Euxinograd, dawniej letnia rezydencja bułgarskich carów

Euxinograd ( Евксиноград) w tłumaczeniu oznacza miasto nad Morzem Czarnym lub przyjazne morze. Dawna letnia rezydencja bułgarskich carów to pałac i przepiękne ogrody zajmujące 80 hektarów powierzchni. Znajduje się w odległości 8 km od Warny i 2 od miejscowości Święty Konstantyn i Elena.

Nieco z historii Euxinogradu

Pomysłodawcą wybudowania rezydencji był bułgarski książę Aleksander Józef z Battenberga, który podczas wizyty w 1880 roku w Warnie i klasztorze św. Konstantin i Elena zachwycił się naturalnymi warunkami okolicy i postanowił wybudować tu swoją letnią rezydencję, którą nazwał Sandrovo. Na miejsce wybrał ruiny klasztoru św. Dymitara. Wybudowano ją w latach 1881-1885 na wzór pałaców francuskich. Jest to najstarsza budowla bułgarskich władców ostatniego królestwa bułgarskiego. W 1885 roku  Książę Aleksander podpisał w pałacu dekret o zjednoczeniu Księstwa Bułgarii z Rumelią Wschodnią. Rezydencja Euxinograd była w posiadaniu carów  Ferdynanda i Borysa III. Car Ferdynant, miłośnik botaniki przyczynił się do rozwoju przypałacowego ogrodu. Na prośbę swojej młodziutkiej żony Marii Luizy zmienił nazwę rezydencji na Euxinograd. Obecnie rezydencja jest własnością państwową. Po drugiej wojnie światowej  z wypoczynku na terenie Euxinogradu przyjeżdżali członkowie biura politycznego komunistycznej partii bułgarskiej. W czasach współczesnych w pałacu odbywają się międzynarodowe spotkania z przywódcami innych państw.

Jak zorganizować zwiedzanie Euxinogradu

Euxsinogradu nie zwiedzicie indywidualnie, ale możecie zwiedzić go z przewodnikiem, w grupie od 10 do 30 osób, niestety przewodnik jest tylko w języku bułgarskim. Zwiedzanie organizowane jest o godzinie 9:00, 12:00 i 15:00, poza poniedziałkiem, trwa 1,5 godziny i kosztuje 12 leva. Są zniżki dla dzieci do lat 16 i emerytów, którzy płacą tylko 3 leva. Jeżeli jesteście emerytami i chcecie skorzystać ze zniżki, powiedzie ”pensioner”. By wejść na teren Euxinogradu, musicie kilka dni wcześniej zapisać się korzystając z maila euxinogrde@goverment.bg. Po otrzymaniu potwierdzenia zostaniecie zapisani na listę, z którą przyjdzie przewodnik. Na osobę oprowadzającą po rezydencji czeka się przy biurze przepustek. Po sprawdzeniu listy i odznaczeniu przybyłych cała grupa przechodzi przez szlaban i rusza na zwiedzanie. Opłatę wnosi się na koniec, po wyjściu z pałacu. Można robić zdjęcia w parku i pałacu bez dodatkowych kosztów.

Spacer po dawnej letniej rezydencji bułgarskich carów

W ramach zwiedzania przejdziecie obok  budynku dawnej stajni i palmiarni. Gdy zajrzycie przez siatkę, zobaczycie bananowca.

Euxsinograd – budynek dawnej stajni

Przespacerujecie się po  ogrodzie angielskim otaczającym pałac. Odznacza się on naturalnością i spotkać w nim można imponujące i oryginalne okazy drzew liściastych i iglastych z Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Europy. Wiele z nich osiągnęło ogromne rozmiary. Moją uwagę przykuwały te największe okazy i liściaste drzewo o pniu bez kory.

Jest to przyjemny spacer alejkami wśród drzew. Przy alejkach stoją ławeczki, lampy i drogowskazy.

Podążając niespiesznie dalej, dojdziecie do punktu widokowego nad samym morzem. Stąd rozpościera się widok na Warnę i plaże należące do rezydencji. Ustawiono tu zegar słoneczny, prezent królowej Wiktorii podarowany carowi Ferdynandowi z wdzięczności za uratowanie brytyjskich okrętów w Zatoce Warneńskiej. Przysiądźcie na chwilę na ławeczce i wsłuchajcie w odgłosy szumu morza połączone z cykaniem cykad.  

Od strony morza widać w całej okazałości pałac z wierzą zegarową.

Na ścianie przypałacowego tarasu umieszczono francuski herb królewski. Przywieziono go z dachu francuskiego osiemnastowiecznego zamku Saint-Cloud zniszczonego w 1870 roku podczas wojny Francuzów z Prusami. Rodzina Ferdynanda I była mocno związana ze zniszczoną budowlą, w ten sposób uratowała chociaż niewielki jej fragment.

Po pokonaniu schodów, przed główną fasadą pałacu zobaczycie ogród francuski z symetrycznymi i regularnymi kształtami. Jego centralną część stanowi jeziorko z liliami wodnymi. Nad nim, w pozycji półleżącej góruje posag Neptuna wykonany z brązu. Z tarasu przypałacowego rozpościera się widok na morze.

Po nacieszeniu oczu kolorami i kształtami prezentowanymi w ogrodzie francuskim zwiedzicie parter pałacu. Najpierw włożycie ochraniacze na nogi, bo będziecie chodzić po dywanach. Przejdziecie miedzy innymi przez sypialnię, salon muzyczny, jadalnię z pięknym kredensem, gabinet, w którym nadal spotykają się ważne osobistości.

Euxsinograd – jadalnia
Euxsinograd – salon muzyczny

Zwróćcie uwagę na herby pod  klamkami., marmurowe kominki i żyrandole.

Euxsinograd – zegary na kominku

Pomieszczenia na pierwszym piętrze są niedostępne dla zwiedzających, a są to królewskie sypialnie i pokoje gościnne.

W drodze powrotnej przejdziecie przez winnicę i obok winiarni produkującej lokalne wina.

Euxsinograd – winnica

Jest to przyjemna półtoragodzinna wycieczka organizowana w wolnym tempie, a towarzyszą jej śpiewy ptaków i cykanie cykad.

Jak się dostać

Przed samą rezydencją znajduje się przystanek autobusowy, linii 409 jeżdżącej z Warny do Złotych Piasków co 15 minut w dni robocze. Koszt dojazdu z Warny to 1 leva. Po przeciwnej stronie znajduje sie stacja benzynowa, przy której jest przystanek dla autobusów jadących ze Złotych Piasków do Warny. Przejście  podziemne pozwoli Wam podejść pod rezydencję. Jeżeli będziecie w Św. Konstantin i Elena, możecie dojść pieszo to zaledwie 2 km. Nie przyjeżdżajcie za wcześnie, nie ma ani jednej ławeczki, na której można usiąść i zaczekać na przewodnika. Jeżeli jedziecie samochodem, będziecie mogli skorzystać z parkingu znajdującego się tuż przy biurze przepustek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.