Do Kaliningradu z bezpłatną wizą – organizacja wyjazdu, przekraczanie granicy

Obwód kaliningradzki (Калининградская область) jest rosyjską eksklawą leżącą nad Morzem Bałtyckim. Granica morska ma długość 147 km, z Polską 210 km. Od 1 lipca 2019 roku wprowadzono bezpłatne wizy dla Polaków  chcących odwiedzić Obwód kaliningradzki. Wiza jest ważna 30 dni od daty złożenia wniosku  i upoważnia do 8 dni pobytu na terenie obwodu. Ja do Kaliningradu mam blisko, około 240 km. Skoro Rosjanie znieśli płatne wizy, wybrałam się na dwa dni, na rekonesans do Kaliningradu.

Wyrobienie bezpłatnej wizy

Wizę wyrobicie bez wychodzenia z domu, musicie wypełnić odpowiedni wniosek na stronie ministerstwa Federacji Rosyjskiej . Odpowiedź powinna przyjść do 4 dni. Ja otrzymałam wizę po 2 dniach od złożenia wniosku. Trzeba ją tylko wydrukować. Wniosek wypełniać można w języku rosyjskim lub angielskim. Przed rozpoczęciem, przygotujcie sobie zdjęcie, nie starsze niż sprzed 6 miesięcy. Nie musicie robić u fotografa, wystarczy, że sfotografujecie się na tle jasnej ściany. Jeżeli skorzystacie z tej opcji, pamiętajcie, nie róbcie ze zbytniego zbliżenia, bo system nie przyjmie. Wystarczy takie od pasa i robione z twarzą na wprost. I co ważne, nie trzeba nic obrabiać i wycinać, ładujecie takie jakie zrobiliście i odpowiednio ustawiacie w okienku. Po drugie, we wniosku musicie napisać miejsce noclegu, dlatego też warto już je znać przed wypełnianiem wniosku. Jeżeli nie wpiszecie adresu, nie możecie przejść do kolejnego etapu uzupełniania. Jeżeli wszystko prawidłowo wypełnicie i system przyjmie wniosek, otrzymacie numer identyfikacyjny, wydrukujcie go lub zapiszcie, będzie wam potrzebny do wydrukowania bezpłatnej wizy. Informację o przyznaniu wizy otrzymacie na emaila.
Oto link do strony, na której wypełnia się wniosek:  

EVIZA Obwód Kaliningradzki

Nocleg

W Kaliningradzie można znaleźć noclegi na każdą kieszeń w hostelach, hotelach czy apartamentach. Ja wynajęłam na jedną noc mieszkanie, dla 4 osób, położone około 5 km od centrum, za 95 zł za wszystkich. Warunki były bardzo dobre. Korzystałam z booking.com.

Ubezpieczenie podróżne

Chociaż nikt na granicy nie wymagał od nas dokumentu potwierdzającego turystycznego ubezpieczenia, powinniście  je mieć ze sobą. Ja za dwa dni zapłaciłam niespełna 10 zł za osobę.

Zielona karta

Jeżeli planujecie dojazd własnym samochodem musicie wyrobić sobie zieloną kartę. Taki dokument wymagany jest na granicy. Najtańsza lub bezpłatna opcja to zwrócenie się do swojego ubezpieczyciela samochodu. Zielone karty wydawane są za darmo lub za niewielką opłatą w ramach istniejącego ubezpieczenia. Koszt lub jego brak zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Przekraczanie granicy

Do wyboru macie 4 przejścia samochodowe: Gołdap/Gusiew, Bezledy/Bagrationowsk, Mamonowo2/Grzechotki i Mamonowo/Gronowo. Ze względu na tak zwany mały ruch graniczny, musicie się liczyć ze staniem w kolejce na granicy. Jadąc do Kaliningradu przekraczaliśmy granicę na przejściu Bezledy/Bagrationowsk. Mieliśmy dużo szczęścia, nie było kolejki. Cała procedura zajęła nam niespełna godzinę. Przekraczając granicę 14 lipca byliśmy chyba jednymi z pierwszych, którzy korzystali z ewizy. Polscy celnicy pytali nas o procedury jej wyrobienia i czas oczekiwania. Po stronie rosyjskiej każda z osób otrzymała kartkę. Trzeba jej pilnować, bo okazać je będzie trzeba przy powrocie. Dodatkowo Wiesław, który kierował samochodem dostał dwa druki do wypełnienia, napisane w języku rosyjskim. Miła pani celnik podeszła i pomogła nam je wypełnić. Jeden wypełniany podwójnie był dla nas i też musieliśmy okazać go w drodze powrotnej. Podczas  powrotu na granicy czekało nas niemiłe rozczarowanie w postaci 60 aut osobowych stojących w kolejce. W większości byli to Polacy korzystający z małego ruchu granicznego. Postanowiliśmy przejechać do oddalonego o 52 km przejścia granicznego Mamonowo2/Grzechotki (Гжехотки). Przejechaliśmy słabą drogą, momentami biegnącą niemal przy samej granicy. I na tym odcinku, po obu jej stronach, rósł barszcz sosnowskiego. Na tym przejściu sytuacja wyglądała zdecydowanie lepiej. Na granicy rosyjskiej stały 4 samochody, a na polskiej w każdej z kolejek po 15 aut. Tu przekroczenie granicy zajęło nam około 4 godzin. I ta zmiana celników pytała o szczegóły wyrabiania darmowej wizy i organizacji wyjazdu. Dokładnych informacji udzielał Wiesław.

Wymiana waluty

Na terenie Rosji płacić będziecie rublami. Złotówki można wymienić na walutę rosyjską w kantorach, ale jest ich niewiele na trasie S51. Byłam trochę zdziwiona, że na granicy Bezledy/Bagrationowsk (Багратионовск ) nie ma jeszcze takiego punktu i po rosyjskiej stronie, na trasie do Kaliningradu, też nie będziecie mieli okazji kupić rubli. Zróbcie to wcześniej w Bartoszycach. Jest chyba ze dwa kantory, nie mińcie ich. Jeżeli już tak się stanie, jak w moim przypadku, zostaje Wam wymiana w Kaliningradzie. Na miejscu dopytajcie o kantor. My, zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Bursztynu, samochód zaparkowaliśmy niedaleko Baszty Wrangla, obok hotelu Mercure. Tam wskazali nam najbliższy punkt wymiany walut (обмен валюты),  mieszczący się przy sklepie spożywczym na ulicy Czerniakowskiego (Черняховского).

W recepcji hotelu były bezpłatne foldery z planem Kaliningradu i zaznaczonymi najważniejszymi punktami zwiedzania.

Plan Kaliningradu

Ze względu na długie oczekiwanie na granicy, nie polecam wyjazdu jednodniowego. Dwa dni to niezbędne minimum. Ja po dwóch dniach pobytu w Kaliningradzie mam niedosyt.

  • Wieslaw Gogacz, 22 lipca 2019, 10:52

  Odpowiedz

  Pozdrawiam – współuczestnik Wiecho

   • admin, 28 lipca 2019, 17:15
   • Autor

   Odpowiedz

   Też pozdrawiam i do kolejnego wyjazdu.

 1. Odpowiedz

  Dziękuję za praktyczne informacje. Czy dobrze rozumiem , ze wystarczy dysponować e-wiza, czy trzeba mieć jeszcze paszport?

   • admin, 10 września 2019, 16:21
   • Autor

   Odpowiedz

   Oczywiście paszport też potrzebny. Podczas wyrabiania e-wizy podajemy dane paszportowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.