Wybrzeże Malty – klify i piaszczyste plaże

     Wybrzeże Malty zadowoli miłośników kąpieli wodnych i słonecznych, którzy odnajdą  tu piaszczyste plaże  oraz czyste wody. Linia brzegowa, przypadnie do gustu również miłośnikom klifów, którzy na Malcie podziwiać mogą malownicze widoki skalnego wybrzeża. To wszystko stwarza dogodne warunki do nurkowania, działają więc tu centra nurkowe.

     Dzisiejszy wpis poświęcam kilku plażom, które widziałam podczas zimowego wypoczynku.

    Ghadira Bay to  piaszczysta  plaża  położona  na   trasie  pomiędzy  Mellieha a  Cirkewwa.

Ghadira Bay

     Z  jednej  strony  plaży,  patrząc w kierunku Cirkewwa, na pobliskim wzgórzu zobaczymy czerwoną fasadę Wieży św. Agaty.

Wieża św. Agaty

     Po przeciwnej stronie  wyróżnia się XVI-wieczne sanktuarium górujące nad Mellieha.

Mellieha

     Przy Ghadira Bay jest przystanek autobusowy, zatrzymują tu się autobusy nr 41,42, 49, 101, 221, 222, 250.

     Niedaleko, niecałe 2 km dalej, ale już po przeciwnej stronie wyspy, znajduje się Anchor Bay.

    W Anchor Bay  znajdziemy kolorową, bajkowo położoną wioskę Popeye Village, filmowe Sweethaven. Jest to pozostałość po scenografii do amerykańskiej komedii musicalowej z 1980 roku, opowiadającej o miłośniku szpinaku, w której główną role zagrał Robert Williams.

    Między Ghadira Bay a Popeye Village, co godzinę, jeździ autobus nr 101.

     Tuż przy przystanku mieści się restauracja utrzymana w konwencji wioski.

     Po wyjściu z autobusu trzeba podejść kilka kroków do brzegu, by naszym oczom ukazały się kolorowe domki stojące na tle skał. Widok jest naprawdę bajkowy. Można za opłatą wejść na teren wioski. Nie byłam, ale z góry widziałam poprzebieranych animatorów, pracujących  na terenie Popeye Village. W styczniu więcej osób szło na punkt widokowy (a było ich niewielu) niż do wioski, w która świeciła pustkami.

     Jeżeli chcemy  zobaczyć wioskę z punktu widokowego, to nie warto czekać godzinę, na kolejny autobus powrotny. Można zejść w dół około 1,5 km do przystanku  przy Anchor Bay . Inna opcja to podejście pod górę do wioski i dalej udanie się autobusem linii 101 w kierunku Ghajn Tuffieha,  by w 20 minut dojechać do miejsca z piaszczystymi plażami z czyściutką wodą.

Popeye Village

     Jedna z nich to Golden Bay, gdzie mieści się centrum nurkowe.

Golden Bay

       Strome przybrzeżne skały oddzielają Golden Bay od Gnejna Bay.

Golden Bay

Golden Bay

Po zejściu na Golden Bay nie trzeba wracać by przejść na kolejna plażę. Można podejść do przodu i niezbyt trudną ścieżką prowadzącą wśród skał wspiąć się na cypel.

Pomiędzy Golden Bay a Gnejna Bay

 

       Na górze zobaczymy samotną budowlę, wieżę Ghajn Tuffieha.

Ghajn Tuffieha

     Obok niej posadzono oliwny Gaj Pamięci poświęcony wybitnym osobom z całego świata, które poświęcały swój czas, by niewzruszenie i wytrwale podejmować działania na rzecz sprawiedliwości społecznej, demokracji, równości i pokoju, często kosztem własnego życia. W gronie tym znalazło się wielu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Odnajdziemy tam tablice, na których umieszczono zdjęcia i informacje o wyróżnionych osobach.  Wśród nich znaleźli się  Tenzin Gjaco, Icchak Rabin, Martin Luther King, Jr, John F. Kennedy, Vandana Shiva, Patrice Lumumba, Oscar Romero, Mahatma Gandhi,  Chico Mendes, Michaił Gorbaczow,  Malcolm X, Robert F. Kennedy, Nelson Mandela, Bob Marley, Papież Jan Paweł I, Ken Saro-Wiwa, Benazir Bhutto.

Oliwny Gaj Pamięci obok Ghajn Tuffieha

     Po przeciwnej stronie wieży rozpościera się kolejna piaszczysta plaża Gnejna Bay z równie czystą wodą jak na Golden Bay. Woda jest tak przejrzysta, że góry widać morskie dno.

Gnejna Bay

     I jeszcze jedna perełka Malty czyli Klify Dingli, do których w 30 minut dojechać można z Rabatu autobusami linii nr 201 czy 56. Jeżeli wysiądziecie wcześniej na przystanku Mari Dingli Tarag, musicie podejść do przodu, do wybrzeża, po lewej stronie zobaczycie budynek, z białą kopułą, przypominającą piłkę. Musicie podejść, aż za niego. Najładniejsze widoki i wysokie klify są dopiero tam. Wcześniejsze widoki, nie są tak spektakularne.

W kategorii Malta znajdziecie inne wpisy powstałe po zimowym wypoczynku na wyspie. Zapraszam do czytania.

 1. Odpowiedz

  Fajnie, że wszystko tak opisujesz, dużo można wynieść z Twoich wpisów 🙂

   • admin, 12 kwietnia 2018, 19:49
   • Autor

   Odpowiedz

   Miło czytać takie komentarze. Cieszę się, że mogłam pomóc.

 2. Odpowiedz

  Witaj:)
  Na Maltę wybieram się w listopadzie. Zastanawiam się jaka jest wtedy pogoda.
  Twoje wpisy będą dla mnie bardzo pomocne.
  Pozdrawiam:)

   • admin, 13 września 2018, 19:10
   • Autor

   Odpowiedz

   Co do pogody, nie pomogę, byłam w styczniu i było wiosennie, chociaż znaleźliśmy momenty na poleżenie na słońcu. Życzę udanego wyjazdu. Po powrocie napisz jaką miałaś pogodę, sama jestem ciekawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.