Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży

W 2019 roku Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży odbędzie się po raz XXXII. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży (TLIA), a jednym z patronów honorowych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Co roku odwiedzają nasze miasto aktorzy z kilkunastu państw, by uczestniczyć w tym kulturalnym wydarzeniu, na skalę  światową.

Przez 5 ostatnich lat przyjeżdżali do nas aktorzy z kilku kontynentów. Zobaczyliśmy przedstawienia teatrów z Europy: Białorusi, Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Węgier, Włoch; z Azji: Iranu, Izraela, Japonii, Singapuru; Ameryki Północnej: USA; Ameryki Południowej: Argentyny. Pamiętam jak kilka lat temu, na jedno z przedstawień, na którym też byłam, przyszły aktorki teatru z Japonii w swoich narodowych strojach. Stały obok mnie i wymieniając między sobą kilka uprzejmości w języku angielskim, mogłam z bliska przyjrzeć się  ich kimonom. O tym, że Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży jest imprezą prestiżową świadczy fakt, że w tym roku o udział w festiwalu starało się 100 różnych grup teatralnych. Teatr lalki kojarzy się zazwyczaj z przedstawieniami przeznaczonymi dla dzieci. Nic bardziej mylnego, wiele  sztuk przygotowanych jest dla widzów dorosłych. Co roku, podczas  Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka w Łomży grane są sztuki adresowane do różnych grup wiekowych. Są też wystawiane przedstawienia, na których doskonale bawić się będzie dziecko, rodzice i dziadkowie.

W roku 2019 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży odbędzie się w dniach 12-15 czerwca. W tym roku, przez cztery dni aktorzy z kilkunastu teatrów będą się zmagać na scenie Teatru Lalki i Aktora w Łomży (TLiA) i Miejskiego Domu Kultury (MDK) w ramach przeglądu małych form teatralnych. W tym roku do miasta nad Narwią przyjadą aktorzy teatrów z Polski oraz Hiszpanii, Niemiec, Nowej Zelandii, Rosji, Serbii,  Słowacji, Włoch i Chin.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Przez te 4 dni przedstawienia odbywać się będą w salach: TLiA, MDK. Jedna ze sztuk zagrana będzie w SP nr 4 w Łomży. Na przedstawienia można kupić bilety w siedzibie łomżyńskiego Teatru Lalek.

Jako imprezy towarzyszące konkursowi, odbywać się będą plenerowe, wieczorne przedstawienia  na Starym Rynku w Łomży i te są już bezpłatne. Dodatkowo w Galerii pod Arkadami zorganizowana zostanie wystawa lalek teatralnych biorących udział w różnych przedstawień TLiA w Łomży po hasłem: Lalki patrzą na nas.

W tym roku atrakcją będą warsztaty iluzjonistyczne prowadzone przez Macieja Pola.

Wszystkim, którzy planują zwiedzać Łomżę i okolicę, polecam wizytę w mieście właśnie w okresie gdy odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, kiedy świat przyjeżdża do nas i przywozi kulturę na najwyższym poziomie. Po zwiedzaniu, wieczorem,? można uczestniczyć w przedstawieniach teatrów ulicznych. W tym czasie to taki dodatkowy, bezpłatny bonus od Łomży.

Poniżej znajdziecie szczegółowy program tegorocznej  edycji.

Zdjęcia z przedstawień ulicznych z 2019 roku.

Zapach czasu teatru KTO z Krakowa
Summit 2.0 TEATRU ÓSMEGO DNIA z Poznania

Co roku będę zamieszczała kolejne programy. Cóż zostało mi tylko napisać: Zapraszam  do Łomży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.