Wycieczka na Mont Floyen w Bergen

     Mount Floyen to jedno z siedmiu wzgórz otaczających Bergen. Z dołu widać domy stojące na ścianie wzgórza i górną stację kolejki. Najszybciej dostaniecie się tam korzystając z kolejki Floybanen. Jej dolna stacja znajduje się około 400 m od informacji turystycznej i targu rybnego. Znajdziecie ją po przeciwnej stronie ulicy Kong Oscars gate. Bilet dla dorosłego w jedną stronę kosztuje 50 NK, a w dwie 95 NK. Z Bergen  Card otrzymuje się 50% zniżki. Dojazd zajmuje około 6 minut.

Dolna stacja kolejki Floybanen

     Można też wspiąć się na górę po schodach i asfaltowej drodze, ale ta opcja jest nieco męcząca i nie wszystkim ją polecam. Moim  zdaniem,  najlepszą  wersją  jest  wjazd  kolejką  i  zejście  pieszo.  Jeżeli chcecie skorzystać z takiej wersji, kupcie bilet tylko w jedną stronę czyli wjazd na wzgórze.  Mont Floyen to świetny punkt widokowy na całe miasto i fiord. Warto się na niego wybrać szczególnie przy ładnej pogodzie i dobrej widoczności. Niech nie przestraszy Was kolejka turystów czekających na wjazd. Dwa wagoniki Floybanen czerwony i niebieski jeżdżą często i tłum szybko topnieje.

     Po dostaniu się na górę, usiądźcie chwilę na stopniach i przy dobrej widoczności delektujcie się roztaczającym krajobrazem.

Na wzgórzu Floyen

Widok na Bergen ze wzgórza Floyen

     Na wzgórzu jest też kawiarnia i restauracja, nie zaglądałam do środka.

   Ale to nie wszystko, co czeka na Was na wzgórzu bowiem oferowanych jest tam wiele atrakcji na świeżym powietrzu. Dla dzieci przygotowano duży plac zabaw. Są tam również  szlaki piesze i rowerowe.

     Jeżeli patrząc na Bergen skręcicie w lewo i podejdziecie wzdłuż barierki, dojdziecie do punktu, gdzie pasie się kilka kóz i każda ma swoje imię.

     Jeżeli będziecie chcieli wracać, proponuję pieszo. By dojść do dolnej stacji kolejki Floybanen, trzeba pokonać około 3 km. Schodzi się dobrze, na początku po asfaltowej ścieżce, nieco niżej trzeba pokonać schody, na szczęście prowadzące w dół. Jest to niemęczący i niewyczerpujący spacer. Zejście jest tym przyjemniejsze, że towarzyszą mu bardzo ładne widoki. Po drodze mija się klimatyczne uliczki z drewnianymi domkami typowymi dla zabudowy Bergen.

Drewniane domki na wzgórzu Floyen

     Tak naprawdę nie wiadomo kiedy znajdziecie się na dole. Zejście kończy się przy dolnej stacji kolejki. Po drodze co jakiś czas stoją znaki informujące ile jeszcze zostało do końca drogi.

          Wjazd na górę warto zrobić po południu, po zwiedzaniu muzeów, które czynne są maksymalnie do 17:00. Kolejka natomiast jeździ do późnych godzin wieczornych, Jeżeli będziecie w Bergen podczas białych nocy, dobra widoczność będzie też wieczorem. Polecam wizytę na Mount Floyen, naprawdę warto.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.