Białowieża – atrakcje

     Białowieża to podlaska wieś położona nad Narewką.  To  właśnie  tu  mieści  się  siedziba  Białowieskiego Parku Narodowego (BPN), założonego w 1932 roku  i uznanego za rezerwat biosfery UNESCO, wpisanego w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa ludzkości. Jest on polską częścią Puszczy Białowieskiej, która rozpościera się też na terenach Białorusi. Z Białowieży do pieszego przejścia granicznego jest 4 km.

x-default

Rezerwat Pokazowy Żubrów

     Jak wiadomo, królem puszczy i symbolem BPN jest żubr. Na terenie Puszczy Białowieskiej, przy trasie Białowieża – Hajnówka, znajdziecie Rezerwat Pokazowy Żubrów. Utworzono go w 1929 roku, w celu przywrócenia żubrów zagrożonych wyginięciem, do ich naturalnego środowiska bytowania. Bilety kupuje się w biletomatach, przygotujcie drobne. Bilet normalny to koszt 10 zł, ulgowy 5 zł.

     Zobaczycie tam nie tylko żubry ale i żubronie, wilki, sarny czy dziki. Dla każdego rodzaju ssaków przygotowano oddzielne bardzo duże zagrody.

 

     Na teren rezerwatu  zorganizowano dla dzieci plac zabaw.

     Przed budynkiem rezerwatu znajduje się darmowy parking, a przy nim istnieje możliwość kupienia lokalnych produktów np. z miodu.

Muzeum Przyrodniczo Leśne  BPN

     Na wystawę wchodzi się o określonych godzinach z audio przewodnikami w cenie 15 zł lub bez za 4 zł. Moim zdaniem audioprzewodnik jest konieczny, w tym przypadku nie warto oszczędzać. Do obejrzenia jest 28 scen. We wnętrzu jest ciemno, kolejno rozświetlają się sceny jedna gaśnie, następna zostaje podświetlona i wówczas wciska się w audioprzewodniku odpowiedni numer, z którego  płynie głos lektora opowiadającego o tym co ukazało się przed naszymi oczami, m.inn. o zwyczajach zwierząt czy ich liczebności. Czas wypowiedzi trwa do 3,5 minuty. Poszczególne sceny umieszczono na dwóch kondygnacjach (jest winda dla wózków).

     W cenie biletu jest też możliwość wjazdu windą lub wejścia po 120 schodach  na taras widokowy. Z góry zobaczyć można rozpościerającą się dookoła puszczę.

     Na zwiedzanie muzeum trzeba przeznaczyć około godziny. Szczegółowe informacje dotyczące rezerwatu i muzeum znajdziecie na stronie Białowieskiego Parku Narodowego https://bpn.com.pl/

Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich

     Dla lubiących spacery przygotowano  kładkę długości 500m. Ułożono ją w miejscu, gdzie rosną kilkusetletnie dęby.

     Nie spodziewajcie się zobaczyć oddzielnie stojących okazów, którym nadano imiona władców. Spotkacie tam tabliczki np. Maria Józefa, Władysław IV, Stefan Batory,  August  III Sas,  Giedymin,  na  których  podany  jest  wiek  i  wymiary  danego  dębu  oraz krótka informacja o władcy i jego związku z Puszczą Białowieską. Dęby stoją w otoczeniu puszczańskich drzew. Przed wejściem na kładkę jest darmowy parking i kasa biletowa. Za bilet normalny trzeba zapłacić 7 zł, za ulgowy 4 zł.

     BPN jest jedną z największych białowieskich atrakcji przyciągającą wielu turystów, zapewniam nie jedyną.

     Czy wiecie, że Puszcza Białowieska od 1888 roku należała do prywatnych dóbr carskich? Car Aleksander III i jego syn Mikołaj II bywali w Białowieży. Aleksander III wybudował tu swój pałac. Po bytności cara na tych terenach, pozostało do dziś kilka obiektów.

     Cerkiew  św. Mikołaja Cudotwórcy przy  ul. Sportowej  stoi  w  sąsiedztwie  Muzeum  Przyrodniczo-Leśnego.

     I jest  to   jedna z nielicznych cerkwi Podlasia, do której można wejść i zobaczyć wnętrze. Warto posłuchać opowieści o historii świątyni i ikonostasie z chińskiej porcelany wykonanym w Petersburgu z kolorowej majoliki- ceramiki  pokrytej  nieprzezroczystą  ołowiano – cynkową polewą.  Jest  to zabytek klasy 0.   Byłam już w wielu cerkwiach, w  różnych  krajach,  ale  takiego ikonostasu jeszcze nie widziałam. I nic dziwnego, skoro tego typu ikonostasy spotkać można jeszcze tylko w dwóch miejscach. Jeden podobnych rozmiarów w Rosji, a drugi mniejszy w Czechach.

