Niedziela Palmowa w Zbójnej

     Niedługo Niedziela Palmowa, dlatego dzisiejszy wpis postanowiłam poświęcić Niedzieli Palmowej w Zbójnej. Zbójna  to wieś licząca ponad 1000 mieszkańców, siedziba gminy Zbójna. Leży w powiecie łomżyńskim, w województwie podlaskim. Tu od 1999 roku,  w Niedzielę Palmową w budynku Gminnego Ośrodka Kultury (GOK),  odbywa się konkurs pod hasłem „Wielkanocne Rozmaitości”. Rzeczywiście  zaglądając rano do GOKu można zobaczyć wystawę prac  ręcznie wykonanych przez lokalną społeczność: od przedszkolaków przez uczniów po osoby dorosłe.

Wystawa prac konkursowych

     Poza palmami wielkanocnymi wykonanymi z karbowanej bibuły i bukszpanu oczy nacieszyć można wycinankami kurpiowskimi, bukietami, kiercami wiszącymi pod sufitem, czy misternie zdobionymi pisankami. Jak na tradycję przystało robione są one z wydmuszek. Niewątpliwie wymagają ogromnej precyzji i kunsztu oraz delikatności podczas pracy. Różnobarwnie okraszone wydmuszki zdobione są wzorkami na cienkiej skorupce jajka.

Kurpiowskie pisanki

Pisanki

Kierce to konstrukcje z grochu kształtem przypominające żyrandol.  W Wielki Piątek na Kurpiach wieszano je  w chałupach.

Jeden z kierców na wystawie w Zbójnej

Bukiety – prace konkursowe

   Przed rozstrzygnięciem konkursu można zakupić małe palmy, pisanki czy koszyczki – oczywiście jest to wyrób miejscowych artystów, a nie made in china.

     Po rozstrzygnięciu konkursu, przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury ustawia się wielobarwna procesja.

Niedziela Palmowa w Zbójnej – procesja

     Kolorowy korowód Kurpianek i Kurpiów, ubranych w stroje ludowe, z kolorowymi palmami wielkanocnymi, kieruje się na mszę świętą do zabytkowego kościoła pod wezwaniem  świętego Wincentego á Paulo.  Zbudowano go  w latach 1889-1892.

Przed kościołem świętego Wincentego á Paulo w Zbójnej

Niedziela Palmowa w Zbójnej – 2018 r.

     Większość palm konkursowych jest wielkości kilku metrów.  Tradycyjnie ich bazą są kilkumetrowe sosny, które ozdabia się bukszpanem, zieloną bibułą poprzetykaną kolorowymi bibułowymi kwiatami. Na szczycie umieszczone są wstążki, powiewające na wietrze podczas procesji do kościoła. Dlaczego robi się takie wysokie palmy? Według wierzeń, po pierwsze miały zapewnić  ich właścicielom długie życie, a po drugie ich dzieciom wysoki wzrost. Po obejściu świątyni wraz z procesją wszyscy uczestnicy znajdą miejsce w jej wnętrzu, by uczestniczyć we mszy świętej. Osoby niosące najwyższe palmy ustawiają się wzdłuż głównej nawy.

     Ta cykliczna impreza przyciąga miłośników kultury ludowej.

     Ja jeżdżę tam od kilku lat.  Z Łomży mam  zaledwie  24 km.  Bardzo  podoba mi się  kultywowanie  tradycji  ludowej.  Wcześniej w Niedzielę Palmową jeździłam do Łysych, o których słyszy się rokrocznie w telewizji publicznej.  Zrezygnowałam, bo  odstraszały mnie tłumy i coraz bardziej bazarowa atmosfera. W Zbójnej jest kameralnie i  to przemawia za tym właśnie miejscem. W tym roku również się tam wybieram.

Program Niedzieli Palmowej w Zbójnej w 2022 roku.

  • Zbyszek Wu ;), 25 marca 2018, 17:26

  Odpowiedz

  Pięknie….. w tym roku nie mogłem, ale w następnym na pewno odwiedzę 🙂 Dzięki Dorotko za zdjęcia.

  • admin, 25 marca 2018, 17:42
  • Autor

  Odpowiedz

  I pogoda dopisała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.