Pałac myśliwski Moritzburg

     Pałac Moritzburg wybudowano  pod koniec pierwszej polowy XVI wieku z przeznaczeniem na dom myśliwski, dla saksońskiego księcia Moritza. Obecnie o myśliwskim charakterze budowli świadczyć mogą poroża umieszczone pod dachem, na fasadzie budynku.

      Od  nazwiska księcia, pierwszego właściciela, pochodzi  nazwa budowli. W drugiej połowie XVII wieku, z lewej strony pałacu dobudowano kaplicę.  Za pałacem znajduje się park w stylu angielskim. Jeżeli macie czas na spacer, na terenie parku odnajdziecie między innymi pałac bażanci, który można zwiedzać i latarnię morską, tak to nie pomyłka, stoi sobie na stałym lądzie z dala od brzegu morskiego. Przed spacerem zapoznajcie się z mapką okolicy, która jest na parkingu. Zaznaczone są na niej liczne szlaki piesze i rowerowe.

     Z Drezna do barokowego  pałacu Moritzburg dotrzeć można samochodem w 30 minut, a z Miśni w 20.  My zatrzymaliśmy się na zwiedzanie, przy okazji przejazdu z Budziszyna do Miśni.

     Budowla jest pięknie położona na sztucznej wyspie.  Prowadzi do niej prosta droga wysadzana drzewami.

     Przy pałacu znajduje się płatny parking, na którym znajdziecie parkomaty.  Najmniejsza opłata za postój to 1,20 euro. Jeżeli nie chcecie zwiedzać wnętrz i zamierzacie podejść pod pałac tylko na chwilę, zaopatrzcie się wcześniej w drobne monety, by mieć równo wartość 1,20 euro.  Jeżeli wrzucicie więcej, nie dostaniecie reszty, zostanie wam tylko odpowiednio wydłużony czas postoju.

     Naprzeciwko parkingu znajduje się niski, długi budynek z bramą.  Wejście były zamknięte, ale nie wiem, czy powodem tego była późna godzina. Na dziedziniec można było tylko zajrzeć przez kraty.

Wewnętrzny plac widoczny od strony bramy

     Przed wejściem na most prowadzący na wyspę, stoją dwa słupy dystansowe poczty polsko-saskiej z 1730 roku ozdobione herbami. Przyjrzyjcie się im uważnie, a zauważycie, że na tym po prawej stronie, jest polski orzeł i litewska pogoń.

     Balustrady otaczające pałac ozdabiają liczne rzeźby.

     Jeżeli chcecie zwiedzać wnętrza musicie być w kasach przed 17:00, bo potem wszystko jest zamknięte na cztery spusty. My byliśmy z dziesięć minut później i nie udało nam się wejść do środka.  Zadowoliliśmy się spacerem wokół pałacu.

     Pałac stoi nad wodą, w której odbija się cała fasada budynku. Wygląda to rewelacyjnie. Jeżeli nie macie czasu na zwiedzanie budowli, i spacer po parku, to tak jak my, zajedźcie choćby na chwilę, by zobaczyć pałac jedynie z zewnątrz.

     Ogólnie, miejsce bardzo przyjemne i czyste,  w otoczeniu zieleni z ławeczkami umożliwiającymi odpoczynek. Mimo, że nie udało mi się wejść do wnętrza, nie żałuję spaceru wokół pałacu. Może uda się kiedyś zobaczyć pałac od środka. Po zwiedzaniu udaliśmy się na nocleg do Miśni.

     Link do strony ze szczegółowymi informacjami o pałacu Miritzburg, podanymi godzinami wstępu i cenami zwiedzania. https://www.schloss-moritzburg.de/en/home/

 1. Odpowiedz

  Moritzburg to moje podróżnicze marzenie, które mam nadzieję spełnić w tym roku, a Ty mnie do tego jeszcze bardziej zmotywowałaś:)

   • admin, 14 lutego 2019, 20:08
   • Autor

   Odpowiedz

   Bardzo się cieszę, że tak odebrałaś mój wpis i oczywiście życzę Ci spełnienia tego marzenia w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.