Rejs po Nærøyfjord i Aurlandsfjord, wjazd na Stegastein

     Bergen jest bramą do fiordów Zachodniej Norwegii. Mimo, że leży nad fiordami warto jest wygospodarować czas i wyruszyć do Gudvangen leżącego nad osiemnastokilometrowej długości Nærøyfjordem, będącym ramieniem Sognefjordu. Bergen dzieli od Gudvangen około 150 km. Przejazd samochodem  zajmuje nieco ponad dwie godziny. Dlaczego właściwie pływać po Nærøyfjord? Chociażby dlatego, że  od 2005 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na walory przyrodnicze.  Jest to jeden z ośmiu obiektów Norwegii, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z Gudvangen do Flam  po Nærøyfjord i Aurlandsfjord pływają statki pasażerskie, rejs trwa około  2 h. Jeżeli niestraszne jest wam ranne wstawanie, wybierzcie statek wypływający o godzinie 8:30. Zaletą rejsu o tej porze jest mała liczba chętnych. Nie będziecie się tłoczyć przy relingu, by podziwiać piękno fiordu. Bilet kosztuje 475 NK. Można go kupić wcześniej, nie ma też problemu z kupieniem biletu na statku, tuż przed rejsem.

Statek pasażerski wypływający o 8:30 z Gudvangen

     W porcie jest darmowy parking i sklep z pamiątkami, w którym można skorzystać z WC.

Parking w porcie Gudvangen

Sklep z pamiątkami w Gudvangen

Trolle w sklepie z pamiątkami

      Rano gdy słońce zasłaniały okoliczne wzgórza było nieco chłodno, ale z każdą minutą robiło się coraz cieplej.

Widok na Gudvangen od strony fiordu

     Podczas rejsu mija się majestatyczne góry poprzecinane wodospadami.

   Mimo, że co raz mija się statki płynące do Gudvangen, panuje spokój i przyjemna cisza.

    Momentami woda fiordu była tak nieruchoma, że wzgórza i mijane miejscowości odbijały się w niej jak w lustrze. Widoki są naprawdę bajeczne.

Tufte Farm

Dyrdal

Undredal leżące nad Aurlandsfjord

     Po niespełna dwóch godzinach statek zatrzymuje się we Flam.

Widok na Flam od strony fiordu

Port i stacja kolejowa we Flam

     Stąd można wrócić do Gudvangen autobusem. Miasta dzieli niecałe 20 km. Bilet autobusowy kosztuje 95 NK. Podróż trwa nie dłużej niż pół godziny. Jeżeli tak jak my dojechaliście  do Gudvangen samochodem, a po rejsie mielibyście ochotę dostać się do punktu widokowego Stegastein, który oddalony jest od Flam nieco ponad 17 km, proponuję powrót tylko kierowcy. Pozostali mogą poczekać we Flam.  W tej sytuacji bezsensownym wydaje się podróż do Gudvangen wszystkich uczestników wyjazdu.

     Podczas naszego pobytu kasa biletowa była wypełniona turystami po brzegi, panie z obsługi doradzały turystom różne wycieczki i nie zdążylibyśmy kupić biletu na najbliższy autobus do Gudvangen. Bilet można też kupić u kierowcy, ale pierwszeństwo wejścia mają podróżni z biletami lub rezerwacjami. Nam udało się wsadzić kierowców do autobusu. Pozostała część grupy pozostała we Flam. Niepełna godzina oczekiwania na powrót kierowców minęła szybko na spacerze po klimatycznej miejscowości.

     Można wejść do muzeum kolei. By dostać się do niego trzeba przejść przez sklep z pamiątkami.

Eksponat w muzeum kolei

     Z Flam rusza też kolej do Myrdal. Podczas widokowego przejazdu pociąg wznosi się 850 m n.p.m.  Ja z niej nie korzystałam.

     Przy okazji rejsu po fiordach warto  podjechać krętą, dosyć wąska drogą na punkt widokowy Stegastein. Sam przejazd budzi niemałe emocje, gdy samochody jadące z naprzeciwka muszą ustępować sobie miejsca. Z platformy długości 30 m i szerokości 4 m rozpościera się widok  na Aurlandsfjord. Będąc na platformie stoi się 650 m nad fiordem. Atrakcja przyciąga wielu turystów i trudno jest zrobić sobie zdjęcie bez towarzystwa innych.

Stegastein punkt widokowy na Aurlandsfjord

Aurlandsfjord widziany ze Stegastein

     Tuż za punktem widokowym jest darmowy parking. Zjeżdżając w dół warto jest zatrzymać się na chwilę przy jeszcze jednym miejscu, z którego bez tłumów, co prawda nieco niżej, ale doskonale widać fiord Aurlandsfjord.

Aurlandsfjord

     W drodze powrotnej do Bergen zatrzymaliśmy się jeszcze przy wodospadzie Tvindefossen. Jego wody spadają z wysokości znacznie przekraczającej 100 metrów. Mówi się, że wody maja właściwości odmładzające.  Znajdziecie go w odległości około 35 km od Gudvangen i 12 km od  Voss. Jest tuż przy drodze, nie będziecie mieli trudności z zauważeniem go . Przed parkingiem  przy wodospadzie,  po  prawej  stronie,  widać  kemping   z  domkami  pomalowanymi  na  szaro.  Bezpłatny  parking  jest  przy  sklepie z pamiątkami.

Tvindefossen

Sklep z pamiątkami na tle Tvindefossen

Opisany wyjazd jest całodniową wycieczką z Bergen.

    • Enzo Den, 24 września 2019, 09:55

    Odpowiedz

    Norwegia – moje klimaty – poproszę więcej wpisów z tego regionu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.