Wersal, barokowa rezydencja Króla Słońce

Wersal to kompleks pałacowo-parkowy znajdujący się w miejscowości o tej samej nazwie, położonej pod Paryżem. Rezydencja królów Francji pochodząca z XVII-tego wieku stanowi przykład francuskiego baroku. Początki jej sięgają czasów panowania Ludwika XIII, miłośnika polowań, który w tym miejscu usytuował skromny pałacyk myśliwski. Rozbudową głównego budynku i ogrodów zajął się jego syn Ludwik XIV, znany jako Król Słońce. By wejść na tereny kompleksu, trzeba swoje odstać w gigantycznej, kilkakrotnie pozakręcanej kolejce stojącej na wybrukowanym placu. Jeszcze nigdy nie oczekiwałam tak długo na wejście do jakiegokolwiek zabytku.

Kolejka oczekujących na wejście do Wersalu

Za to, jest dużo czasu, by zrobić sobie zdjęcia przy okazałej złotej bramie. Już stąd widać przepiękne bogate zdobienia fasad pałacu, balustrady, złocone wykończenia dachów i obramowania okien, liczne rzeźby oraz tarczę zegara.

Brama wejściowa na teren Wersalu
Dziedziniec pałacowy

 Wnętrza pałacowe zwiedza się z audio przewodnikiem, który na szczęście dla tych co są na bakier z językami obcymi, jest też po polsku. I niestety w pałacu przemieszczać się trzeba w towarzystwie niemałych tłumów, co niestety jest kłopotliwe. W ogrodach nie ma już tego problemu.

Ogrody na terenie Wersalu- widok z pałacu

Na piętrze mieści się trzynawowa kaplica królewska z filarami opartymi na czworobocznych łukach.


Kaplica królewska

Najbardziej okazałym pomieszczeniem jest sala lustrzana mająca 73 metry długości. Na przeciwległej ścianie, na przeciwko każdego z 17 okien wisi lustro takiego samego kształtu. Z sufitów zwisają ozdobne żyrandole. To właśnie tu w 1919 roku podpisywano traktat wersalski.

Wnętrza pałacowe
Wnętrza pałacowe

Na środku sali pełniącej rolę galerii ustawione są ławeczki, na których można przysiąść i odpocząć podczas kontemplowania dzieł sztuki malarskiej.  

Na tyłach pałacu znajduje się park. Wejście jest dodatkowo płatne. Z okien widać przepięknie rozplanowane ogrody. Prostopadle do pałacu biegnie Wielki Kanał.

Wersal – Wielki Kanał

Nieodzownymi elementami parku, obok stawów i jezior są liczne fontanny, rzeźby oraz wazony. Na terenie ogrodów znajdują się dwa mniejsze pałace Petit Trianon i Grand. Po parku za dodatkowa opłatą można wybrać się na przejażdżkę kolejką turystyczną.

Widok na pałac od strony ogrodów

Zbudowany z przepychem pałac wersalski stanowił inspirację przy powstawaniu późniejszych europejskich pałaców królewskich jak chociażby rosyjskiego Pałacu Zimowego. Natomiast ogród wersalski jest uznawany za pierwowzór ogrodu w stylu francuskim, który spotkamy chociażby, w Schönbrunn w Wiedniu, w Peterhof pod Petersburgiem czy w parku Branickich w Białymstoku.  

Tłumy turystów odwiedzające Wersal mogą skutecznie zniechęcić do zwiedzania. Jeżeli, ktoś był już w pałacu w Schönbrunn czy Peterhof nie padnie na kolana z zachwytu na widok rezydencji Króla Słońce. 

 1. Odpowiedz

  Mimo tłumu turystów chciałabym kiedyś odwiedzić pałac. Zachęcające jest to, że można zwiedzać z audio przewodnikiem. Zdecydowanie wolę taki sposób niż w grupie.

   • admin, 29 marca 2019, 07:58
   • Autor

   Odpowiedz

   Je też preferują opcję z audio przewodnikami i oczywiście życzę wizyty w Wersalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.