Rejs po Sekwanie

Sekwana długości niemal 775 km przepływa przez stolicę Francji i dzieli ją na część północną i południową. Jak w wielu europejskich stolicach leżących nad rzekami, tak i w Paryżu, organizowane są rejsy turystyczne statkami. Wiele budowli uważanych za must-see , miedzy innymi Wieża Eiffla, Luwr, Notre Dame de Paris, stoją tuż nad brzegami Sekwany i są widoczne z pokładu statku. Przy nabrzeżu stoi oczywiście jeszcze wiele innych budynków. Statki odpływają z różnych miejsc, ja wsiadałam na pokład w okolicach Wieży Eiffla. Rejs wycieczkowy, podczas którego opłynęliśmy wyspę  Île de la Cité, trwał ponad godzinę. Poniżej podaję dwa linki do stron  gdzie zamieszczone są oferty przewoźników. Uzyskacie z nich informacje na temat aktualnych cen różnorodnych rejsów, dziennych i nocnych, oraz godzin kursowania statków.

https://www.vedettesdupontneuf.com/croisieres/#plan_parcours

https://www.bateaux-mouches.fr/fr/croisiere/visite_promenade

A oto kilka widoków, które  czekają na Was podczas rejsu.

Wieża Eiffla

Leżąca na lewym brzegu Sekwany widoczna jest ze statku w całej swej okazałości. Wieża Eiffla jest pozostałością  po setnych obchodach Rewolucji Francuskiej. Budowla wznosząca się na wysokość  ponad 324 m i ważącą około10 000 ton odmalowywana  jest co 7 lat, a na jej pomalowanie zużywa się aż 60 ton farby. Zwróćcie uwagę na jedną wielu z karuzeli, które ustawione są w różnych miejscach Paryża.

Muzeum Orsay

Też leży na lewym brzegu Sekwany i zwrócone jest do rzeki północną fasadą. Tak naprawdę jest to dawna stacja kolejowa, zbudowana z okazji światowej wystawy w 1900 roku. Zwróćcie uwagę na napis pod zegarem – Paris-Orlean, nazwę przedsiębiorstwa kolejowego będącego pierwszym właścicielem budowli. Pod dachem pomiędzy wieżyczkami z zegarami,  umieszczono trzy sylwetki personifikujące trzy główne miasta w zachodniej Francji: Nantes, Tuluza i Bordeaux.  W latach osiemdziesiątych XX wieku  stację przekształcono w Muzeum Sztuki XIX wieku z kolekcją impresjonistycznych arcydzieł malarstwa.

Muzeum Orsay
Muzeum Orsay

Luwr

W XII wieku nad Sekwaną stanął zamek warowny, który w XIV wieku za przyczyną króla Karola V  Mądrego urósł do rangi  rezydencji  królewskiej, a w XVI wieku za panowania Franciszka został przebudowany na renesansowy pałac, z czasem nabrał barokowego wyglądu. Budowla prezentuje się naprawdę okazale.  Obecnie mieści się w niej najczęściej odwiedzane muzeum w Paryżu. Jako salon wystawowy funkcjonuje od końca XVI wieku, kiedy Ludwik XIV opuścił to miejsce na rzecz Wersalu. Na muzeum powołano je dekretem wystawionym w czasie rewolucji francuskiej.

Luwr

Conciergerie

Nie da się przeoczyć tej budowli, która pełniła rolę pałacu królewskiego Kapetyngów. Stoi na wyspie od X wieku, oczywiście przez wiele stuleci była przebudowywana. Pod koniec XIV wieku diametralnie zamieniono przeznaczenie pałacu, stał się więzieniem. W okresie rewolucji nazywany był przedpokojem gilotyny. Właśnie tutaj Królowa Maria Antonina przeżyła ostatnie dwa miesiące życia, przed tym jak ścięto jej głowę na gilotynie ustawionej na Place de la Concorde.

Grand Palais

Budowle z przeszklonym dachem  zbudowano na wystawę światową w 1900 roku. Ogromny szklany dach waży 8500 ton niewiele mniej od Wieży Eiffla.

