Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia

     Jeżeli lubicie tradycję i rzemiosło ludowe to zapraszam na Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia, który powołano do życia w 1994 roku. Na szlaku odwiedzić można pracownie garncarskie, kowalskie, łyżkarskie i tkackie.

     Pracownie garncarskie znajdziemy w Czarnej Wsi Kościelnej oddalonej od Białegostoku o 30 kilometrów.

     Historia garncarstwa na tych terenach sięga 1799 roku. Do produkcji naczyń, cegieł czy dachówek  wykorzystywano glinę pozyskiwaną w pobliskiej okolicy. Obecnie możemy zapoznać się z tradycyjną technologią wytwarzania dachówki i naczyń glinianych. Ja oglądałam pokaz toczenia na kole garncarskim w pracowni Pawła Piechowskiego, który należy do czwartego pokolenia pielęgnującego tradycje. Zobaczyć tam można również tradycyjny piec do wypalania naczyń glinianych.

     Przy zakładzie jest mały sklepik z licznymi naczyniami glinianymi wykonanymi w rodzimej pracowni. Moje zdziwienie wzbudził tadżin – tradycyjne marokańskie gliniane naczynie do wyrobu potrawy o takiej samej nazwie.

Wytwory garncarza wystawione na sprzedaż

     W tej samej miejscowości ma swoją kuźnię Mieczysław Hulewicz, który pielęgnuje tradycję kowalstwa ludowego i jednocześnie zajmuje się kowalstwem artystycznym. Jego wytwory prezentowane są na podwórku przed kuźnią oraz we wnętrzu budynku. Poza przyjrzeniem się pracy kowala można kupić za kilka złotych małą podkowę na szczęście lub zamówić nieco większe dzieła wykute w metalu.

W kużni

     By poznać technikę tworzenia łyżek za pomocą tradycyjnych sprzętów, trzeba przejechać do pobliskiej wsi Zamczysk oddalonej od Czarnej Wsi Kościelnej nieco ponad 7 km. Znajduje się w niej jedna z ostatnich pracowni łyżkarskich Mieczysława Baranowskiego.

     Za 10 zł, łyżkarz na oczach obserwujących, dosłownie w kilka minut, wykona łyżkę z kawałka drewna używając do tego tradycyjnych narzędzi.

     Po pokazie, łyżkę można zabrać do domu.

Pokaz wykonania łyżki

     Na miejscu są do kupienia  małe i duże łyżki cedzakowe, chochle oraz drewniane widelce, które  doskonale sprawdzają się we współczesnej kuchni.

    Ludowy twórca, do ich produkcji wykorzystuje drewno z drzew liściastych: głównie osiki, olchy, brzozy, rzadziej gruszy i klonu polnego. Niegdyś niemal w każdym domu Zamczyska robiono, głównie zimą, drewniane łyżki. Obecnie działalność ta niemal zanikła. Przyczyniła się do tego masowa produkcja metalowych sztućców.

     Budynki twórców ludowych są dobrze oznaczone.  Na pokazy, z każdym z ludowych artystów  można umawiać się telefonicznie. Przed budynkami ustawione są tablice informacyjne z adresami i telefonami do poszczególnych pracowni oraz historią rękodzielnictwa prezentowanego w danym gospodarstwie.

 1. Odpowiedz

  Kiedyś zwykły zawód, dziś cenione rękodzieło. Dobrze, że są ludzie, którzy wykonują takie przedmioty.

   • admin, 3 czerwca 2018, 23:09
   • Autor

   Odpowiedz

   Cenione, bo nie ma zbyt wielu chętnych do kultywowania tradycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.