Rabat i Mdina

     Te dwa miasta, leżące w środkowej części wyspy, wyodrębniły się ze starożytnej miejscowości Melita. W pierwszym wieku naszej ery Saraceni otoczyli murami i fosą część miasta, nadając mu obecną nazwę Mdina, a pozostałą część stanowiącą przedmieścia nazwali Rabatem. Jeżeli chcecie tu dostać się autobusem, to musicie wiedzieć, że wysiada się w Rabacie. W Mdinie autobusy nie jeżdżą, ale przystanek jest niemalże naprzeciwko głównego wejścia do miasta.

MDINA

     Mdina, jest przepięknie położona na wzgórzu i znakomicie prezentuje się z drogi od strony Mosty.

     Mdina, do 1530 roku pełniła rolę stolicy Malty. Otoczona murami obronnymi, zwana jest miastem ciszy. Na wielu uliczkach nie ma ruchu samochodów. Niektórzy turyści robią sobie przejażdżki dorożkami. Na wielu budynkach umieszczone są tabliczki, przypominające o zachowaniu ciszy. Główne wejście do Mdiny, przez ozdobną bramę,  jest tuż przy przystanku autobusowym.

     My weszliśmy bocznym z lewej strony. Warto pospacerować wąskimi uliczkami miejscowości. Koniecznie trzeba dojść do przeciwnej strony bramy wejściowej, do murów obronnych, stąd rozpościera się widok na środkową część wyspy i morze.

     Jedną z zabytkowych budowli jest barokowa katedra pod wezwaniem św. Pawła Apostoła. Nad głównym wejściem do świątyni umieszczony jest herb wielkiego mistrza Ramona Perellosa i Mdiny. Dzwonnice i kopuła świątyni górują nad pozostałymi budowlami Mdiny.

     Kierując się do głównego wyjścia z miasta, po lewej stronie miniemy Łuk De Vilhena prowadzący na dziedziniec Palazzo Vilhena wybudowanego w latach 1726–1728.

     Obecnie mieści się w nim  National Museum of Natural History.  Zobaczyć  w  nim  możemy fragmenty skał oraz okazy fauny i flory. Dosyć bogate wydały mi się prezentowane w nim eksponaty ze świata ptaków. Posiadaczy Heritage Malta Multisite Pass wchodzą do muzeum bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

     Po przejściu przez główną bramę znajdziemy się w Rabacie.

RABAT

     Rabat słynie z katakumb św. Pawła i św. Agaty, groty św. Pawła, w której był przez trzy miesiące przetrzymywany oraz Domvs Romana. Warto zaopatrzyć się w plan, bo informacje na temat lokalizacji zabytków, moim zdaniem, są niezbyt czytelne. Zwiedzanie można rozpocząć do muzeum Domvs Romana, do którego można zajrzeć w cenie Malta Multisite Pass. Zaprezentowano w nim fragmenty domostwa zamożnego rzymianina. Znajdziemy tu miedzy innymi kilka mozaik, posagów oraz naczyń z rzymskich czasów Malty . By po wyjściu z Mdiny dostać się do Domvs Romana, trzeba przejść na drugą stronę parku.

     Potem możemy wolnym krokiem przejść się wąskimi uliczkami Rabatu w kierunku Katedry św. Pawła i dojść do katakumb św. Pawła, do których jest wejście w ramach Heritage Malta Multisite Pass. Na terenie hypogeum  jest kilkanaście oddzielnych wejść do mniejszych i większych miejsc pochówków, wykopanych w skalnym podłożu. Do każdego trzeba zejść po schodach. Niektóre z nich są niskie, mają poniżej 1,5 m wysokości.

Na terenie katakumb św. Pawła

Plan Rabatu i Mdiny

Plan Rabatu i Mdiny

     Jeżeli po zwiedzaniu Mdiny i Rabatu będziecie dysponować wolnym czasem i chęciami możecie pojechać na klifowe wybrzeże Dingli Cliffs. Wystarczy wsiąść do autobusu numer 56 lub 201 i po około półgodzinnej jeździe dotrzecie na miejsce.

W kategorii Malta znajdziecie inne wpisy powstałe po zimowym wypoczynku na wyspie. Zapraszam do czytania.

 1. Mdina i Rabat są rzeczywiście urocze i warte odwiedzenia.

   • admin, 18 lipca 2019, 08:41
   • Autor

   Odpowiedz

   Też tak sądzę,że mają swój urok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.