Catedra Notre-Dame

Któż nie słyszał o gotyckiej katedrze i Dzwonniku z Notre-Dame? Katedra stoi na wyspie  Île de la Cité, dlatego  pokładu statku wycieczkowego dobrze ją widać od frontu i z boku. Jej budowa trwała prawie 200 lat i zahaczała o cztery stulecia, od XII do XIV wieku. Słynie z witraży i gargulców. Na rozetę średnicy 13 metrów użyto 32 000 kawałków szkła.

Katedra Notre-Dame
Katedra Notre-Dame

Pałac Burbonów

Ludwik XIV wybudował go dla swojej córki w pierwszej połowie XVIII wieku. Podczas rewolucji francuskiej został skonfiskowany. Obecnie pałac Burbonów jest siedzibą Zgromadzenia Narodowego.

Pałac Burbonów

Hôtel de ville de Paris – ratusz

Przepiękny budynek dziewiętnastowieczny budynek ozdobiony kolumnami, ornamentami i wieżyczkami. Obecnie obraduje tu rada miejska.

Hôtel de ville de Paris

Płynąc po Sekwanie miniecie kilkanaście z ponad 30 mostów spinających brzegi rzeki w samym tylko Paryżu. Zobaczycie kilka mostów z kategorii naj

Pont Neuf – najstarszy most w Paryżu

W trakcie rejsu macie okazję przepłynąć pod Pont Neuf (Nowym Mostem), a tak naprawdę najstarszym w Paryżu, XVI-wiecznym mostem. Jest tu akcent polski, kamień węgielny położył pod budowę król Francji Henryk III, znany w Polsce jako Henryk Walezy.  Most łączy prawobrzeżny Paryż z lewobrzeżnym przechodząc przez wyspę Île de la Cité.  Czemu zawdzięcza swą nazwę, otóż Nowy Most był na ówczesne czasy pierwszym mostem w Paryżu stworzonym wyłącznie do komunikacji. Nie pobudowano na nim budynków jak czyniono na mostach wcześniej.

Pont Neuf

Most Aleksandra III – uważany za najpiękniejszy most w Paryżu

Kolejna budowla zbudowana z okazji światowych targów w 1900 roku. Jest symbolem przyjaźni francusko-rosyjskiej. Nazwany został na część Aleksandra III Romanowa. Po jednej stronie, na środku mostu, umieszczono herb Paryża z dwoma nimfami po boku symbolizującymi Sekwanę. Po przeciwnej stronie znajduje się herb Petersburga z dwoma posagami symbolizującymi Newę. Na moście rozgrywa się finałowa scena komedii romantycznej  Woody Allenaz 2011 roku „O północy w Paryżu”, której za scenariusz  przyznano Oscara i Złoty Glob.

Most Aleksandra III
Most Aleksandra III
Herb na moście Aleksandra III
Most Aleksandra III
Most Aleksandra III

Most Concorde

Sam w sobie nie zachwyca, w jego wyglądzie nie ma nic szczególnego. Natomiast ciekawy jest materiał, z którego powstał.  Do jego budowy użyto kamieni ze znienawidzonego więzienia Bastylia, zniszczonego przez uciemiężony lud podczas rewolucji francuskiej w 1789 roku..

Poniżej dwa inne mosty.

Most Wymiany
Pont de la Tournelle 

Oprócz znanych zabytków stojących niemal przy nabrzeżu i licznych mostów udało mi się zobaczyć odpoczywających na leżakach oraz rozbawionych, tańczących paryżan, a także barki-domy.

Moim zdaniem rejs po Sekwanie  jest przyjemną i niemęczącą alternatywą zwiedzania miasta dla tych, którzy dysponują naprawdę niewielkim czasem, a chcieliby chociaż zobaczyć budowle z listy must-see chociażby tylko z zewnątrz. Jest też dobrym podsumowaniem zwiedzania na koniec, gdy poszczególne budowle będziecie już rozpoznawać, po ich wcześniejszym zwiedzaniu z lądu.  Podczas rejsu po Sekwanie zobaczycie je z innej perspektywy.

Zapraszam też do zapoznania się z wpisem: Ponad dachami Paryża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.