Kahlenberg  i Zamek Kreuzenstein – atrakcje Dolnej Austrii

     Trasa spod wiedeńskiego ratusza do kościoła na Kahlenbergu, do zamku  i powrót do punktu wyjścia, liczy niecałe 70 km. Spokojnie można odwiedzić te dwa miejsca jednego dnia.

Te dwa obiekty mają minimum dwie wspólne cechy.

Po pierwsze: oba znajdują się na wzgórzach.

Zamek Kreuzenstein usytuowano na wzniesieniu wysokości 266 m, stąd też rozpościera się panorama pobliskiego Leobendorfu.

Kościół pod wezwaniem św. Józefa wybudowano na wzniesieniu Kahlenberg o wysokości 484 m. Stąd rozpościera się panorama Wiednia.

Widok ze wzgórza Kahlenberg

Po drugie:  dla obu obiektów znaczący jest rok 1906

– W 1906 roku oficjalnie otworzono nowo wybudowany zamek. W uroczystościach, między innymi, uczestniczył cesarz Wilhelm II.

– W 1906 roku, kościół pod wezwaniem św. Józefa przejęła polska wspólnota zakonna Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa zwana zmartwychwstańcami.

Kościół na Kahlenbergu

     Powstanie kościoła św. Józefa i klasztoru przypadło na lata 1629-1639. To właśnie w nim, w 1683 roku, odbyła się msza święta, w której uczestniczył Jan III Sobieskiego przed zwycięską bitwą z Turkami. W bitwie brała też udział chorągiew Aleksandra, młodszego syna króla Jana III Sobieskiego, która składała się głównie z rycerzy  pochodzących  z  ziemi  łomżyńskiej.  Wspominam o tym, bowiem pochodzę z Łomży.

     Obecnie na Kahlenbergu istnieje izba poświęcona Odsieczy Wiedeńskiej.

   W 300 lat po zwycięskiej bitwie, kościół odwiedził kolejny znany Polak, papież Jan Paweł II. Odsłonił on wówczas tablicę upamiętniającą zwycięstwo Jana III Sobieskiego i poświecił Kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej. Polski papież ma też pamiątkową tablicę sąsiadującą z tablicą Jana III Sobieskiego i Józefa Piłsudskiego. Obecnie, w kościele odprawiane są msze święte w języku polskim lub w niemieckim.

Zamek Kreuzenstein

     Obecny zamek wybudowano na przełomie XIX i XX wieku, na miejscu ruin średniowiecznego zamku z XII wieku.

Na zamku Kreuzenstein

    Przy   odbudowie  wykorzystano  różnorodne  średniowieczne  elementy  zwiezione  przez  właściciela  ruin,   hrabiego  Wilczka, z innych europejskich budowli.

Eksponaty na zamku Kreuzenstein

    Zamek posłużył jako plan filmowy kilku produkcjom austriackim, czeskim i niemieckim. W zamku wśród eksponatów  zobaczyć można broń i meble.

Na zamku Kreuzenstein

Na zamku jest też kaplica.

Witraże w zamkowej kaplicy

Kaplica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaplica- widok od strony dziedzińca

    Podczas naszego pobytu, na terenie zamku, spotkaliśmy sokolników przechodzących z drapieżnymi ptakami na ramieniu.

     Bilet do zamku dla osoby dorosłej, to koszt 10 euro, dla dziecka 5 euro. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem zajmuje około godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.