Zwiedzanie Malty z Heritage Malta Multisite Pass

     W związku z tym, że podczas zimowego wypoczynku w 2018 roku nastawiliśmy się na zwiedzanie, zdecydowałam się na zakup Heritage  Malta Multisite Pass.  Jest  to  wydatek  50  euro  dla osoby dorosłej, seniorzy 60+ i studenci muszą przeznaczyć 38 euro, a dzieci 25. Jest też opcja dla rodziny 2+2 za 110 euro. Dzięki karcie ma się po jednym wejściu do każdego z muzeów narodowego dziedzictwa na terenie wyspy Malta i Gozo. Tak naprawdę otrzymuje się bilet z kodem kreskowym, który skanowany jest przy wejściu do każdej z oferowanych atrakcji. My dokonaliśmy zakupu w Akwarium w Qawra. Wydrukowany bilet dopięto nam do folderu z wymienionymi muzeami objętymi Heritage Malta Multisite Pass. Przy każdej pozycji podane są godziny otwarcia oraz adres i króciutka notka o atrakcji. Dzięki Multisite Pass można wejść do 23 atrakcji plus akwarium. W folderze wymienione jest Hal Saflieni Hypogeum, niestety wejście do niego nie jest objęte Heritage Malta Multisite Pass. Dodatkowo karta daje 10% zniżki przy zakupach pamiątek w sklepikach muzealnych. Ja wspomnę głównie o tych miejscach, do których udało mi się zajrzeć podczas siedmiodniowego pobytu na Malcie. Zimą nigdzie nie było kolejek, a czasami zwiedzaliśmy niemal sami. W odwiedzonych przeze mnie miejscach można było robić zdjęcia, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Czasami był zakaz używania lampy błyskowej.

 

Rozmieszczenie zabytków na Malcie i Gozo

WYSPA MALTA

Qawra

1.Malta National Aquarium– było to pierwsze miejsce odwiedzone przez nas, tu kupiliśmy kartę. Jest niewielkie, proporcjonalne do wielkości wyspy. Natomiast jest ciekawie urządzone. Mi osobiście podobało się. Koszt wejścia bez Malta Multisite Pass 12, 90 euro,  przy  zakupie  siedmiodniowej  karty  na  przejazdy autobusowe (więcej o autobusach tu) oferowany jest rabat w wysokości 3 euro.

Malta National Aquarium

W Malta National Aquarium

Valletta

2. Fort Saint Elmo & National War Museum (Fort św. Elmo i Narodowe Muzeum Wojny) – Skanujesz kod kreskowy i wchodzisz bez ponoszenia dodatkowych kosztów. I tak już będzie w kolejnych odwiedzanych punktach. Forty znajdujące się na końcach półwyspów są dobrymi punktami widokowymi. Muzeum wojny mieści się w kilku oddzielnych pomieszczeniach poświęconych kolejnym okresom, od najdawniejszych do czasów współczesnych. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

Fort St Elmo w Valletta

Fort Saint Elmo w Valletta

Valletta – Narodowe Muzeum Wojny

3. Palace Armoury – prezentuje kolekcję uzbrojenia z XVI – XVIII wieku. Po śmierci kawalera maltańskiego, zbroja stawała się własnością zakonu. Wśród eksponatów odnaleźć można zbroje dwóch wielkich mistrzów zakonu  La Valette i Alofa de Wignacourta. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

W Palace Armoury

4. Palace State Rooms – Muzeum z okazałymi korytarzami i salami. Przy wejściu można pobrać audio gate,  brak jednak lektora mówiącego w języku polskim.  Zobaczyć można między innymi Salę Jadalną, Komnatę, Tronową, Salę najwyższej rady.  Tu jedynie w Komnacie Gobelinów jest zakaz robienia zdjęć.  Godziny otwarcia od 10:00 do 16:00.

Korytarz w Palace State Rooms

5. National Museum of Archeology – zobaczyć tu można prehistoryczne eksponaty, wyroby garncarskie, kamienne figurki oraz narzędzia. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

National Museum of Archeology – Valletta

Rabat

6. Domvs Romana– Niewielkie muzeum, zobaczyć w nim można między innymi oryginalne posadzki czy kilka posągów. Gdyby nie wejście w ramach Malta Multisite Pass, nie zwiedzałabym. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

Domvs Romana – Rabat

7. St Paul’s Catacombs – Słabo oznaczono dojście. Dobrze jest mieć mapkę miasta. W kompleksie znajduje się kilka oddzielnych wejść w niewielkie podziemia o różnej wysokości. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

St Paul’s Catacombs

St Paul’s Catacombs

Mdina

8. National Museum of Natural History – między innymi znajduje się w nim sala poświęcona ptakom z licznymi wypchanymi eksponatami, nieco szkieletów ssaków ustawionych obok siebie, co daje możliwość porównania wielkości czworonogów. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

National Museum of Natural History

Mosta

9.Ta’Bistra Catacombs – Katakumby są pod zadaszeniem, można je zwiedzać podczas deszczowej pogody. Mi bardziej odpowiadały niż St. Paul’s Catacombs. Czynne we wtorki, czwartki i soboty od 9:00 do 16:30.

