Gamle Bergen Museum – skansen w Bergen

     Jeżeli będąc w Bergen macie ochotę przenieść się w czasie, zaplanujcie wizytę w Gamle Bergen Museum (Old Bergen). Gamle Bergen jest zbudowane na niewielkiej powierzchni na wzór miasteczka. Składa się na nie około pięćdziesięciu drewnianych domów z XVIII, XIX i XX wieku, a większość z nich to autentyczne budynki pochodzące z centrum miasta. W XIX wieku Bergen było największym drewnianym miastem w Europie.

Gamle Bergen Museum

   Skansen oddalony jest od centrum około 4 km. Jeżeli nie chcecie tracić czasu na spacer, dojedź autobusem. Z centrum dostaniecie się autobusem linii 3, 4, 5, 6 lub 83. Wysiądźcie  na  przystanku  Gamle Bergen i skierujcie nieco w prawo, zejdźcie zakolem w dół by przejść pod wiaduktem. Stamtąd już kilka kroków dzielić Was będzie od Gamle Bergen Museum.

Brama wejściowa do Gamle Bergen Museum

     Po przejściu bramy skansenu kierujcie się ulicą do końca i skręćcie w lewo. Dojdziecie do budynku ze skrzynką pocztową, tam mieści się kasa biletowa. Jeżeli macie Bergen Card wejdziecie do muzeum bez ponoszenia dodatkowych kosztów, w przeciwnym razie osoba dorosła musi zapłacić 100 NK a student 50 NK.

Gamle Bergen Museum

     Zaopatrzcie się tu w darmowy plan skansenu. Szkoda tylko, że numery budynków na planie nie maja swoich odpowiedników na budynkach, ułatwiałoby to poruszanie.

 

Plan Gamle Bergen Museum

    Po otrzymaniu biletu przejdźcie na teren muzeum. Przy brukowanej prowadzącej w górę ulicy stoją drewniane domy. Na środku są proce, z których można strzelać do celu. Zaglądajcie do wnętrz otwartych przed zwiedzającymi.

Gamle Bergen Museum

Widok z Gamle Bergen Museum

     W okresie letnim Gamle Bergen Museum czynne jest codziennie od 9:00-16:00. Warto jest tu być nie wcześniej niż około 10:00. Dopiero   wtedy  skansen  ożywa  i   nabiera   większego  uroku,  przychodzą  aktorzy, którzy  ubrani  w  stroje   z  epoki,  wchodzą w interakcje ze zwiedzającymi. Podczas naszego pobytu jeden z nich sprzedawał w starym sklepiku cukierki i lizaki. Inna osoba siedziała w jednym z pokoi i wróżyła z kart. W jeszcze innym miejscu na stołach stały zapalone świece.

Skwer w Gamle Bergen Museum

     Jak w każdym miasteczku znajdują się tu nie tylko budynki mieszkalne ale też stara szkoła, sklep, piekarnia, apteka, fryzjer, fotograf czy stomatolog, Pomieszczenia są bogato wyposażone w meble, zabawki, odzież i sprzęty codziennego użytku.

Sklep w Gamle Bergen Museum

Szkoła w Gamle Bergen Museum

     Mi najbardziej utkwił w głowie damski fryzjer, a tak dokładnie jego kosmiczny sprzęt. Mieści się na piętrze.

Zakład fryzjerski w Gamle Bergen Museum

Podejdźcie na wzgórze skąd przy dobrej widoczności będziecie mieli widok na Bergen.

Widok z niewielkiego pagórka w Gamle Bergen Museum

     W jednym z pomieszczeń, niewielkiej powozowni, prezentowane są karety i sanie. Budynek stoi po lewej stronie od bramy wejściowej. Na uliczce wiodącej do kasy biletowej.

   Chodząc po muzeum i zaglądając do wnętrz budynków, czasami trzeba wejść wyżej na piętro po schodach,  ma się wrażenie jakby człowiek cofnął się w czasie o kilkaset lat.

   Na terenie skansenu jest WC. To informacja dla potrzebujących.  Na spacer po muzeum i zajrzenie do wnętrz budynków trzeba zagospodarować około dwóch godzin. Moim zdaniem warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.