Trzy Miasta – Birgu czyli Vittoriosa

     Do Trzech Miast leżących w dzielnicy portowej Malty, w obrębie tak zwanego Wielkiego Portu, należą Vittoriosa (dawniej Birgu), Cospicua (Bormla) i Senglea (Isla). Z Valletty można do nich dojechać autobusem lub przepłynąć stateczkiem.

     Ja odwiedziłam Victtoriosę, do której dojechałam z Valletty autobusem linii nr 2. Birgu to dawna wioska rybacka, która położona była u podnóży zamku  Castell’a Mare. W 1530 roku Joannici, którzy przybyli na Maltę, niezadowoleni z lokalizacji dawnej stolicy Mdiny, osiedlili się na terenie Castell’a Mare, które ufortyfikowali i oddzielili fosą od reszty miejscowości.

     Jeżeli do Birgu zamierzacie dotrzeć autobusem, proponuję wysiąść blisko głównej bramy prowadzącej do miasta.

Brama wejściowa do Vittoriosy

    Po przejściu kilku kroków, po prawej stronie zobaczycie  Pałac Inkwizytora z 1660 roku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Etnograficzne, do którego można wejść w ramach Heritage Malta Multisite Pass. Parter nie zrobił na mnie wrażenia.

Pałac Inkwizytora w Birgu

     Natomiast na piętrze w salach wystawowych znajdowały się liczne eksponaty: wyposażenia wnętrz, stacje drogi krzyżowej, scenki rodzajowe z licznymi figurkami. Ta część może spodobać się dzieciom.

     Po  wyjściu  z  muzeum  idźcie  w prawo i po krótkiej chwili dojdziecie do centrum Birgu, Plazza Vittoriosa,  z dwoma pomnikami i przystankiem autobusowym.

Pomnik królowej Wiktorii na Placu Zwycięstwa w Vittoriosa

Victory Monument na Placu Zwycięstwa w Vittoriosa

     Teraz warto trzymać się lewej strony, przejść obok barokowego kościoła Saint Lawrence’s Church (Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca). Był otwarty, weszliśmy do środka.

Ołtarz kościoła św. Wawrzyńca w Vittoriosa

W kościele św. Wawrzyńca – Vittoriosa

     By  dojść  do  nabrzeża,  trzeba  zejść  schodami.  Z lewej  strony  miniemy główną fasadę kościoła św. Wawrzyńca  skierowaną w stronę nabrzeża.

Kościół św. Wawrzyńca w Vittoriosa

     W Marinie czekają na Was naprawdę okazałe jachty.

Marina w Vittoriosa

Port w Vittoriosa

      Idźcie wzdłuż budynku, przed którym stoją armaty, a przed lokomotywą znajdziecie wejście do Muzeum Morskiego prezentującego w swoich wnętrzach przyrządy nawigacyjne, broń, modele statków i wiele innych eksponatów. Do zwiedzania udostępnione są dwa piętra, można skorzystać z windy. Zwiedzanie muzeum jest również objęte Heritage Malta Multisite Pass.

Budynek Muzeum Morskiego w Vittoriosa

W Muzeum Morskim – Vittoriosa

Dawny sprzęt płetwonurka

     Po wyjściu z muzeum już tylko kilka kroków dzielić Was będzie od fortu St Angelo. Trzeba wspiąć się po płaskich schodach, za to widoki rozpościerające się z murów są naprawdę warte tego trudu.

Z Vallettą w tle

Senglea – widok z fortu w Vittoriosa

Valletta – widok z fortu w Vittoriosa

Marina Kalkara – widok z fortu w Vittoriosa

    Zimą ma się fort dosłownie dla siebie, poza nami spotkaliśmy jeszcze czterech zwiedzających. Uroku miejscu dodawała przyjemna  muzyka  sącząca się z głośników. Wejście na teren fortu jest też w ramach Heritage Malta Multisite Pass.

Fort w Vittoriosa

Fort w Vittoriosa

     Na terenie fortu są 3 sale z multimedialnymi pokazami. Spodobała mi się szczególnie jedna sala kinowa, gdzie ekranem był żagiel statku, natomiast ławki ustawiono jakby w łodzi luzzu. Burty łodzi w sali kinowej były oczywiście zdecydowanie większych rozmiarów niż te widywane w portach Malty.

Sala multimedialna – fort w Vittoriosa

    Jeżeli macie czas możecie wybrać się do kolejnego miasta wchodzącego w skład Trzech Miast lub wrócić do Valletty na dwa sposoby: autobusem lub statkiem.

Plan Trzech Miast

     W kategorii Malta znajdziecie inne wpisy powstałe po zimowym wypoczynku na wyspie. Zapraszam do czytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.