Trasa spod wiedeńskiego ratusza do kościoła na Kahlenbergu, do zamku i powrót do punktu wyjścia, liczy niecałe 70 km. Spokojnie można odwiedzić te dwa miejsca jednego dnia.
Te dwa obiekty mają minimum dwie wspólne cechy.
Po pierwsze: oba znajdują się na wzgórzach.
Zamek Kreuzenstein usytuowano na wzniesieniu wysokości 266 m, stąd też rozpościera się panorama pobliskiego Leobendorfu.
Kościół pod wezwaniem św. Józefa wybudowano na wzniesieniu Kahlenberg o wysokości 484 m. Stąd rozpościera się panorama Wiednia.

Widok ze wzgórza Kahlenberg
Po drugie: dla obu obiektów znaczący jest rok 1906
– W 1906 roku oficjalnie otworzono nowo wybudowany zamek. W uroczystościach, między innymi, uczestniczył cesarz Wilhelm II.
– W 1906 roku, kościół pod wezwaniem św. Józefa przejęła polska wspólnota zakonna Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa zwana zmartwychwstańcami.
Kościół na Kahlenbergu
Powstanie kościoła św. Józefa i klasztoru przypadło na lata 1629-1639. To właśnie w nim, w 1683 roku, odbyła się msza święta, w której uczestniczył Jan III Sobieskiego przed zwycięską bitwą z Turkami. W bitwie brała też udział chorągiew Aleksandra, młodszego syna króla Jana III Sobieskiego, która składała się głównie z rycerzy pochodzących z ziemi łomżyńskiej. Wspominam o tym, bowiem pochodzę z Łomży.
Obecnie na Kahlenbergu istnieje izba poświęcona Odsieczy Wiedeńskiej.
W 300 lat po zwycięskiej bitwie, kościół odwiedził kolejny znany Polak, papież Jan Paweł II. Odsłonił on wówczas tablicę upamiętniającą zwycięstwo Jana III Sobieskiego i poświecił Kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej. Polski papież ma też pamiątkową tablicę sąsiadującą z tablicą Jana III Sobieskiego i Józefa Piłsudskiego. Obecnie, w kościele odprawiane są msze święte w języku polskim lub w niemieckim.
Zamek Kreuzenstein
Obecny zamek wybudowano na przełomie XIX i XX wieku, na miejscu ruin średniowiecznego zamku z XII wieku.

Na zamku Kreuzenstein
Przy odbudowie wykorzystano różnorodne średniowieczne elementy zwiezione przez właściciela ruin, hrabiego Wilczka, z innych europejskich budowli.

Eksponaty na zamku Kreuzenstein
Zamek posłużył jako plan filmowy kilku produkcjom austriackim, czeskim i niemieckim. W zamku wśród eksponatów zobaczyć można broń i meble.

Na zamku Kreuzenstein
Na zamku jest też kaplica.

Witraże w zamkowej kaplicy

Kaplica

Kaplica- widok od strony dziedzińca
Podczas naszego pobytu, na terenie zamku, spotkaliśmy sokolników przechodzących z drapieżnymi ptakami na ramieniu.
Bilet do zamku dla osoby dorosłej, to koszt 10 euro, dla dziecka 5 euro. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem zajmuje około godziny.
Dodaj komentarz