Valletta – trasa zwiedzania europejskiej stolicy kultury 2018 roku

     Valletta, najmniejsza i najbardziej nasłoneczniona stolica europejska, w 1980 roku, w całości wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie niewielkiego miasta nagromadzona jest spora liczba zabytków. W zaproponowanej trasie uwzględniam wiele atrakcji Valletty.

     Jadąc autobusem od strony Mosty będziemy mijali łuk triumfalny.

     I już po chwili autobus zatrzyma się na ostatnim przystanku. Po wyjściu z autobusu, z lewej strony naszym oczom ukazuje się Fontanna Trytonów.

Fontanna Trytonów – Valletta

      Naprzeciwko niej jest główne wejście do Valletty. Stąd rozpoczynamy nasz spacer po stolicy Malty. Po prawej stronie zobaczycie kolumny  Pjazza Teatru Rjal.

Kolumny  Pjazza Teatru Rjal

     Mińcie  je   i   idźcie  główną  ulicą   Republic  Street  w  kierunku Narodowego  Muzeum  Archeologicznego  mieszczącego  się w zabytkowym budynku Zajazdu Prowansalskiego z 1571 roku. Jest on jednym z ośmiu zajazdów Valletty, zwanych langues, budowanych przez rycerzy zakonnych  kawalerów maltańskich. Jeżeli nawet nie planujecie wizyty w muzeum to zajrzyjcie do wnętrza i spójrzcie w górę na freski.

We wnętrzu Narodowego  Muzeum  Archeologicznego

W Narodowym  Muzeum  Archeologicznym – Valletta

     Jeżeli posiadamy Heritage Malta Multisite Pass, możemy wejść do środka i nie ponosimy dodatkowych kosztów. Eksponaty prezentowane są na parterze i piętrze.

Po wyjściu z budynku cofnijcie się nieco, przed kolumnami skręćcie w lewo, i kierujcie się w stronę placu Misrah Kastilja, przy którym stoi Zajazd Kastylijski z 1574 roku. Od 1972 roku w  budynku tym urzęduje premier Malty.  Projektant Zajazdu Kastylijskiego, Giorolamo Cassara był również autorem Pałacu Wielkiego Mistrza.

Zajazd Kastylijski – Valletta

     Możecie na chwilę podejść do murów, stąd rozciąga się panorama na port i Trzy Miasta, a nieco dalej na fontannę Trytonów.

     W pobliżu znajdują się ogrody Barrakka (Upper Barrakka Gardens) . Ja nie spacerowałam po ogrodach, ale ich odwiedzenie można zaplanować przed kolejnymi opisanymi atrakcjami.

Widok od strony morza na Upper Barrakka Gardens

     Kolejno proponuję udać się w stronę barokowego kościoła św. Pawła Rozbitka (Knisja ta’ San Pawl Nawfragju) zbudowanego przez Joannitów. Budowę rozpoczęto w drugiej połowie w XVI wieku. Kilkukrotnie był przebudowywany. W 1733 roku otrzymał miano kościoła kolegialnego. Jest to jeden z najstarszych kościołów stolicy. Idąc do kościoła ulicą  Triq San Pawl po prawej stronie miniecie bramę, a za nią schody prowadzące w dół. Należy ją minąć i zaraz po lewej stronie zobaczycie fasadę świątyni.

     Podczas naszego pobytu przed kościołem wystawione były liczne dekoracje.

     Wejście do środka jest bezpłatne.

     Już kilka kroków dzieli nas od Konkatedry św. Jana zbudowanej w latach 1573-1578. Wróćcie się i skręćcie w prawo w ulicę  San Gwann. Fasada świątyni nie zapowiada przepychu kryjącego się w jej wnętrzu.

Fasada Konkatedry św. Jana – Valletta

     Wejście do środka kosztuje 10 euro. Moim zdaniem warto. Na ścianach katedry nie ma wolnej przestrzeni, zdobią je liczne ornamenty i złocenia.

We wnętrzu Konkatedry św. Jana – Valletta

     We wnętrzu podziwiać można marmurowe nagrobki, posadzkę czy malowidła na sklepieniu. W katedrze jest osiem kaplic, każda z nich poświęcona jest innemu langues. Spoczywają w nich mistrzowie należący do danej społeczności.

Ołtarz Konkatedry św. Jana – Valletta

   W oratorium poświęconemu Janowi Chrzcicielowi wiszą słynne dzieła Caravaggio Ścięcie św. Jana Chrzciciela i św. Hieronim piszący.

Św. Hieronim piszący

     Po prawej stronie wejścia można dostać się po 45 schodach na  piętro, z którego widać nawę główną.

