  to  zespół  pałacowo-parkowy.

Ogród francuski w Carskim Siole

     Tym  razem mamy w planach zwiedzanie wnętrz pałacu. Po wyjściu z autobusu, wczesnym rankiem jeszcze przed otwarciem muzeum, skierowaliśmy się w stronę wielkiej, ażurowej, ozdobionej złotem bramy, która stanowi wstęp do czekającego na zwiedzających przepychu pałacu. Widząc zdobienia bramy wykonane na bogato, przemknęło mi przez myśl pytanie, „czego można spodziewać się dalej?” Musiałam chwilę zaczekać, by otrzymać odpowiedź.

Brama wejściowa prowadząca na wewnętrzny dziedziniec Carskiego Sioła

     Tuż za bramą rozpościerał się bardzo długi ponad 300 metrowy niebiesko- biały budynek pałacu ozdobiony kolumnami oraz licznymi posagami w kolorze matowego złota.

Fasada pałacu w Carskim Siole

Fragment fasady pałacu w Carskim Siole

     Z rana nie było wielu odwiedzających. Jednak podczas zwiedzania sale bardzo szybko zapełniły grupy turystów. Szliśmy asfaltową alejką oddzielającą pałac od ogrodów rozciągających się po naszej prawej stronie. Zewnętrzna dekoracja pałacu pochłonęła 100 kg złota. Przed wejściem stoją białe posągi a na schodach leży czerwony dywan.

W szatni koniecznie trzeba nałożyć ochraniacze na buty. Oj jak nie pasują do tych przebogato zdobionych wnętrz.

     Na piętro prowadzą schody galowe wyłożone czerwonymi dywanami, wyróżniającymi się na tle białych marmurowych stopni oraz balustrad i ścian. Elegancką klatkę schodową oświetlają dwa rzędy okien z czerwonymi zasłonami.

     Ściany ogromnej Sali Balowej, poza złoconymi ornamentami, zdobią lustra i ponad 600 kinkietów, a sufit pokrywa fresk „Triumf Rosji”. Światło dzienne wpada przez dwa rzędy okien.

Sala Balowa

Dekoracja na ścianie sali balowej w Carskim Siole

      W jednej z sal z licznymi złoceniami, charakterystycznymi dla większości pałacowych komnat, stoi manekin ubrany w strój paradny Elżbiety Piotrowny. Nie zazdroszczę jej takiej kreacji, musiała być bardzo niewygodna.

Strój paradny Elżbiety Piotrowny

     Jednym z największych skarbów carskiego sioła jest Bursztynowa Komnata zaginiona w czasie II wojny światowej.  Pokój pokryty jest w całości mozaiką wykonaną z  bursztynu, dodatkowo zdobią go złote kinkiety, rzeźby i liczne lustra. Prawie cała Bursztynowa komnata została zrabowana przez Niemców i niestety, do tej pory nie udało się jej odnaleźć. Kilkadziesiąt lat trwała jej rekonstrukcja. W trzechsetną rocznicę Petersburga, 31 maja 2003 roku uroczyście odsłonięto komnatę. Całe ściany wyłożone bursztynem, w ciepłych odcieniach, brązów, miodu i złota zrobiły na mnie spore wrażenie. Niestety, w bursztynowym pomieszczeniu nie można nagrywać i robić zdjęć.

     Wszystkie sale udostępnione do zwiedzania są bardzo okazałe. Ściany z licznymi dekoracjami, obrazami oraz meble musiały robić wrażenie na przybywających tu gościach.

Zielona Jadalnia – Carskie Sioło

Carskie Sioło – wnętrza pałacu

Carskie Sioło – wnętrza pałacu

Carskie Sioło – wnętrza pałacu

Carskie Sioło – wnętrza pałacu

Carskie Sioło – wnętrza pałacu

     To był kolejny zabytek zwiedzany podczas pobytu w Rosji, już nas nie dziwił przepych i wręcz kapiące, wszechobecne złoto.

  • Kamil, 23 stycznia 2018, 10:48

  Odpowiedz

  Ciekawy opis i jak zwykle piękne zdjęcia 🙂

   • admin, 31 stycznia 2018, 11:41
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję. Zapraszam do czytania kolejnych wpisów.

 1. Odpowiedz

  Piękny pałac, mam nadzieją kiedyś go odwiedzić.

   • admin, 31 stycznia 2018, 11:40
   • Autor

   Odpowiedz

   Polecam, moim zdaniem warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.