Jedzenie i zakupy w Kaliningradzie

Jedzenie i zakupy to nieodzowny element wyjazdów. Dlatego dzisiejszy wpis poświęcę kilku produktom i daniom kuchni rosyjskiej, które bez problemu dostaniecie w Kaliningradzie. Zakupy możecie robić w małych sklepach i sieciówkach np. Eurospar ,Wiosna (Весна), Wiktoria (Виктория). Jeżeli chcecie odwiedzić miejsce, na którym mieszkańcy Kaliningradu zaopatrują się w świeże owoce, warzywa, ryby czy sery, wybierzcie się koniecznie na duży bazar, mieszczący się przy ulicy Profesora Baranowa (Профессора Баранова).
Myślę, że jeżeli nie planujecie robić zakupów, to i tak warto tam zajrzeć, chociaż na chwilę, by zobaczyć ten miejscowy koloryt.

Na bazarze moje największe zainteresowanie wzbudziła część z kilkoma rzędami stoisk, na których zaopatrzyć się można w artykuły spożywcze. Trzeba przyznać, że oferowane  tam towary są bardzo ładnie wyeksponowane.

Dostaniecie tam różnorodne herbaty, słodycze na przykład: chałwę,  czekolady sprzedawane bez opakowań, czy pierniki. Pierniki wypiekano w Rosji  już za czasów Rusi.

Na rynku kupicie też  świeże i kandyzowane owoce, warzywa, oliwki, czosnek marynowany, pestki słonecznika na wagę, grzyby, przeróżne marynaty. 

x-default

Znajdziecie  tam produkty z Uzbekistanu. Jednym z nich są słodkie rulony z rożnych owoców np. granatu, oraz orzechy lub owoce w polewie, te wiszą na sznurkach. Warto kupić i spróbować przepyszne arbuzy i melony.

W jednej z hal sprzedawane są białe i żółte sery w innej żywe i wędzone ryby.

Na terenie rynku jest kilka punktów gastronomicznych, w których kupicie niedrogie dania wymieniane przeze mnie poniżej. Są to bary, w których posiłki spożywają głównie miejscowi.

Bar na rynku w Kaliningradzie

Jednym z charakterystycznych dań kuchni rosyjskiej są pielmieni (пельме́ни) pierogi z farszem mięsnym, podawane ze śmietaną. Kolejne to bliny, drożdżowe naleśniki robione z mąki gryczano pszennej.

Pierogi z mięsem i śmietaną

Z zup nie obce kuchni rosyjskiej są  ucha czyli zupa rybna,  barszcz oraz słono-kwaśna, gęsta i esencjonalna solianka.

Dużą popularnością wśród mieszkańców Rosji cieszy się tradycyjny napój zaliczany do bezalkoholowych, kwas chlebowy, powstający w wyniku fermentacji chleba. Na ulicach Kaliningradu spotkać można  punkty sprzedaży tego produktu, widzieliśmy nawet beczkowóz z kwasem. Różnorodne kwasy chlebowe bez problemu kupicie w mniejszych sklepach i sieciówkach. Tam sprzedawany jest w plastikowych butelkach.

Innym produktem, z którego słynie rosyjska kuchnia jest kawior (икра), uważany za towar luksusowy. Dostaniecie go nawet w sieciówkach, nam udało się trafić na sporą promocję kawioru z łososia w markecie Wiosna, gdzie puszkę kupiliśmy za niecałe 300 rubli.

Na rynku dostaniecie  lepioszki, chleb popularny miedzy innymi: w Kazachstanie, Kirgistanie, Turkmenistanie, Uzbekistanie, dawnych republikach Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Kupowałam za 25 rubli.

Lepioszka

Na rynku, w kilku punktach gastronomicznych sprzedawany jest czeburek (Чебуреки) rodzaj pieroga z mięsnym nadzieniem, ale spotkać też można i z serem. Ciasto  wykonuje sie z mąki, wody i soli. Czebureki popularne są na terenie Kaukazu, gdzie leżały też republiki wchodzące w skład (ZSRR). Koszt jednej sztuki na bazarze to około 50 rubli.

Dwukrotnie byliśmy też w  restauracji, grill barze: Bazylia (Базилик),  mieszczącej się przy rondzie niemal naprzeciwko muzeum bursztynu (Музей Янтаря). Pierwszym razem, dania były tam może nie najtańsze, za to smaczne i ładnie podane. Zupa rybna, ucha za 335 rubli, barszcz za 285 rubli, zupa z kury, rodzaj rosołu za 245 rubli, espresso 115 rubla. Podane ceny są z sierpnia 2019 roku.

Barszcz

Na drzwiach wejściowych do budynku była informacja o promocji, w czasie lunchu, w godzinach od 12 do 16. Wówczas, zupę można zjeść za 95 rubli, gorące danie za 185 rubli, a kawę lub herbatę wypić za 40 rubli.  Sprawdziliśmy i taką promocję. Jaki jest haczyk.  Zupy, z oferty lunch, są znacznie tańsze, niż te spoza niej, ale za to mniejsze i bez dodatków.

Barszcz

Na parterze jest duża sieciówka Eurospar.

Eurospar w pobliży Muzeum Bursztynu

W Kaliningradzie i kilku nadmorskich miejscowościach popularna jest sieć Konigsbacker oferująca chleb, słodkie bułeczki i robione na słono do picia kawę, herbatę i kakao. Można usiąść przy stoliku, odpocząć i zjeść przekąskę w przystępnej cenie.

Piekarnia Konigsbacker

Poniżej zamieszczam odnośnik do strony piekarni, gdzie znajdziecie adresy punktów z produktami Konigsbecker.

A tu jeszcze jeden, do strony piekarni na Fb, gdzie wrzucają informacje o aktualnych promocjach obowiązujących danego dnia, w wybranych punktach.

Na koniec wspomnę jeszcze o jednym, co prawda nie spożywczym, ale charakterystycznym produkcie sprzedawanym nie tylko w Kaliningradzie, ale w wielu innych miastach Obwodu Kaliningradzkiego. Jest to biżuteria i wyroby z bursztynów spotykane w różnych punktach miasta, zwłaszcza przy muzeach.  Popularnymi produktami, z których słynie Obwód Kaliningradzki są też kosmetyki wykonywane na bazie bursztynu.

Wyroby z bursztynu

Jeżeli myślicie o wyjeździe do  Obwodu Kaliningradzkiego, a wpis,  Jedzenie  i zakupy w Kaliningradzie,  zainteresował Was, to zapraszam do przeczytania jeszcze kilku innych, powstałych po odwiedzeniu przeze mnie tej części Rosji, w lipcu i sierpniu 2019 roku. Znajdziecie je w: Obwód Kaliningradzki.

  • Pat, 25 sierpnia 2019, 08:48

  Odpowiedz

  Smakowity wpis! Świetne zdjecia, czytając wpis czułam jakbym tam była 🙂

   • Zbyszek, 9 września 2019, 00:59

   Odpowiedz

   No i ceny jak dla nas Polaków są atrakcyjne. Warto przypomnieć, że dla szybkiego przeliczania cen z RBL na PLN przyjąć dla szybkiego przeliczania w zaokrągleniu relację 100rubli= ok.6zł. Pozdrawiam Zbyszek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.