Dolina Loary z zamkami Amboise, Chambord i Chenonceau

Dolina Loary słynie nie tylko z wina, ale i z zamków wybudowanych w okresie średniowiecza i renesansu oraz pałaców powstałych w czasie oświecenia. Przejeżdżając wzdłuż brzegów Loary, wielokrotnie widzi się warownie górujące nad mijanymi miastami.  Wzdłuż brzegów Loary i jej dopływów stoi w sumie ponad 300 zamków i pałaców. Ja podczas jednodniowego wyjazdu odwiedziłam trzy z nich.

Zamek Chambord

Położony jest  nad jednym z dopływów Loary, rzeką Cosson. Zbudowano go na planie prostokąta, z czterema wieżami w każdym z narożników.  Zanim z parkingu dotrze się do zamku, mija się stragany z lokalnymi specjałami: serami, dżemami, miodami. Niektóre z nich, przed kupnem można degustować. Po minięciu straganów wyłoni się w całej swej okazałości  zamek Chambord.

Zamek Chambord

Zaskoczył mnie swoją wielkością i trudno się temu dziwić, skoro to  największy zamek nad Loarą. W jego wnętrzach kryje się 440 komnat i 84 klatki schodowe. Zbudowany został w latach 1519 -1547, na polecenie Franciszka I, z przeznaczeniem na pałac myśliwski. Ostateczny kształt został mu nadany w 1685 roku za panowania Ludwika XIV.


Wejście do zamku Chambord

Moją uwagę przykuły widoczne z daleka liczne wieżyczki i kominy dachów. Tym misternym detalom fasad, można przyjrzeć się dokładnie po wejściu na najwyższą galerię okalającą budowlę. Spacerując wśród nich,  ma się wrażenie jakby chodziło się miedzy budynkami przylegającymi do ulicy.

We wnętrzu zamku jest osobliwa, okrągła klatka schodowa ze spiralnymi schodami. Osoby wchodzące na górę i schodzące ze schodów nie mijają się. Oczywiście musieliśmy zaspokoić swoją ciekawość i sprawdzić  schody. Rzeczywiście nie minęliśmy się. 

Link do strony zamku https://www.chambord.org/en/. Znajdziecie tu informacje praktyczne dotyczące między innymi kosztów zwiedzania i godzin otwarcia.

Zamek Amboise

Jadąc wzdłuż Loary z Blois do Tours, drogą D952, przejeżdżaliśmy przez miejscowość Amboise, w której znajduje się średniowieczny zamek królewski. Usytuowano go na skalistej skarpie. Początkowo, za czasów Franków w miejscu tym była forteca. Zamek, który stoi do dziś, powstawał w XV wieku za panowania Ludwika XI i Karola VIII. Bardziej przypomina on rezydencję niż fortecę obronną. W roku 1560 dał schronienie królowi Franciszkowi III przed porwaniem go przez hugonotów. Po wojnie stuletni Amboise zaczął podupadać. Za panowania Ludwika XIII, jak wiele innych zamków, pełnił rolę więzienia. Był siedzibą hrabiego Paryża (Compie de Paris). Za czasów rewolucji francuskiej zamek zniszczono. Do czasów współczesnych przetrwały jedynie jego dwa skrzydła.

Zamek Amboise

Zwiedzanie Amboise rozpocząć można od kaplicy świętego Huberta usytuowanej nad samym brzegiem skarpy. W świątyni tej znajduje się skromny grób Leonardo da Vinci, gdzie umieszczono domniemane szczątki jego ciała. Dlaczego włoski wizjoner znalazł swój wieczny spoczynek właśnie w tej kaplicy? Leonardo da Vinci przybył do miasta na prośbę Franciszka I Walezjusza, który ofiarował mu posiadłość Clos Luce. Po śmierci, włoskiego architekta i malarza pochowano w kościele kolegialnym przy zamku Amboise. Niestety, w 1807 roku kościół uległ zniszczeniu. Po kilkudziesięciu latach odnaleziono  szczątki ciała wizjonera i przeniesiono do kaplicy świętego Huberta.

Kaplica świętego Huberta

Koniecznie podejdźcie nad brzeg skarpy skąd rozpościera się przepiękny widok na miasto i Loarę płynącą niemal pod murami zamku.

Przejdźcie teraz i zwiedźcie zamek. Po wyjściu z budynku przejdźcie się w stronę niewielkiego ogrodu.

Po przejściu przez bramę wejściową i spacerze w dół w kierunku Loary, po prawej stronie ulicy natknęliśmy się na sklep, w którym po wcześniejszej degustacji można było zakupić lokalne wina.

Zamek Amboise

Link z praktycznymi informacjami https://www.chateau-amboise.com/n/en/

Zamek Chenonceau

Ostatnim zamkiem, do którego zajrzeliśmy, był Chenonceau leżący nad rzeką Cher, dopływem Loary. Znajduje się on w odległości około 10 km od zamku Amboise. Od parkingu, prowadzi do niego długa aleja wysadzana po obu stronach pięknymi, starymi drzewami.

Po przejściu jej ukazuje się zamek,  a  tuż obok niego stoi okrągła wieża będąca pozostałością po XIII- nasto wiecznej fortecy.

Zamek Chenonceau

Zamek nazywany jest Zamkiem Dam, bowiem kilka kobiet przyłożyło rękę do jego obecnego wyglądu. Jak przystało na kobiety, nie obeszło się bez kwiatów. Tu urzekł mnie piękny ogród kwiatowy usytuowany po obu stronach zamku.

Zamek Chenonceau

 Sam zamek też jest bardzo ciekawie położony. Otaczają go wody rzeki. Uroku miejscu dodają łodzie pływające dosłownie tuż pod zamkiem. Warto oddalić się nieco, by zobaczyć budowlę w całej okazałości.

Zamek Chenonceau

Ogrody i zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau
Zamek Chenonceau

W okresie I wojny światowej galerie zamku pełniły rolę szpitala polowego. Pokoje przeznaczone do zwiedzania ozdabiają kompozycje kwiatowe w wazonach z epoki. Było dużo zwiedzających.

Bardziej podobało mi się na zewnątrz, gdzie było dużo wolnej przestrzeni niż we wnętrzach budowli.

Link z praktycznymi informacjami https://www.chenonceau.com/.

Każde miejsce odwiedzone przeze mnie miało swój urok i inny klimat. Myślę, że zwiedzanie trzech budowli jednego dnia, to wystarczająca liczba, by dzień nie był za męczący.

 1. Odpowiedz

  Piękne zamki. Już kilka razy przymierzałam się do wyjazdu w tamtym kierunku ale zawsze coś nie wychodziło. Teraz nieciekawa sytuacja we Francji jakby schłodziła zapał. Ale może kiedyś…

   • admin, 22 maja 2019, 22:26
   • Autor

   Odpowiedz

   Zamki, a w szczególności bryła Chambord, robią wrażenie. Co do ogrodów, najładniejszy był w Zamku Chenonceau. Nic dziwnego, skoro to zamek kobiet. Mam nadzieję, że to kiedyś.. będzie w najbliższej przyszłości. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.