     Poza ikonostasem, porcelanowe ramy zdobią wiele ikon znajdujących się w cerkwi.

     Fundatorem cerkwi był car Aleksander III. Nowa murowana świątynia powstała, pod koniec XIX wieku, na miejscu starej drewnianej. Starą cerkiew przeniesiono do wsi Trześcianka, w której funkcjonuje jako cerkiew cmentarna.  Cerkiew w Białowieży jest tzw. cerkwią carską. Po prawej stronie ikonostasu jest ikona rodziny cara Mikołaja, uważanego za świętego.

     Podczas II wojny światowej cerkiew uległa zniszczeniu, do środka wpadła bomba. W 50% uległa zniszczeniu krucha porcelana, która po rekonstrukcji wygląda teraz jak nowa.

     Po   lewej   stronie   ikonostasu  umieszczono  XVII-wieczną  ikonę   Matki  Bożej, największą  ikonę  pisaną  na  płótnie znajdującą  się  na  Podlasiu o rozmiarach 280 cm na 338 cm.

     Zwiedzanie cerkwi jest możliwe między 16-16:30. Warto jest przyjść chwilę wcześniej by wejść o 16:00, bo wówczas rozpoczyna się opowieść. Wstęp kosztuje 5 zł jako ofiara, za fotografowanie  trzeba zapłacić 10 zł. Pieniądze wrzuca się do stojącego na środku koszyczka, nie dostaniecie biletów.

link do cerkwi: http://www.bialowieza.cerkiew.pl/kontakt.php

     Białowieża Pałac to nieczynna stacja kolejowa z 1897 roku zbudowana z polecenia cara Aleksandra III, który przyjeżdżał pociągiem z całą rodziną na polowania do Białowieży. Korzystał z niej też prezydent Ignacy Mościcki, który w okresie międzywojennym przyjeżdżał tu wraz z gośćmi na polowania.  Obecny  budynek  to  rekonstrukcja  nie   będąca jednak wierną kopia budynku z końca XIX wieku. Niestety  białą  budowlę  otacza parkan i z zewnątrz niewiele widać. Na terenie stacji znajduje się edukacyjny Park Wiedzy i Zabawy z płatnym wejściem oraz angielski ogród, herbaciarnia, galeria. Niestety z braku czasu nie byłam tam.

     Restauracja carska zlokalizowana w drewnianym budynku z 1903 roku, byłej stacji kolejowej Białowieża Towarowa zbudowanej   dla  cara  Mikołaja II.  Można  usiąść  przy  stoliku   na  zewnątrz tuż przy torach.   W  pobliskim  otoczeniu   pociągów i lokomotyw. Zobaczycie tam wagon stylizowany na carską salonkę.

      Obok stoi wieża ciśnień a w niej dwuosobowe apartamenty.

     Po prawej stronie zlokalizowana jest stacja Puszczańskich Kolei Drezynowych. Drezynami poruszanymi mięśniami siedzących na niej osób można udać się na przejażdżkę. Oferowane są 3 trasy. Aktualne informacje o cenach i trasach znajdziecie na stronie http://www.drezyny.net/

     W Białowieży znajduje się neorenesansowy, rzymskokatolicki kościół parafialny świętej Teresy od Dzieciątka Jezus  z 1927 roku. Podczas mojego pobytu był remontowany i niestety zamknięty.

Inne atrakcje

     Jedną z nich jest Miejsce mocy z pozytywnym promieniowaniem. Są przypuszczenia, że było to miejsce kultu dawnych Słowian.

Będąc w Białowieży można jeszcze odwiedzić Skansen – zespół budownictwa drewnianego ludności ruskiej Podlasia. Znajduje się on w prywatnych rękach.

W pobliży jest kładka Żebra Żubra biegnąca przez tereny bagniste długości około 4 km. Dojść nią można do Pokazowego Rezerwatu Żubra.

W tych miejscach nie byłam, jest to dobra okazja by odwiedzić Białowieżę kolejny raz, myślę, że jeszcze tam wrócę.

 1. Odpowiedz

  Bardzo szczegółowy opis. Jak dobrze zrozumiałam za każdą atrakcję płaci się oddzielnie? A ta cerkiew jest otwarta cały dzień?

   • admin, 20 listopada 2018, 18:56
   • Autor

   Odpowiedz

   Tak, za każdą z atrakcji płaci się oddzielnie. Co do cerkwi, jest otwarta codziennie przez pól godziny od 16:00 do 16:30. Z tego co mi wiadomo, na zwiedzanie w innych godzinach można umawiać się telefonicznie.

 2. Odpowiedz

  Ciekawy wpis i dużo praktycznych szczegółów.

   • admin, 25 listopada 2018, 13:00
   • Autor

   Odpowiedz

   Te szczegóły to dlatego, że sama wyjeżdżając szukam tego typu informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.