Zakynthos, krótki spacer po mieście

Zakynthos jest głównym i najbardziej zaludnionym miastem wyspy o tej samej nazwie. Znajduje się w nim największy port na wyspie. Mimo tych kilku naj.., w mieście nie widać pośpiechu i zabiegania jego mieszkańców, panuje typowo grecki spokój. Ruch widać na głównych ulicach na przykład na 21st Maiou i Roma z licznymi sklepami  i  ulicznymi kawiarniami, gdzie możecie dla ochłody przysiąść przy stoliku ustawionym na chodniku i wypić cafe frappe. W bocznych uliczkach jest zdecydowanie spokojniej.

W Zakynthos, które ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w 1953 rok, pozostało niewiele zabytkowych budowli. Na wizytę w mieście wystarczy kilka godzin. 

Kościół świętego Dionizosa

Zwiedzanie możecie rozpocząć od greckiego kościoła prawosławnego pod wezwaniem św. Dionizosa. Świątynia stoi niemal naprzeciwko portu.
Jako jedna z nielicznych budowli, ocalała w czasie trzęsienia ziemi o mocy 7,3 w skali Richtera.  Nad drzwiami wejściowymi i suficie uwagę przykuwają freski, w których dominuje kolor złoty. Zapowiadają równie dekoracyjne wnętrze. Zajrzyjcie do środka, by zobaczyć ikonostas utrzymany również w złotej tonacji. Moim zdaniem warto.

Idąc wzdłuż brzegu morza dotrzecie do placu Dionizosa  Solomosa,
twórcy hymnu greckiego. W tym miejscu ma swój przystanek kolejka na kołach przyjeżdżająca z  pobliskiego Argassi. W parku porośniętym palmami stoi Statua Wolności, postać kobiety z rękami uniesionymi ponad głowę.

Kościół Agios Nikolaos Tou Molou

Zabytkowy, XVII-wieczny kościół jest najstarszą budowlą stojącą przy placu Dionizosa Solomosa . Obok świątyni znajduje się dzwonnica, a we wnętrzu kościoła przechowywane są relikwie – szaty św. Dionizosa.

Pomnik Dionizosa  Solomosa

Dionizos Solomos doczekał się w mieście, nie tylko placu, ale i pomnika, który postawiono mu na placu jego imienia przed Muzeum Kultury Bizantyjskiej.

Muzeum Kultury Bizantyjskiej 

W muzeum tym można zobaczyć zbiory ikon, rzeźb oraz malarstwa z okresu bizantyjskiego. Żałuję, że go nie odwiedziłam ze względu na ikony, które bardzo mi się podobają.

Plac świętego Marka

Mijając z lewej strony muzeum dojdziecie do placu św. Marka, przy którym stoi Kościół św. Marka zbudowany z jasnej cegły z dwoma wieżami po obu
stronach. Jedna to dzwonnica, a druga wieża zegarowa. Wnętrze kościoła jest bardzo skromne. Obok wieży zegarowej znajduje się muzeum Dionizosa Solomosa.

Wzgórze Bohali

Na wzgórzu stoi kościół, znajduje się też tawerna połączona z  tarasem widokowym, z którego podziwiać można panoramę miasta z portem. Można skorzystać z lunet i dokładniej przyjrzeć się okolicy. Nieco niżej znajdują się pozostałości XVI-wiecznego zamku weneckiego. Na wzgórze Bohali dotarłam busem, podczas zwiedzania południowej części wyspy.

Opisana trasa ma około 3 km długości. Na wizytę w mieście wystarczy kilka
godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.