Park Miniatur i kopalnia Liczyrzepa – atrakcje Kowar

     Kowary leżą w odległości 14 km od Jeleniej Góry. Poza sanatorium słyną z też z Parku miniatur zabytków Dolnego Śląska oraz Sztolni.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

     W parku miniatur modele budynków wykonane są w skali 1:25.

     Ciekawą inicjatywą są animatorzy, którzy interesująco opowiadają o znajdujących się tam budowlach: zamkach, pałacach, ratuszach, kościołach, świątyniach, budynkach mieszkalnych, starówkach, z terenu Dolnego Śląska oraz paśmie Karkonoszy ze Śnieżką z zaznaczonymi na niej pieszymi szlakami i miniaturą Obserwatorium Wysokogórskiego IMGW. Informacji można wysłuchać w języku polskim oraz angielskim, czeskim, niemieckim i rosyjskim.

Park Miniatur zabytków Dolnego Śląska – Śnieżka

     Większość miniatur ustawiona  jest pod tak zwana chmurką, na wolnym powietrzu, ale kilka z nich znajdziecie w budynku.

     W parku można poczuć się jak Guliwer w Krainie Liliputów.

    Jeżeli planujecie zwiedzanie Dolnego Śląska, warto jest rozpocząć je od wizyty w Parku Miniatur, by później wybrać do zwiedzania   już  w  naturalnej  scenerii,  najbardziej  interesujące nas  obiekty.  Po  kupieniu  biletu  przechodzi  się na teren parku i podchodzi do przewodnika oprowadzającego grupę po kolejnych miniaturach. Dobrym pomysłem jest możliwość przyłączenia się do grupy w dowolnym momencie i obejście całej trasy co zajmuje około godziny.  Jeżeli mamy niewiele czasu możemy przejść indywidualnie  i  przeczytać   informacje  na tabliczkach przy  miniaturach.  Informacje  podane  są  po  polsku,  czesku,  niemiecku i rosyjsku.

Starówka w Jeleniej Górze

Kościół Pokoju w Jaworze

     Park Miniatur czynny jest cały rok , w sezonie letnim w godzinach 9:00 – 18:00, w sezonie zimowym do 17:00. Bilet kosztuje 25 zł, są zniżki dla seniorów, studentów, młodzieży i dzieci. Za fotografowanie nie jest pobierana dodatkowa opłata. Jeżeli jedziecie swoim samochodem, możecie zostawić go na bezpłatnym parkingu znajdującym się tuż przy parku miniatur.

     W parku możemy zobaczyć miedzy innymi miniaturę Zamku Książ, Świątyni pokoju w Jaworznie i Świdnicy, Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie, Gospoda Sadowa „Bachus” i Świątynia Wang w Karpaczu, Zamek Kliczków, Starówka w Jeleniej Górze, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, Pałac Rodu von Magnis w Bożkowie, Zamek Moszna, Pałac Króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma III w Mysłowicach, Dom Wdowy w Łomnicy, Pałac Wojanów.

Kościół Wang

Zamek Czocha

Kopalnia Liczyrzepa

     Oddalona jest  niespełna 7 km od Parku Miniatur. Tu też parking jest bezpłatny. Zlokalizowano go około 400 m od wejścia do sztolni. Droga wiedzie przez piękny las.

     Bilet upoważniający  do wejścia do Sztolni można kupić w dwóch kasach biletowych, pierwsza jest przy parkingu, a druga przy wejściu do sztolni. W cenie biletu –25 zł, oferowane jest przejście podziemną trasa turystyczną długości około 1200 m, pod okiem przewodnika ciekawie opowiadającego o wydobyciu minerałów, żelaza, srebra oraz rudy uranu.

     Za fotografowanie trzeba uiścić dodatkową opłatę w wysokości 5 zł. W latach 50-tych dwudziestego wieku uran U-238 wysyłany był do ZSRR. Trasa turystyczna wytyczona została w nieczynnej już kopalni uranu.

     Kowarskie górnictwo liczy sobie 800 lat. Podczas wędrówki usłyszycie o historii kopalni i warunkach pracy górników.

    Zobaczycie też replikę jedynej bomby uranowej LITTLE BOY użytej bojowo podczas ataku na Hiroszimę w 1945 roku.

     Dla zwiedzających przygotowano krotki pokaz laserowy zatytułowany Nalot na Hiroszimę.

     Uran należy do pierwiastków promieniotwórczych, dla bezpieczeństwa zwiedzających na trasie zwiedzania umieszczono punkty dozymetryczne  Instytutu  Medycyny  Pracy  w  Łodzi  sprawdzające  poziom napromieniowania.  W  kopalni  jest  duża  wilgotność i temperatura około 8C. Wybierając się tam nie zapomnijcie o zabraniu ze sobą swetra czy bluzy. Warto wiedzieć, planując zwiedzanie kopalni, że wejścia dla turystów indywidualnych są o pełnych godzinach. Podczas naszego pobytu było bardzo dużo turystów i wejścia do kopalni były co 15 minut.

Na niespieszne zwiedzanie obu atrakcji potrzeba około 3 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.