Pobyt w Grodnie, kilka praktycznych informacji

    We  wpisie  znajdziecie  kilka praktycznych informacji dotyczących  wymiany walut, przechowalni bagażu, przemieszczania się po Grodnie i jedzeniu.

WYMIANA WALUTY

     Jeżeli przyjedziecie na dworzec kolejowy, wymiany możecie dokonać na pierwszym piętrze, czyli w Białorusi 2 этаж (parter liczony jest jako pierwsze piętro)  Jest tam okienko banku, które jest czynne codziennie. Kurs nie najlepszy, pod koniec kwietnia za 2 zł otrzymać można było 1 rubla białoruskiego.

Po wyjściu z dworca, po prawej stronie zobaczycie ZOO, a zaraz obok jest duży supermarket. Tam wewnątrz też jest kantor wymiany walut.

PRZECHOWALNIA BAGAŻU

     Na dworcu jest przechowalnia bagażu камера хранения багажа (dla tych co nie znają cyrylicy, wymawiamy: kamera hranienia bagaża). Można z niej skorzystać, jeżeli przyjeżdżamy wcześniej i nie możemy się jeszcze zameldować, bo szkoda tracić czasu na siedzenie na dworcu, lub gdy wyjeżdżamy dużo później niż mamy wymeldowanie. Przechowalnia bagażu na dworcu autobusowym jest czynna do 18 i mieści się w budynku stojącym przed stanowiskami, z których odjeżdżają busy do Polski. Jednodniowy koszt przechowania sztuki bagażu to dla nas śmieszna wartość 50 kopiejek czyli 1 zł. Warto z tej opcji skorzystać nawet na dwie godziny, które wystarczą na przykład na odwiedzenie pobliskich cmentarzy, w tym katolickiego z grobem Elizy Orzeszkowej.

KOMUNIKACJA W GRODNIE

     Komunikacja miejska jest dobrze zorganizowana. Po mieście jeżdżą  autobusy, trolejbusy, kilkunastoosobowe busy tak zwane marszrutki. Po Grodnie można przemieszczać się też taksówkami.

Komunikacja w w Grodnie – trolejbus

     Bilet na trolejbus i autobus kupowany w kioskach, które znajdują się przy wielu przystankach autobusowych, kosztuje 50 kopiejek. Bilet można też kupić bezpośrednio u kierowcy za 55 kopiejek. Za przejazd autobusem pospiesznym trzeba wydać 60 kopiejek.

Komunikacja w Grodnie – autobus

     Rozkłady autobusów wiszą na przystankach. Z jednej strony jest rozkład dla autobusów, a z drugiej dla trolejbusów. Świąteczne dni zaznaczone są na czerwono. W sobotę komunikacja działała według rozkładu dnia powszedniego, zapisanego na czarno. Trzeba przyznać, że autobusy i trolejbusy są na przystankach bardzo punktualnie, jeżdżą co do minuty.

Rozkład jazdy trolejbusów na przystanku przy dworcu autobusowym w Grodnie

    Z przystanku po przeciwnej stronie dworca kolejowego odjeżdżają autobusy: 3,5,9,15, 16, 20, 20Э (pospieszny), 25, 20Э (pospieszny), 37 i 47.

     Z dworca autobusowego odjedziemy tramwajem: 1, 2, 3, 6, 11,13 i 19 oraz autobusem: 1,2,5,15,16, 16Э (pospieszny)18, 20, 20Э (pospieszny), 27, 29, 35, 37, 37Э (pospieszny), 42 i 47.

Nieco drożej kosztują marszrutki. Jeden przejazd to 1 rubel.

Komunikacja w Grodnie – marszrutka

     Za przejazd około 5 km taksówką trzeba zapłacić 5 rubli. To też nie jest drogi sposób, a przydatny gdy nie dysponujemy zbyt długim okresem czasu na zwiedzanie miasta.

ZAKUPY PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH

     Ceny produktów spożywczych są zbliżone do naszych. Polecam smaczne wędliny, parówki, żółte sery i ciemny chleb. W wielu sklepach są punkty garmażeryjne, w których dostaniemy gotowe pierożki, gołąbki, czebureki. Wystarczy je tylko odgrzać.  Jest to dobra opcja na ciepłą kolację, jeżeli wynajmujemy apartament. Większe sklepy czynne są od 9 do 23.

Sprzedaż świeżych ryb na jednym z osiedli w Grodnie

GDZIE ZJEŚĆ OBIAD?

     Na pewno jest wiele miejsc, ja skorzystałam z oferty baru szybkiej obsługi БОЛЬШОЙ БУФЕТ  (wymowa:  balszoj bufet). Mieści się na ulicy Советскa (Sowietska) znajdującej  się  w  pobliżu  placu  z pomnikiem Lenina.  Trzeba wejść do przeszklonego budynku i wjechać windą na trzecie piętro czyli w Białorusi 4.

     W barze szukajcie tacy, potrawy mięsne  nakładajcie  na  głębokie okrągłe talerze, a surówki i ziemniaki na kwadratowe. Na oddzielnym stole są  naleśniki, pierożki i czebureki. Potem z tacą podejdźcie  do kasy, gdzie talerze są ważone i w zależności od wagi zapłacicie za swój posiłek. Za 100 g potraw mięsnych płaci się 2,5 rubla, a sałatek 1,30. Za mały naleśnik z serem lub dżemem zapłacimy 90 kopiejek, pieczony mini pierożek 30 kopiejek, za czeburek 1,50 rubla i tyle samo za chłodnik lub zupę rybną. Piwo kosztuje 3 ruble, a mała butelka fanty 2. Można też zjeść deser, są ciasta po 2,5 rubla za porcję.

БОЛЬШОЙ БУФЕТ  w Grodnie

БОЛЬШОЙ БУФЕТ  w Grodnie

     Zaletą tego miejsca jest ciekawy wystrój, szybka obsługa i jak dla nas jest niedrogo, można się najeść za 20 zł. Wadaą, nieco chłodne posiłki, ale z tym można sobie poradzić, bo stoją kuchenki mikrofalowe i jedzenie można podgrzać samemu.

БОЛЬШОЙ БУФЕТ  w Grodnie

     Na ostatnim piętrze budynku jest taras. Od obsługi dowiedzieliśmy się, że będzie można z niego korzystać od połowy maja. БОЛЬШОЙ БУФЕТ otwarty jest codziennie od dwunastej.  Od poniedziałku do czwartku czynny jest do 23:00, a od piątku do niedzieli  do 24:00.

Inne informacje, dotyczące organizacji bezwizowego wyjazdu i  zwiedzania miasta, zamieszczone są w kategorii Grodno.

 1. Odpowiedz

  w Rosji jest tak samo z piętrami. Jakoś nie potrafię się tego nauczyć 🙂 Dzięki za polecenie baru szybkiej obsługi. Informacja o mikrofalówkach mnie zaskoczyła, chyba jeszcze nigdy nie spotkałam się z takim rozwiązaniem.

   • admin, 11 maja 2018, 14:25
   • Autor

   Odpowiedz

   Z mikrofalówkami to rzeczywiście świetny pomysł, po odejściu od kasy można sobie spokojnie podgrzać dania by były gorące. Jak zwróciłam się do obsługi o pomoc, to podpowiedzieli mi na ile czasu mam wstawić naleśniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.