Mosta – Rotunda i Katakumby

    Mosta leży na trasie Bugibba – Valletta w odległości około 25 minut jazdy  autobusem od Bugibba (7 km) i 25 minut od Valletty (12 km), gdy nie ma korków.  Przy palu Rotunda Square  na przystankach Rotunda 1 i Rotunda 3, zatrzymują się autobusy, dosłownie pod samym kościołem katolickim Rotunda of Santa Marija Assunta (kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej) znanym też pod nazwą The Mosta Dome. Kształtem nawiązuje do rzymskiego Panteonu.  Kopuła świątyni   pod względem wielkości jest jedną z największych w Europie. Większe od niej są niczym nie podparte kopuły Bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz katedry św. Pawła w Londynie i Hagia Sophia w Istambule. Mosta Dome wzniesiono nad starym kościołem, w którym odbywały się nabożeństwa. Zburzono go dopiero po wybudowaniu Rotundy.

Rotunda of Santa Marija Assunta w Mosta

     Budowę kościoła rozpoczęto w 1833 roku, a konsekracja miała miejsce w 1871. Podczas drugiej wojny światowej w 1942 roku, przez kopułę Rotundy,  do jej wnętrza wpadła 50 kg bomba i o dziwo, nie wybuchła. Wybierając się do Mosty warto pamiętać, że kościół otwarty jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 11:45 i  od 15:00 do 17:00 oraz w soboty godzinach od 9:00 do 11:45 i  od 15:00 do 16:00.  Wejście na teren świątyni jest bezpłatne.  We  wnętrzu dominuje kolor niebieski, biały i złoto. Ściany zdobią liczne  obrazy i freski. Przed ołtarzem stoi drewniana ambona.

Wnętrze Rotundy w Mosta

Ołtarz główny Rotundy w Mosta

 

Kopuła Rotundy w Mosta widziana z wnętrza kościoła

     Jeżeli przyjedzie za wcześnie, możecie zajrzeć na kawę i ciastko do pobliskiej kawiarni lub wybrać się do katakumb.

Budynek z kawiarnią sąsiadujący z Rotundą

     W odległości niespełna 1,5 km od Rotundy  znajdują się Ta’ Bistra Catacombs pochodzące z III w n.e. Poza Rabatem, jest to największe miejsce katakumb na wyspie, stanowi go 16 grot, w których mieści się 57 grobowców. W czasie II wojny światowej, katakumby służyły mieszkańcom jako schron przeciwlotniczy. Przed wejściem jest duży parking. Katakumby są zadaszone, także można spacerować i zwiedzać nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Spod rotundy można dojść pieszo lub podjechać  autobusem, w stronę Bugibba,  wysiąść na   przystanku Targa  i  podejść  około  400 m.   Wejście  dla  dorosłych  koszt w wysokości 5 euro, studenci i seniorzy 60+ zapłacą 3,5 euro. Z kartą  Heritage Malta Multisite Pass za wstęp nie płacimy. Wybierając się tam pamiętajcie, że katakumby czynne są tylko we wtorki, czwartki i soboty między godziną 9:00 a 16:30.

Ta’ Bistra Catacombs w Mosta

Ta’ Bistra Catacombs w Mosta

Ta’ Bistra Catacombs w Mosta

     Spod Rotundy do Ta’ Bistra Catacombs podjechałam autobusem, zwiedziłam katakumby, wróciłam też autobusem. Zajęło to niespełna godzinę.

  O innych atrakcjach Malty do poczytania Tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.