Plaże na Zakynthos

Słysząć o plażach na Zakynthos, większości przyjdzie ma na myśl Navagio Beach – Zatoka Wraku. Tę  sztandarową wizytówkę wyspy zobaczymy w folderach reklamowych i na wielu pocztówkach. To jedna z licznych plaż, na których możemy się znaleźć wybierając wczasy na greckiej wyspie Zakynthos. Nie widziałam wszystkich plaż, nie pokuszę się też na  podawanie ich rankingu. Wspomnę jedynie o kilku, które miałam okazję zobaczyć podczas pobytu na Zakynthos. Każda z nich miała swój niepowtarzalny klimat.

Plaża Agios Nikolaos

Ładna, piaszczysta plaża położona w skalistej zatoce na Półwyspie Vasilikos. Nieopodal niej na wzgórzu stoi malutki biały kościółek pod wezwaniem świętego Mikołaja, od którego  pochodzi nazwa plaży. Warto tam podejść, gdyż ze wzgórza roztacza się widok na pobliską okolicę. 

Plaża Laganas

Piaszczysta plaża, z łagodnym wejściem do wody, zatłoczona.  Z pobliskiego portu odpływają łodzie na poszukiwanie żółwi Caretta caretta.  Na plaży istnieje możliwość wypożyczenia łódek i rowerów wodnych.

Plaża Gerakas

Piaszczysta, duża plaża na półwyspie Vassilikos, znajduje się na terenie Morskiego Parku Narodowego. Ukochały ją morskie żółwie Caretta caretta. To właśnie na niej żółwice składają jaja i tu wylęga się ich potomstwo. W okresie wylęgu, plaża jest zamykana na noc. By znaleźć się na plaży trzeba zejść w dół. W pobliżu zejścia stoi mały, drewniany budynek, w którym urządzono wystawę przybliżającą tematykę ochrony i rozrodu żółwi.

Plaża Navagio – Zatoka Wraku

Niewielka, ale najbardziej znana i chyba najczęściej fotografowana plaża na wyspie. By się na niej znaleźć trzeba odbyć rejs statkiem. Nie ma możliwości dotarcia do niej od strony lądu. Ja wypływałam z portu w Agios Nikolaos. Statki nie dobijają do samego brzegu plaży Navagio, schodzi się po trapie. Jest to mocno utrudnione, gdy na morzu pojawi się duża fala. Na samej plaży brak jest toalet, prysznica  czy baru. Pamiętajcie by zabrać ze sobą butelkę wody do picia. Niemal na środku plaży, stoi wrak statku rybackiego „Panagiotis”, który w 1983 roku zatonął w pobliżu wyspy. Z trzech stron plażę otacza wysoki klif. Biały piasek i przecudny błękit morza, to raj dla oczu. Miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów, dlatego spodziewajcie się tam tłumów.  Więcej o rejsie na plażę przeczytacie we wpisie. Atrakcje wyspy Zakynthos.

Plaża Porto Limnionas

Ukryta jest w zatoce. Nie ma tu piasku jak na większości plaż, o których wspominam we wpisie, za to jest przepiękny kolor wody. Miejsce to spodoba się miłośnikom pływania. Trzeba zejść w dół po nierównej powierzchni. Podczas schodzenia uważajcie, jest bardzo ślisko. Warto jest mieć buty do pływania. Woda w tym miejscu jest przejrzyście czysta. Wadą jest słabe zejście, od razu jest bardzo głęboko. Miejsce te nie nadaje się dla osób nie umiejących pływać. Można tam za kilka euro wykupić leżak. Leżaki ustawione są tarasowo na półkach, na zboczu wzgórza. Ci co nie mają ochoty na morską kąpiel czy opalanie, mogą wypić kawę w tawernie, skąd rozpościera się przepiękny widok na skały i morze. Wybierzcie sobie miejsce przy stoliku stojącym na wolnym powietrzu. Do Porto Limnionas dojedziecie krętą i dosyć wąską drogą.

Plaża Porto Zoro

Jest to kolejna plaża na Półwyspie Vassillkos. Uroku dodają jej skały wynurzające się z błękitnego morza. Można je opływać i przy okazji zobaczyć pływające miedzy nimi rybki.

Plaża Xigia

Niewielka plaża i kolejna, na którą schodzi się ze wzniesienia. Na plaży unosi się zapach siarki, przypominający nieco zapach zgniłego jajka. Mieszkańcy wyspy twierdzą, że kąpiele w tym miejscu są lecznicze i odmładzające. Uważa się je za naturalne SPA. No nie wiem, po jednej kąpieli cudu nie było.  Uroku plaży dodają skały zanurzone w morzu.

 1. Odpowiedz

  Moją ulubioną jest plaża Kalamaki 🙂

   • admin, 16 listopada 2020, 17:28
   • Autor

   Odpowiedz

   Na tej plaży nie byłam. Może kiedyś wrócę na Zakynthos to chętnie ją zobaczę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.