O kilku atrakcjach w gminie Fana

     Główne atrakcje Bergen odnajdziecie w ścisłym centrum miasta, bez konieczności przemieszczania się środkami lokomocji. Nie do wszystkiego da się jednak dotrzeć pieszo. Jest jeszcze wiele ciekawych miejsc godnych polecenia. Jeżeli nie macie samochodu  możecie dostać się do nich również autobusami komunikacji miejskiej. Cena biletu jest taka sama jak w centrum.  Ja jeździłam samochodem. Wspomnę tu o tych, które znajdują się w południowo-wschodniej dzielnicy Bergen – Fana i do których udało mi się dotrzeć.

     Najbliżej centrum Bergen znajduje się Rezydencja królewska Gamlehaugen Usytuowana jest ona na wzniesieniu nad zatoką Nordasvannet. Przed parkiem, na terenie którego stoi rezydencja znajduje się darmowy parking. By podejść pod sam budynek trzeba  podejść  nieco  pod  górkę.   Wejście   do   środka   jest   płatne  dorośli 100 NK,  studenci  80 NK,   dzieci   60 NK.  Wycieczki z przewodnikiem odbywają się od wtorku do czwartku oraz w soboty i w  niedziele o 12:00 (w języku angielskim), 13:00 i 14:00. Czas zwiedzania około 45 minut, a maksymalna liczba zwiedzających to 15 osób. Ja nie zwiedzałam. Natomiast spacer po parku zaprojektowanym w stylu ogrodu angielskiego jest darmowy.

Gamlehaugen

     Stanowi on miejsce rekreacji i wypoczynku. Podczas słonecznej pogody, na trawie zobaczyć można rozłożone koce i ręczniki, na których wypoczywają osoby spragnione słońca i kąpieli. Pod koniec czerwca urzeka soczysta zieleń trawy i liści na drzewach.

Gamlehaugen

     W odległości mniej więcej 2 km odnajdziecie rzymskokatolicki kościół klepkowy Fantoft Stave Church. Pierwotny kościół powstał w 1150 roku we wsi Fortun. Na obecne miejsce został przeniesiony w 1879, a w 1883 dodano nowe elementy dachu.  Obecny budynek jest rekonstrukcją kościoła, który uległ całkowitemu spaleniu w 1992 roku.

Kościół klepkowy Fantoft Stave Church

 Parking znajduje się przy parku, na terenie którego stoi kościół. Przy świątyni, na niewysokim pagórku stoi kamienny krzyż. Kościół jest ogrodzony i za wejście trzeba uiścić opłatę w wysokość 60 NK. Z Bergen Card wejście jest darmowe. Cały kościół ładnie prezentuje się od przodu. Dobre ujęcia będziecie mieli gdy wejdziecie nieco wyżej, na pobliskie skały.

Kościół klepkowy Fantoft Stave Church

     Warto też obejść kościół dookoła. Na tyłach tuż przy ogrodzeniu postawiono coś w rodzaju trybuny. Stąd widać lepiej boczne ściany świątyni.

Kościół klepkowy Fantoft Stave Church

     Pokonując około 3 km dotrzecie do Muzeum Edvarda Griega Troldhaugen. Budynek w którym mieszkał kompozytor wraz ze swoja żoną pochodzi z końca XIX wieku.  Niedaleko muzeum znajduje się bezpłatny parking. Od parkingu do muzeum jest  około 400 m, trzeba iść  aleją wysadzaną drzewami.

     Wejście na posiadłość jest płatne. Z Bergen Card wejście 50%. Bilety kupuje się w budynku stojącym przed muzeum. Przed mostkiem prowadzącym do ogrodu i domu Griega siedzi bileterka, więc jeżeli chcecie podejść pod dom musicie kupić bilet.

Muzeum Edvarda Griega

     W Fana znajduje się jeszcze jeden, tym razem  kamienny, luterański kościół Fana Kirke.

Fana Kirke

     Oddalony jest ona o 9 km od Troldhaugen.  Kościół usytuowano  na wzgórzu, dzięki temu jest dobrze widoczny z drogi.

     Przy kościele znajduje się cmentarz, co jest charakterystyczne dla Norwegii, podobnie  jak figurki ptaków umieszczane na wielu grobach. Same pomniki  są znacznie skromniejsze od tych  spotykanych u nas.  Przy świątyni jest bezpłatny parking. Kilkakrotnie przejeżdżaliśmy obok niej. Niestety, nie udało nam się wejść do środka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.