Qawra, Bugibba i Saint’s Paul Bay – miasta leżące nad Zatoką św. Pawła

     Nad zatoką św. Pawła leżą trzy turystyczne miasta: Saint’s Paul Bay, Bugibba i Qawra tworzące rodzaj trójmiasta. Są ze sobą tak  połączone, że trudno zorientować się czy jeszcze jesteśmy w jednej, czy już w drugiej miejscowości.

Qawra

     Słynie z Malta National Aquarium (Narodowego Akwarium). Mieści się ono przy promenadzie biegnącej wzdłuż linii brzegowej. Okazały budynek w kształci namiotu widoczny jest z daleka.

Malta National Aquarium w Qawra

     Przed akwarium znajduje się plac zabaw dla dzieci.

Plac zabaw przy akwarium w Qawra

     W akwarium, poza zbiornikami z licznymi rybami, ośmiornicami, konikami morskimi jest przeszklony tunel, pływają nad nim miedzy innymi rekiny i płaszczki. Akwarium jest niewielkie, ale ciekawie urządzone. We wnętrzu stoi kolorowo pomalowana łódź rybacka luzzu.

Tunel w Akwarium w Qawra

     Wewnątrz  zlokalizowane jest duża restauracja i sklepik z pamiątkami.

     Tuż obok akwarium znajduje się niewielka wieża obronna oraz bunkier z okresu II wojny światowej.

Bugibba

      Jest środkowym miastem, z jednej strony łączy się z Qawra, a z drugiej z Saint’s Paul Bay. Między miastami można spacerować promenadą nadmorską, przy której rosną palmy i ustawione są siłownie zewnętrzne. Zlokalizowanych jest też kilka przystanków autobusowych. W Bugibba znajduje się dworzec autobusowy. Nazwa  Bugibba Bay, jako stacja końcowa, wypisana jest na autobusach zatrzymujących się na dworcu.

     W pobliżu dworca mieści  się muzeum samochodów. Łatwo je odnaleźć, gdyż przed wejściem stoi stary model samochodu.

Muzeum samochodów w Bugibba

     Bilet kosztuje 9 euro. W niewielkim dwupoziomowym muzeum znalazło miejsce wiele starych pojazdów, znalazłam  tam model samochodu z 1929 roku. Obok pojazdów znajdują się informacje o danym modelu, podany jest również rok produkcji. Właściciel zadbał o ciekawy wystrój, nawiązujący do epoki. Oprócz przepięknych samochodów z duszą znalazło się  miejsce na stare odbiorniki radiowe, dystrybutor paliwa, maszyny do gier. Gdzieniegdzie ustawione są manekiny. Niektóre z samochodów przeznaczone są do sprzedaży. Wizyta w tym muzeum daje możliwość cofnięcia się w czasie. Odnalazłam swojego równolatka. Myślę, że miłośnicy czterech kółek, nie będą zawiedzeni.

     Z promenady dobrze widoczna jest bezludna maltańska Wyspa Św. Pawła, leżąca około 2 km od brzegu. Nazwę zawdzięcza rozbiciu   się  w  tej  okolicy  statku,  na  którego  pokładzie  płynął  do  Rzymu  św.  Paweł,  krzewiący  na  Malcie  chrześcijaństwo. W centralnym miejscu stoi pomnik św. Pawła  odsłonięty w 1845 roku. Z wizytą na wyspie był papież Jan Paweł II.

Wyspa Św. Pawła – Malta

Saint’s Paul’s Bay

     Łączy się z Bugibba.  Tu znajduje  się  rodzaj  mola  dla  łodzi  rybackich  i  turystycznych.  Po  przeciwnej  stronie  zatoki widać Ix-Xemksija.

     Qawra, Bugibba i Saint’s Paul Bay są dobrze skomunikowane z najważniejszymi miastami wyspy.

     O innych atrakcjach Malty do poczytania Tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.