W Parku Narodowym Ras Muhammad

Ras Muhammad znajduje się na przylądku półwyspu Synaj i jest najdalej wysuniętym na południe fragmentem lądu . Od 1983 roku utworzono tu pierwszy w Egipcie  narodowy park morski, który od 1989 roku przekształcony został w Park Narodowy Ras Muhammad. Swoim zasięgiem obejmuje 133 km2 powierzchni lądu i 327 km2 morza. Do zwiedzania udostępniono jedynie 12% tego terenu.  Ras Muhammad oddalony jest od Sharm el Sheikh niespełna 40 km.

Jak dotrzeć?

Do Ras Muhammad  organizowane są dwa rodzaje wycieczek. Na snurkowanie statkiem, nie schodzi się na ląd lub autobusem z możliwością snurkowania z brzegu. Na obie wycieczki wystarczy bezpłatna wiza Synaj Only. Ja byłam na wycieczce lądowej i do Ras Muhammad dojechałam z Sharm el Sheikh busem. Trzeba pamiętać, aby na taki wyjazd zabrać ze sobą paszport, był sprawdzany w drodze powrotnej przy wjeździe do miasta.

Za rondem, na którego środku stoi pomnik z muszlami i delfinami, wjeżdża się na teren parku, wstęp 5$.

W parku

Po minięciu budki, jedzie się przez skalistą pustynię jeszcze asfaltową drogą w kierunku  „kamiennej bramy” zbudowanej na przełomie 1989/1990 roku z 17 betonowych bloków.  Inspiracją do jej powstania były starożytne egipskie świątynie. Tu robiony jest krótki postój na fotografowanie.

Szlaki w parku Ras Muhammad wyznaczają kamienie ułożone wzdłuż, po obu stronach dróg i drogowskazy. Zakazane jest poruszanie się poza wyznaczonymi trasami.

Drogi w parku Ras Muhammad
Drogowskazy w parku Ras Muhammad

Kolejny przystanek, już ponad godzinny, to miejsce na snurkowanie. Do snurkowania przydadzą się płetwy z dwóch powodów. Po pierwsze, trzeba nieco podpłynąć z brzegu do rafy. Po drugie, łatwiej pokonywać prądy morskie. Nie wiem czy zawsze tak jest, ale podczas naszego pobytu były odczuwalne. Warto jest też mieć na sobie piankę, ze względu na meduzy, których było sporo i mogą poparzyć. Wszystko jest do wypożyczenia w mieście, bus zatrzymuje się przy jednej z wypożyczalni sprzętu do snurkowania, gdzie można skompletować potrzebne wyposażenie. Rafa jest ładna z kolorowymi rybkami. Nie wiem jak jest zazwyczaj , ale podczas naszego pobytu woda była nieco mętna, co utrudniało obserwację życia rafy. Podczas naszej wycieczki w styczniu, gdy w Sharm el Sheikh było w miarę spokojnie, na Ras Muhammad odczuwalny był spory wiatr.

Na terenie parku, w punktach wartych zobaczenia, ustawione są tablice informacyjne z opisami w języku angielskim. W miejscu, gdzie mieliśmy postój na snurkowanie, stały kolorowe pojemniki do segregacji śmieci.

Pojemniki do segregacji śmieci w parku Ras Muhammad

Po snurkowaniu kolejnym punktem były namorzyny, 89 drzew rośnie na płyciznach słonych wód kanału Mangrowego długiego na 1,2 km. Pobierana przez rośliny sól z morskiej wody wydalana jest dolną powierzchnią liści. W tym miejscu morze ma bardzo ładny kolor i w oddali widać latarnię morską.  Namorzyny tam rosnące, nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia. To był kolejny postój na zdjęcia.

Drzewa namorzynowe w Ras Muhammad

W ramach wyjazdu podjeżdża się jeszcze pod pęknięcie w skorupie ziemskiej długości 42 m, szerokości 1,2 m i głębokości 14 m powstałe w wyniku trzęsienia Ziemi w 1962 roku. Wypełnia je woda. Zabronione jest wchodzenie do środka.

Rozpadlina jest blisko Magicznego Jeziora, w którym wyraźnie odcinają się dwa odcienie niebieskiego. Kolor zależy od zasolenia. Jezioro ma 1,9 km długości i 300 m szerokości oraz błotniste dno.


Niemęcząca wycieczka trwa pół dnia, główna aktywność fizyczna to snurkowanie.  Wyjeżdża się po śniadaniu i wraca na lunch. Do uczestnictwa w niej wystarczy wiza Synaj Only. Nie potrzeba posiadać płatnej wizy. Moim zdaniem, jeżeli lubicie snurkować i chcecie robić to na terenie  Parku Narodowego Ras Muhammad, wybierzcie raczej rejs statkiem.

Zapraszam do zapoznania się z innymi wpisami, w których możecie poczytać o atrakcjach Synaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.