Darmowe atrakcje w Oslo – trasa zwiedzania

     Jeżeli planujecie pobyt w Oslo, a nie chcecie wydawać pieniędzy na zwiedzanie, to w stolicy Norwegii znajdziecie kilka atrakcji zupełnie za darmo. Ich zobaczenie, zajmie Wam na pewno cały dzień. I o tym będzie dzisiejszy wpis.

     Warto wcześniej zaopatrzyć się w plan Oslo. Jest dostępny nieodpłatnie  w informacji turystycznej  i muzeach.
Spacer proponuję rozpocząć  rano od  wejścia  na  dach  ciekawie  wyglądającego  budynku  Norweskiej Opery i Baletu (Operahuset).   Znajdziecie go  w  centrum  Oslo  nad  brzegiem  Oslofjordu.  Budowę  białego,  przeszklonego gmachu ukończono w 2007 roku. Jest chętnie odwiedzany przez turystów. Można z niego podziwiać panoramę miasta.

Budynek Norweskiej Opery i Baletu w Oslo

Widok od strony Opery

     Niedaleko od opery, trzeba przejść niecałe 1,5 km, znajduje się twierdza obronna Akershus. Spokojny spacer po twierdzy zajmie Wam około godziny. Na jej terenie są bezpłatne toalety.

Na terenie twierdzy Akershus

Twierdza Akershus

Na terenie Twierdzy Akershus

     Tu spotkacie wartowników z Gwardii Królewskiej w tradycyjnym umundurowaniu.

Twierdza Akershus

    O godzinie 10:00 stali już na swoich stanowiskach. Wejście na teren twierdzy jest bezpłatne, jednak za zwiedzanie muzeów, które znajdują się na jej obszarze, trzeba zapłacić.

     Z twierdzy macie niedaleko do miejskiego ratusza City Hall, zbudowanego z czerwonej cegły w 1950 roku. Budowla ma dwie wieże jedna wysoka na 63 m, a druga na 66 m.

Ratusz City Hall

     Budynek stoi niemal nad brzegiem fiordu.

Fontanna przed ratuszem w Oslo

     Do  środka  wejdziecie  zupełnie  za darmo, warto tam zajrzeć. Bryła budynku nie zapowiada nietypowego i ciekawego wnętrza, z licznymi malowidłami naściennymi. Już po wejściu do głównego holu wymknie Wam się okrzyk zachwytu.

W ratuszu w Oslo

     Miło  jest  zapewne  załatwiać  sprawy  w  takiej  scenerii. Wejdźcie po schodach na piętro i przejdźcie się po udostępnionych do zwiedzania pomieszczeniach.

     Po wyjściu z ratusza możecie podejść pod budynek pobliskiego Teatru Narodowego wybudowanego pod koniec XIX wieku.

     Kolejne kroki skierujcie pod Pałac Królewski wybudowany w klasycystycznym stylu.

     Otacza go, moim zdaniem, skromny park.

     Przed pałacem odbywają się uroczyste zmiany warty. Jeżeli nie chcecie czekać na taka atrakcję to i tak zobaczycie wartowników, którzy co jakiś czas, maszerują przed budynkiem czy przekładają broń. Nam to wystarczyło i ruszyliśmy dalej.

     Przejdźcie pod budynek parlamentu. W lipcu niestety był zamknięty, w sierpniu otwiera swoje podwoje dla zwiedzających.

     Kolejnym punktem może być barokowa Katedra luterańska z 1697 roku. Nie można jednak do niej wejść na kilkanaście minut przed koncertem organowym.

Katedra luterańska w Oslo

W katedrze luterańskiej w Oslo

W katedrze luterańskiej w Oslo

   Kolejno, idźcie pod  jeden z największych kościołów w Oslo – Kościół Świętej Trójcy (Trinity Church)  i neogotycki, rzymskokatolicki kościół Olafa z 1856 roku. Odbywają się w nim nabożeństwa w języku polskim. Niestety był zamknięty.

     Niedaleko kościoła znajduje się cmentarz, na którym odnaleźć można grób Muncha. Przy wejściu znajduje się plan nekropoli, na którym zaznaczone jest miejsce pochówku artysty. Łatwo odnaleźć skromny grób malarza. Podczas naszego pobytu leżały na nim foliowe koszulki z rysunkami dzieci.

     Warto przejść się, znajdującą się tuż obok cmentarza, uliczką Telthusbakken z drewnianymi budynkami. Niestety podczas mojego pobytu, z powodu remontu drogi, przejście nią było niemożliwe.

     Z uliczką  sąsiaduje najstarszy kościół w mieście – Gamle Aker Kirke. Mieliśmy szczęście bo był otarty, trafiliśmy na ślub, zaczekaliśmy kilka minut do końca ceremonii i mogliśmy wejść do środka.

     Wnętrze jego jest bardzo skromne. Po chwili podeszła do nas kobieta i poprosiła o powolne opuszczenie świątyni, bo będą ją zamykać.

     Zaproponowana trasa do pokonana pieszo ma około 6 km, ale dodając przejścia, spacer na terenie twierdzy, po parku czy po cmentarzu, uzbiera ich się w sumie z 9 lub 10.

     Na  koniec  udajcie się do Parku Vigelanda. By się tam dostać, musicie skorzystać z komunikacji miejskiej.  Pieszo to dodatkowe 4 km. Pod samo wejście dojedziecie tramwajem nr 12. Park jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, rzeczywiście było ich tam bardzo dużo. Zajmuje on 80 ha powierzchni, ale niech Was to nie wystraszy. Rzeźby artysty stoją wzdłuż  głównej alejki, a im dalej idzie się w głąb, tym mniej jest zwiedzających.

Vigeland Park

Vigeland Park

Vigeland Park

Vigeland Park

Vigeland Park

Vigeland Park

     Przy wejściu do parku, z jednej strony jest duży plac zabaw dla dzieci, z drugiej stoi pomnik Gustava Vigelanda.

     Tego dnia wystarczyło nam wrażeń. Siły musieliśmy pozostawić  na  kolejny  dzień  zwiedzania  Oslo,  w  którym  skorzystaliśmy z Oslo Card.

 1. Odpowiedz

  Bardzo mi się podoba Wasza trasa. Moje wspomnienia z Oslo powoli się zacierają… Przy planowaniu kolejnego wyjazdu na pewno skorzystam z tej relacji. Pozdrawiam serdecznie.

   • admin, 20 października 2018, 13:11
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję, miło mi to czytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.