Muzea w Białymstoku, darmowy wstęp nie tylko w Noc Muzeów

Białystok polecam odwiedzić w weekend, chociażby z tego względu, że do większości muzeów wejdziemy w te dni za darmo, jeżeli zadowolimy się zwiedzaniem tylko wystaw stałych. Niektóre muzea oferują bezpłatne wstępy na stałe ekspozycje w soboty, inne w niedziele. Jeżeli lubicie zwiedzać tego typu obiekty , a chcecie zaoszczędzić nieco pieniędzy, nie musicie czekać na Noc Muzeów i co najważniejsze, nie zastaniecie wtedy tłumu oblegających wystawy i nie stracicie czasu na  stanie w kolejkach.  Pracownicy muzeów są bardzo życzliwi i pomocni, chętnie odpowiadają na pytania dotyczące wystaw. Dodatkowo w tym czasie  parkingi w mieście są bezpłatne.  

BEZPŁATNE WEJŚCIA DO MUZEUM W SOBOTY

Muzeum Pamięci Sybiru

Mieści się przy ulicy Henryka Sienkiewicza 26 i czynne jest od wtorku do soboty  9:30 – 17:00.

W obecnej chwili to zaledwie jedna sala, przybliżająca tematykę wywózki i życia naszych rodaków zesłanych na wschód podczas II wojny światowej. Jest tam zaprezentowane trochę zdjęć, dokumentów i przedmiotów, które zabierali z domów w pośpiechu zsyłani na obce ziemie nasi rodacy. Temat jest mi bardzo bliski, bo taki los spotkał moją babcie, tatę i jego rodzeństwo.  Posłuchać można też  relacji Sybiraków opowiadających o życiu w tamtych czasach.

To jedno pomieszczenie jest zalążkiem nowo powstającego muzeum przy ulicy Węglowej. W Sali wystawowej umieszczono makietę powstającego już obiektu.

Muzeum historyczne

Mieści się przy ulicy Warszawskiej 37,  czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Siedzibą placówki jest dawny pałacyk Cystersów, posiadłość dawnego fabrykanta.

Moim zdaniem, najciekawszą w muzeum, jest pierwsza sala z makietą przedstawiającą XVIII-wieczny Białystok z czasów tuz po śmierci Klemensa Branickiego.  To lata świetności miasta, do którego wejść można było przez 6 bram.  Obok siebie, w różnych dzielnicach żyli katolicy, prawosławni oraz ludność żydowska. W pierwszym pomieszczeniu wysłuchać można opowieści o życiu w tamtym okresie. Wraz z  opowiadaniem lektora podświetlane są kolejne dzielnice i budynki prezentowane na makiecie. Do tej pory pozostał w mieście okazały pałac Branickich i przypałacowe ogrody. W pomieszczeniu tym zaprezentowane są dodatkowo cztery stroje nawiązujące do pokoi.  

Fragment makiety Białegostoku

Na parterze znajduje się jeszcze kilka sal, w których oglądać możemy meble z minionych lat, oraz pamiątki osadnictwa tatarskiego na pograniczu Litwy, Białorusi i Polski. Na piętrze jest jedno pomieszczenie z makietą i zdjęciami hotelu Ritz, który niegdyś stał przy bramie wjazdowej do pałacu. Uległ zniszczeniu w 1945 roku, a ostatecznie wyburzono go kilka lat po wojnie.

Hotel Ritz

  Na wizytę w muzeum trzeba przeznaczyć około godziny czasu. 

Muzeum Wojska w Białymstoku

Mieści się przy ulicy Jana Kilińskiego 7,  czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30-17.00. Ekspozycja stała zatytułowana jest Miedzy dwiema wojnami 1914-1939. W kilku pomieszczeniach zobaczyć można umundurowanie żołnierzy z tamtych lat, medale i Białystok na starej fotografii.

Niewielkie, ale ciekawie urządzone. W jednym z pomieszczeń stoi ławeczka, na której siedzi żołnierz. Można przysiąść obok niego. I chwile odpocząć lub popatrzeć na sylwetki żołnierzy stojących opodal.

BEZPŁATNE WEJŚCIA DO MUZEUM W NIEDZIELE

Muzeum Podlaskie w ratuszu

 Mieści się przy ulicy Rynek Kościuszki 10,  czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00. Muzeum jest niewielkie. Stała wystawa mieści się w zaledwie 4 pomieszczeniach.

Można skorzystać z darmowego audio przewodnika, z którym na zwiedzanie trzeba przeznaczyć około 45 minut. Co zobaczycie w galerii: portret Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli.

Poza tym, kilka obrazów znanych polskich malarzy między innymi: Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza. Są też dzieła nieznanych twórców. Wśród obrazów znalazły się dzieła, które wyszły spod pędzla Marcello Bacciarellego.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Mieści się przy ulicy Świętojańskiej 7 i czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach: 10:00-17:00. Siedzibą placówki jest zabytkowa drewniana willa z końca XIX wieku, której jednym z właścicieli był major Mikołaj Fiodorowicz, baron von  Driesen, dowódca pułku kozaków stacjonujących w Białymstoku. Ta zabytkowa willa jest przykładem drewnianej architektury rezydencjonalnej.

Jest to kolejne muzeum poświęcone białostoczaninowi. Rzeźbiarz urodził się w 1901 roku, zmarł w 1989r i jest pochowany na warszawskich Powązkach w alei zasłużonych.  Nawet jeśli nie jesteście miłośnikami rzeźby, warto jest zajrzeć do wnętrz, aby zobaczyć ciekawie zaprojektowane pomieszczenia. Dawny właściciel budynku, życzył sobie by kolejne pokoje wykonane zostały w różnych stylach. Wystawa zaczyna się w pokoju mauretańskim. Tu obok dzieł Alfonsa Karnego prezentowany jest Białystok na starej fotografii. Koniecznie popatrzcie też w górę na sufit, nie przeoczcie tego.

W innym pokoju z kolorowymi tapetami, pięknymi kaflowymi piecami i drewnianymi kasetonami na suficie, prezentowane  są liczne popiersia. 

Wśród licznych popiersi, prezentowanych na wystawie, na pewno rozpoznacie nie jednego znanego Polaka.  


Dwa pomieszczenia zaaranżowano na pokoje rzeźbiarza, a trzecie na jego pracownię.

Ludwik Zamenhof Centre

Mieści się przy ulicy ul. Warszawskiej 19 i czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00.

Ludwik Zamenhof pochodził z rodziny żydowskiej, urodził się w Białymstoku w 1859 roku. Jako dziecko lubił przyglądać się i przysłuchiwać rozmowom w wielokulturowym mieście. Jest on inicjatorem języka esperanto. To jest kolejne muzeum, w którym zobaczycie zdjęcia dawnego Białegostoku, z lat dzieciństwa i młodości Zamenhofa.


O zwiedzaniu Muzeum Motoryzacji i Techniki oraz Muzeum Farmacji możecie przeczytać w oddzielnym wpisie. Zapraszam.

 1. Odpowiedz

  Białystok to jedno z tych miast do których chętnie wracam. Kulinarne ścieżki schodziłam, ale muzealne muszę koniecznie nadrobić. Chyba wybiorę się kiedyś w pochmurny dzień 🙂

   • admin, 24 marca 2019, 17:54
   • Autor

   Odpowiedz

   Ja często bywam w Białymstoku, ale odkrywam miasto od nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.