Nawa główna Konkatedry św. Jana – Valletta

Po wyjściu z katedry skręćcie w prawo, następnie w pierwszą przecznicę ponownie w prawo.  Mińcie Plac Republiki z budynkiem Biblioteki Narodowej, przed którą stoi pomnik Królowej Wiktorii.

Biblioteka Narodowa -Valletta

Dalej kierujcie się na Pałac Wielkiego Mistrza.

Pałac Wielkiego Mistrza – Valletta

     Wejdźcie na patio, po lewej stronie znajdziecie wejście do komnat pałacu mieszczących się na piętrze. Można otrzymać audio przewodnik ale brak jest lektora mówiącego w języku polskim. Do zwiedzania udostępniono między innymi korytarze z rycerskimi zbrojami, Salę Ambasadora, Salę  Najwyższej Rady zwaną Komnatą Tronową, jadalnię,  czy poczekalnię Paziów.

Korytarz w Pałacu Wielkiego Mistrza – Valletta

   W Komnacie Gobelinów ukazującej faunę i florę trzech kontynentów, niegdyś zasiadali członkowie rady zakonu. Niestety, nie można robić tam zdjęć. Po zwiedzeniu wszystkich pomieszczeń  wyjdźcie z budynku i przejdźcie na kolejny dziedziniec, przy którym jest wejście do Armoury Muzeum czyli muzeum uzbrojenia. Udostępniono w nim liczne zbroje zakonników oraz broń kutą, a nawet działa.

W Armoury Muzeum – Valletta

W Armoury Muzeum – Valletta

     Z kartą Heritage Malta Multisite Pass wchodzimy do obu muzeów bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

     Kierując się teraz ulicą Republic Street miniecie plac St George.

Plac St George

      Po krótkiej chwili dotrzecie do fortu św. Elmo wybudowanego w 1551 roku.

Fort św. Elmo

Fort św. Elmo

Kaplica na terenie fortu.

     Z kartą Malta Multisite Pass wejście jest darmowe.

     Na terenie fortu umieszczono muzeum wojny, które mieści się w kilku salach prezentujących rożne okresy w dziejach Malty.

     Na  terenie  fortu  kręcono sceny do filmu  Midnight Express z 1978 roku.  Z  fortu rozpościerają  się  widoki  na  okoliczne  miasta i Vallettę.

Widok z fortu św. Elmo

     Po wyjściu z fortu idźcie  Republic Street przy której mieści się Muzeum zabawek i Cassa Rocca Picola, wejście jest płatne. Nie byłam. Po minięciu placu St George musicie  skręcić w prawo i iść dalej prosto. Z prawej strony miniecie Teatr Manoel, w którym pierwszą sztukę wystawiono w 1772 roku.

    Przejdźcie obok bazyliki Matki Bożej z Góry Karmel z kopułą górującą nad stolicą. Podczas naszego pobytu wnętrze było odnawiane.  Kolejną budowlą jest Katedrę św. Pawła.

     Możecie teraz zejść po schodkach na nadbrzeże. Odwróćcie się koniecznie i zobaczcie jak wygląda Valletta od strony morza, tu ładnie  prezentują   się kolorowo pomalowane, typowe maltańskie balkony. Kierując  się  w  lewą  stronę zejdźcie  w  dół  do portu, z którego odpływają statki do Sliemy.

     Port jest niepozorny, a najkrótsze przejście jest mało eleganckie, miedzy murami, a budynkiem. Tu macie dwie opcje, możecie kupić bilet w jedną stronę i w Sliemie zakończyć zwiedzanie lub kupić bilet w dwie strony i wrócić do Valletty.

     Od strony morza, widok  na Vallettę jest pocztówkowy.

     Płynąc do Sliemy po lewej stronie mijamy wyspę Manoel z fortem Manoel.

W drodze statkiem z Valletty do Sliemy

Sliema – widok od strony morza

     Zaproponowana trasa ma długość około 4 km. Jednak na spokojny spacer po uliczkach i ogrodach stolicy, wejścia do wymienionych obiektów i rejs stateczkiem trzeba wygospodarować niemal cały dzień.

Trasa zwiedzania

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z Valletty

W kategorii Malta znajdziecie inne wpisy powstałe po zimowym wypoczynku na wyspie. Zapraszam do czytania.

  • Kacper, 18 marca 2018, 09:48

  Odpowiedz

  Bardzo ciekawy artykuł. Właśnie planuje podróż w te rejony, więc Vallettę może także uda mi się zwiedzić.

   • admin, 18 marca 2018, 15:31
   • Autor

   Odpowiedz

   Cieszę się, że mój wpis wzbudził zainteresowanie.Valletta jest niewielka, moim zdaniem warto choćby na krótko zajrzeć do stolicy. Życzę udanej podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.