Stacja metra Partizanskaja, kompleks hotelowy Izmailovo i Izmaylovski Kreml w Moskwie

     Izmaylovo jest rejonem wschodniego okręgu administracyjnego Moskwy. Należy do jednych z najstarszych dzielnic stolicy Rosji. Mimo, że nie jest w ścisłym centrum, do Placu Czerwonego można się stąd szybko dostać metrem. Izmailovską Stację Partyzanskaja dzieli od serca Moskwy zaledwie 6 stacji.

Stacja metra (Партизанская) Partyzanskaja

     Partyzanskaja jest jedną ze stacji metra linii Arbatsko-Pokrowskaja (Арба́тско-Покро́вская) z 1938 roku. Stacja Partyzanskaja ruszyła dopiero w okresie II wojny światowej (rok 1944). W wystroju dominuje biały marmur, który pokrywa ściany. Dodatkowo marmurowymi schodami schodzi się na perony. Cechą charakterystyczną stacji są pokaźnych rozmiarów rzeźby i płaskorzeźby nawiązujące do ruchu partyzanckiego z okresu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Przy pomniku z trzema partyzantami, który znajduje się przy wejściu na perony, za bramkami, stoi pokaźnych rozmiarów pomnik trzech partyzantów z bronią w dłoniach. Podczas mojego pobytu w Moskwie, przy postaciach stały świeżo cięte kwiaty.

     Już na peronach dwie płaskorzeźby zdobią kolumny podtrzymujące sufit.

Izmailovo Gamma-Delta Hotel

     Niecałe 500 m od stacji Partyzanckaja stoi kompleks Izmailovo Gamma-Delta Hotel.

Hotel Delta

     Ja spałam w hotelu Delta na 25 piętrze, windą można było wjechać na 28.

Widok z okna hotelu

Widok z okna hotelu, z 25 piętra

   Jadąc na wycieczkę, nie oczekiwałam na taki luksus, jaki oferuje ten hotel. Nie jest to styl tak zwanej klasy turystycznej, spotykanej w wielu europejskich hotelach.  Określiłabym go raczej jako carski, nawiązujący do przepychu oglądanego w wielu zabytkach Petersburga czy Moskwy. W hotelowej restauracji serwującej dania kuchni rosyjskiej jedliśmy obfite i przepyszne śniadania oraz obiadokolacje serwowane w formie bufetu.

Izmaylovski Kreml

     W bliskim sąsiedztwie kompleksu hotelowego znajduje się kompleks kulturalno-rozrywkowy o nazwie „Izmaylovski Kreml”.

Bajkowy Izmaylovski Kreml

   Zaprojektowany jest w formie rynku z licznymi drewnianymi kolorowymi budynkami charakterystycznymi dla architektury rosyjskiej z początków XVII wieku. Otaczają one plac, na którym nad oczkiem wodnym zbudowany jest mostek. Widok jest osobliwy. Widząc już z daleka mieniące się barwami wieżyczki, ma się wrażenie, jakby wstępowało się w świat bajkowej krainy lub bajkowego zamku. Jest on ogrodzony, na teren kompleksu wchodzi się przez bramkę. W 2014 roku wstęp był bezpłatny.

     Na dziedziniec prowadzi brukowany most z lampami stojącymi po jego obydwóch stronach. Na terenie Izmaylova znajdują się muzea np. chleba czy wódki, do których wejścia są płatne. My byliśmy tam wieczorem, nie było ruchu, otwarte były jedynie niektóre sklepy z pamiątkami oferujące kubki, koszulki, magnesy i oczywiście matrioszki, rosyjskie drewniane zabawki w kształcie wydrążonych lalek wkładanych jedna w drugą. Wszystkie pięknie malowane i lakierowane.  Mi osobiście podobał się klimat stworzony przez budynki stojące w Izmaylovskim Kremlu.

     Wiele  budowli  i  dekoracji  przywodziło  na  myśl,  ilustracje  rosyjskich  bajek  w  książkach  lub  animowane  bajki  puszczane w telewizji w latach mojego dzieciństwa. Jako elementy dekoracyjne wykorzystano sanie i stary sprzęt pożarniczy, których nie można było dotykać.

Inne wpisy z pobytu w Moskwie do przeczytania tu.

  • Pat, 20 czerwca 2018, 14:45

  Odpowiedz

  Bardzo lubie Twoje posty. Jest w nich wszystko. Jak gdzies trafic, ile to kosztuje. Brakuje tak konkretnie napisanych postow o niektorych miastach. Pozdrawiam

   • admin, 20 czerwca 2018, 17:48
   • Autor

   Odpowiedz

   Miło to czytać, zapraszam do zaglądania do mnie częściej.

 1. Odpowiedz

  Przypomniałaś mi, że musze się wziąć za opisywanie swojego pobytu w Moskwie. W tym miejscu nie byłam, więc z podwójną przyjemnością przeczytałam.

   • admin, 19 lipca 2018, 22:40
   • Autor

   Odpowiedz

   Czekam na Twoje relacje, z chęcią je przeczytam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.