Most Karola i Hradczany – atrakcje Pragi

     Jeżeli chcielibyście zobaczyć jeden z największych kompleksów zamkowych na świecie, wybierzcie się do Pragi. Hradczany, dawna siedziba królów, obecnie siedziba Prezydenta Czech,  położone  są na wzgórzu nad Wełtawą.  Na powierzchni 45 hektarów, wokół trzech dziedzińców, zbudowano pałace, kościoły, uliczki  oraz ogrody. Na terenie Hradczan obowiązują trzy trasy zwiedzania umożliwiające wejścia do wybranych obiektów, koszt od 250 do 350 koron . W cenie tej  turyści mają okazję zwiedzić Stary Pałac Królewski, budowle sakralne: górującą nad zamkiem gotycką Katedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha, Bazylikę św. Jerzego, Kaplicę Krzyża Świętego oraz Złotą Uliczkę i  Galerię Obrazów.

     Trzeba przyznać, że Pražský hrad przyciąga rzesze turystów. W ciągu dnia trzeba przeciskać się wśród zwiedzających, zwłaszcza jeżeli chce się wejść do Katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha. Wieczorem, wejście na teren zespołu zamkowego na Hradczanach jest bezpłatne. Fakt, nie da się zwiedzić wnętrz, ale można bez tłumów pospacerować i zapoznać się z zewnątrz z architekturą kompleksu. W Pradze byłam kilka razy, zwiedzałam jeszcze, gdy wejście na teren Hradczan było bezpłatne. W tym roku zrobiłam sobie wieczorny spacer po Hradczanach, do którego zachęcam.

     Aby zobaczyć panoramę zamku warto jest wysiąść na stacji metra Staroměstská i podejść pod brzeg rzeki. Następnie udajcie się wzdłuż brzegu w stronę Mostu Karola zbudowanego na przełomie XIV i XV wieku.

Most Karola

     Tu zawsze jest masa turystów. Przed wejściem na most, po prawej stronie stoi pomnik Karola IV,  a przed mostem Staromiejska Wieża Mostowa.

Staromiejska Wieża Mostowa.

Przed bramą znajduje się kościół św. Salwatora będącego częścią Klementinum..

     Po obu stronach kamiennego mostu długiego na ponad pół kilometra, rozmieszczone są pomniki świętych. Na moście, przeznaczonym dla pieszych, rozstawiają się miejscowi artyści oferujący rysunki, obrazy lub biżuterię.

     Z mostu widać inne praskie  mosty łączące przeciwległe brzegi Wełtawy i Hradczany.

Most Karola i Hradczany

Wełtawa

     Schodząc na drugi brzeg rzeki na Małą Stranę  przejdziecie przez Małostrańską Wieżę Mostową.

Małostrańska Wieża Mostowa

     Idąc pod zamek miniecie kolumnę Świętej Trójcy sąsiadującą z kościołem św. Mikołaja.

Kolumna Świętej Trójcy

     Hradczany zlokalizowane są na wzgórzu, trzeba pokonać trochę schodów.  Od tej strony i tak podejście jest bardziej łagodne niż zejście o którym wspomnę w dalszej części.

     By dostać się do kompleksu zamkowego trzeba poddać się kontroli i przejść przez bramki. Szczegółowo sprawdzane są torebki i plecaki.

Plan Hradczan

     Przed ozdobną bramą, która prowadzi na pierwszy zamkowy dziedziniec, w dzień,  stoi warta honorowa. Wieczorem niestety nie zobaczycie jej.

     Na kolejny dziedziniec przejdźcie przez barokową bramę Macieja. Tu stoi ozdobna fontanna i widać białą fasadę Kaplicy Świętego Krzyża.

Kaplicy Świętego Krzyża – Hradczany

     Na trzecim dziedzińcu góruje największa w Pradze świątynia, katolicka  Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha. Budowę katedry rozpoczęto  XIV wieku. Wejście do niej jest płatne, bez ponoszenia kosztów można zajrzeć do przedsionka, niestety wieczorem i to jest niemożliwe. Ze świątynią sąsiaduje Stary Zamek Królewski.

Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha

Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha

     Obejdźcie katedrę, nacieszcie oczy jej widokiem i podejdźcie pod bazylikę św. Jerzego.

Bazylika św. Jerzego

     Za nią znajdziecie Złotą Uliczkę z niskimi, kolorowo pomalowanymi domkami, w których  przez 400 lat mieszkali i pracowali dworscy rzemieślnicy. Pod numerem 22 przez pewien czas mieszkał i tworzył Franz Kafka. Obecnie w małych domkach mieszczą się sklepiki z pamiątkami i muzeum z kolekcją zbroi. Wejście na teren Złotej Uliczki wieczorem jest bezpłatne, ale  wtedy wszystko jest pozamykane. W maju 2019 roku bezpłatne wejście  zaczynało się o godzinie 17:00. Jeszcze przez pewien czas otwarte były niektóre domki np. ten z kolekcją zbroi i można było wejść i zwiedzić. (aktualizacja 2019 rok)

Złota Uliczka

Złota Uliczka

Złota Uliczka

Złota Uliczka

     Po minięciu barierek odgradzających Złotą Uliczkę skręćcie w lewą stronę i podejdźcie do kilku dział stojących kilkanaście metrów dalej. Hradczany opuśćcie wychodząc przez Czarną Wieżę i po prawej stronie zatrzymajcie się na punkcie widokowym. Czeka tam na Was wspaniały widok na czerwone dachy, Wełtawę i dzielnice leżące po prawej stronie rzeki.

     Gdy nacieszycie oczy roztaczającą się panoramą miasta zejdźcie w dół po schodach. Uważajcie podczas schodzenia, bo schody są wyślizgane i nietrudno o upadek. W pobliżu znajduje się stacja metra Malostranska. Opisana trasa ma ponad 3 km. Zapraszam do zapoznania się z wpisem Rynek Starego Miasta i Josefov w Pradze.

  • Pat, 2 czerwca 2019, 17:31

  Odpowiedz

  Witam, po raz kolejny korzystałam z rad zamieszczonych na blogu. Dzięki! Na Złotą Uliczkę udało mi się dotrzeć chwilę po 17, kiedy znoszone są bramki dla zwiedzających. Okazało się, że zbrojownia oraz niektóre sklepiki wciąż były otwarte i udostępnione do darmowego zwiedzania. Nie wiem przez jak długi okres czasu można je odwiedzać, ale to miłe zaskoczenie 😉 Zbrojownia zrobiła na mnie spore wrażenie 🙂 Pozdrawiam

   • admin, 2 czerwca 2019, 17:54
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję za komentarz i dopełnienie wpisu nowymi informacjami. Cieszę się,że był pomocny. Czy o tej porze na Hradczanach wartownicy stali na swoich stanowiskach?

  • Pat, 2 czerwca 2019, 19:14

  Odpowiedz

  Na zmianie warty byłam o 16, kiedy opuszczałam Hradczany po 18 wartownicy nadal stali w budkach.

   • admin, 2 czerwca 2019, 20:41
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.