Wzdłuż brzegów Starej Pregoły

Stara Pregoła jest odnogą Pregoły, a nad brzegami jej znajduje się kilka interesujących obiektów. Niektóre z nich mieliśmy okazję zobaczyć, podczas drugiego dnia zwiedzania Kaliningradu. Samochód postawiliśmy na parkingu przy markecie Wiosna, niemal naprzeciwko Wioski Rybackiej.  Tu wznosi się wieża latarni morskiej wysokości 33 m z platformą widokową, na którą prowadzi ponad 130 schodów. Latarnia morska sąsiaduje z budynkami, których ściany szczytowe ozdabiają murale. W ich podwojach mieści się teraz hotel i restauracja.

Wioska Rybacka

Tu znajdziecie też dwa pomniki: ławeczkę z rybakiem i małpką, a może z marynarzem oraz kobietę wyglądająca zza drzwi.

Warto podejść do brzegu rzeki, skąd jest widok na Wyspę Kanta i stojący na niej Kościół Katedralny.

Przy brzegu, w niewielkim porcie, stoją przycumowane stateczki turystyczne. Za 500 rubli proponowano nam 45 minutowy rejs po rzece. Odłożyliśmy go na kolejny raz.

Mały port przy Wiosce Rybackiej

My ruszamy na Wyspę Kanta. By się do niej dostać trzeba przejść przez najstarszy most, zwany Miodowym, obecnie obwieszony licznymi kłódkami, przyczepianymi przez zakochanych. Niemal naprzeciwko wejścia na most wiodący na wyspę, stoi dom żydowski z 1905 roku i synagoga.

Głównym budynkiem na wyspie jest Kościół Katedralny postawiony w XIV wieku i zniszczony, w niemal 90%, podczas II wojny światowej.

Obecnie nie odbywają się tu nabożeństwa, urządzono w nim muzeum. Na dole jest sala, w której mają miejsce koncerty organowe, zwiedzenie jej kosztuje 100 rubli. Warto tam wejść by zobaczyć przepiękne organy.

Stojące po środku ławki wyposażono w oparcia, które można przekładać na dwie strony. Ustawia się je w zależności od tego, w którą stronę ma być zwrócony słuchacz.  Miejsce dla orkiestry przygotowano, na prezbiterium, po przeciwnej stronie organów.

Przy wyjściu z sali koncertowej znajdują się zdjęcia obrazujące zniszczoną świątynię w wyniku działań wojennych. Wyższe piętra zajmuje Muzeum Emanuela Kanta, słynnego filozofa, rodowitego kaliningradczyka, a raczej królewczanina, bo gdy urodził się Kant, obecny Kaliningrad był miastem należącym do  Prus Wschodnich i wówczas Polacy nazywali je Królewcem.  Za wejście do muzeum trzeba zapłacić 250 rubli. Niech Was nie zwiedzie nazwa muzeum. Tak naprawdę poświęcone jest ono nie tylko Kantowi, ale i historii Kaliningradu. Na najniższym piętrze ustawiono makietę historycznego centrum Królewca z 1937 roku.

W jednej z sal znajdziecie kolekcję numizmatyczną, na której prezentowane są banknoty i bilon z różnych stron świata, jest i stara, polska pięćsetka z wizerunkiem Tadeusza Kościuszko.

W innej sali ustawiono manekiny ubrane w stroje krzyżackie.

Największe wrażenie zrobiła na mnie biblioteka Wallenroda. Książki mieszczono na pólkach regałów z rzeźbionymi, ozdobnymi wykończeniami.

Biblioteka Wallenroda

W muzeum znajdziecie postać Kanta w typowym stroju, który nosił filozof.

W Muzeum Kanta

Wadą muzeum jest to, że mieści się na kilku piętrach, na które prowadzą liczne schody o wysokich stopniach. Jeżeli nie chcecie zwiedzać muzeum, możecie wejść, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, do wnętrza katedry i zajrzeć do dwóch małych bocznych kapliczek.

Ikona Niezniszczalnej Ściany (Нерушимая стена) w Katedrze

Do murów katedry przylega mauzoleum Emanuela Kanta. Mimo ogromnych zniszczeń katedry, mogiła Kanta z 1924 roku ocalała.

Sąsiaduje z nią pomnik twórcy miejskiego uniwersytetu. Obchodząc katedrę, zwróćcie uwagę na epitafia umieszczone na zewnętrznych ścianach dawnej świątyni.

Niedaleko wejścia do katedry stoi pomnik cara Piotra I.

Kościół Katedralny, a w nim Muzeum Kanta
Pomnik Piotra I

Na wyspie Kanta znajduje się park z rzeźbami i ławeczkami, przyjemne miejsce na krótki wypoczynek.

Przy brzegu Pregoły, wędkarze łowią ryby na tle pomnika poświęconego pionierom podboju Atlantyku i statków- muzeów.

Tym razem, z braku czasu, nacieszyliśmy tylko oko widokiem przeciwległego brzegu z postanowieniem, że wrócimy tu wkrótce i zwiedzimy obiekty widoczne z wyspy.

Warto wejść na wiadukt, którym można przejść na drugą stronę Starej Pregoły. Przy placu stoi okazały budynek pełniący rolę Muzeum Sztuki.

Muzeum Sztuki od strony Pregoły
Muzeum Sztuki

Z  wiaduktu, w całej krasie ukażą się obiekty Wioski Rybackiej.

Wioska Rybacka- widok z wiaduktu

Kaliningrad bardzo mi się spodobał, jest miastem, do którego chce się wrócić. Mam nadzieję, że wkrótce odwiedzę je ponownie, a przy kolejnej wizycie zaplanuję również czas na spacer po Mierzei Kurońskiej.

 1. Odpowiedz

  Pięknie prezentuje się Kaliningrad. Moja podróż do enklawy Rosji jeszcze przede mną. Dobrze się stało, że zniesiono opłaty wizowe.
  Na Mierzei Kurońskiej byłam po stronie litewskiej, tam także jest Muzeum Kanta.
  Serdecznie pozdrawiam z Suwalszczyzny.

   • admin, 11 sierpnia 2019, 10:26
   • Autor

   Odpowiedz

   Ja niedługo jadę, do Obwodu Kaliningradzkiego, drugi raz. Mam zamiar, jak dopisze pogoda, udać się na Mierzeję Kurońską. Pozdrawiam z Łomży.

  • Basia, 11 sierpnia 2019, 22:29

  Odpowiedz

  Pięknie prezentuje się ten wyjazd, może i mi będzie dane zobaczyć te miejsca. Pozdrawiam

   • admin, 11 sierpnia 2019, 22:52
   • Autor

   Odpowiedz

   Życzę Ci takiego wyjazdu. Też pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.