Ta’Bistra Catacombs

Ta’Bistra Catacombs

Vittoriosa (Birgu)

10. Inquisitor’s Palace – Pierwsze piętro nieco mnie rozczarowało, ale na kolejnym było już więcej eksponatów i liczne małe figurki poustawiane w scenkach rodzajowych. Może zainteresować też najmłodszych podróżników. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

Sypialnia w Inquisitor’s Palace

11. Malta Maritime Museum – Wśród licznych eksponatów znajdują się oryginalne łodzie i spore modele statków. Na piętro można wjechać windą. Wejście jest od strony portu. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

Malta Maritime Museum

12. Fort Saint Angelo – Spory fort z super widokami na okoliczne miasta i porty.  W ramach zwiedzania można obejrzeć prezentacje w  trzech multimedialnych salach. Do pokonania sporo schodów. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

Fort Saint Angelo

WYSPA GOZO

Victoria (Rabat)

13. Gran Castello Historic House jest częścią cytadeli. Wejście do muzeum daje możliwość spacerowania po wnętrzach budowli. Eksponaty mnie nie zachwyciły, kilka strojów ludowych, trochę sprzętów. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

Gran Castello Historic House – Cytadela w Victoria

14. Gozo Nature Museum jest częścią cytadeli. Więcej eksponatów było w Mdina. Jakbym miała wybierać wybrałam bym to na Malcie. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

Gozo Nature Museum – Cytadela w Victoria

15. The old Prison jest częścią cytadeli. Znajduje się w nim kilka pustych cel. W jednej umieszczono manekina przedstawiającego więźnia. Żeby go zobaczyć, trzeba zajrzeć przez okienko w zamkniętych drzwiach. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

The old Prison – Cytadela w Victoria

Xaghar

16. Ggantija Temples – stanowisko archeologiczne, w obrębie którego zobaczyć można dwie megalityczne świątynie zaliczane do najstarszych wolnostojących budowli na świecie. Mury, zachowane do czasów dzisiejszych, mają około 5800 lat. Jest to niewielki teren do przejścia i zainteresuje raczej miłośników archeologii. Od 1980 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00, a między 1 maja i września do 18:00.

Ggantija Temples

17. Ta’Kola Windmill – sąsiaduje z Ggantija Tamples. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

Ta’Kola Windmill

     Jak kształtują się koszty przy takim zwiedzaniu. Gdybym nie miała Malta Multisite Pass, za wejścia, uwzględniając bilety łączone, musiałabym zapłacić 84 euro.

Dodatkowo w cenie, do odwiedzenia są jeszcze:

Wyspa Malta

Tarxien Temples – w Tarxien. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

Ghar Damal – w Birzebbuga. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

Hagar Qim Temples – w Qrendi. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00, a między 1kwietnia i 30 września do 18:00.

Mnajdra Temples – w Qrendi. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00, a między 1kwietnia i 30 września do 18:00.

Skorba Temples – w Mgarr. Czynne we wtorki, czwartki i soboty od 9:00 do 16:30.

Ta’Hagrat Temples – w Mgarr. Czynne we wtorki, czwartki i soboty od 9:00 do 16:30.

Wyspa Gozo

Museum of Archeology – w Victoria. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00.

     Poza kartą Heritage  Malta Multisite Pass, z płatnych atrakcji, polecam konkatedrę św. Jana w Valletta i  muzeum  samochodów w Bugibba.

O zwiedzaniu Malty zimą do poczytania Tu. Zapraszam.

 1. Odpowiedz

  Lecę na Maltę w czasie świąt wielkanocnych. Czytam wszystko, co można znaleźć w internecie na temat ciekawych miejsc, muzeów, itd. Brakowało mi tak aktualnego wpisu.Zastanawiałam się właśnie na kupnem Heritage Malta Multisite Pass i szukałam informacji, czy warto. Na pewno kupię – dzięki Twoim informacjom. Pozdrawiam.

   • admin, 4 marca 2018, 11:02
   • Autor

   Odpowiedz

   Cieszę się, że mogłam pomóc. Życzę udanego wyjazdu.Pozdrawiam

  • Kamil, 1 września 2018, 11:58

  Odpowiedz

  Czy kartę można kupić w każdym obiekcie która obejmuje, czy tylko w jakiś dedykowanych punktach?

   • admin, 1 września 2018, 12:20
   • Autor

   Odpowiedz

   Z tego co mi wiadomo w dowolnym muzeum objętym kartą, tak nam powiedzieli w informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.