W okolicy Jeziora Górnego w Kaliningradzie

Na zwiedzanie Kaliningradu, pierwszego dnia pobytu w mieście, mieliśmy niespełna 5 godzin. Rozpoczęliśmy je od okolic Jeziora Górnego. Na krótkiej trasie, długości około 1,5 km znajdują się: Baszta Wrangel (Башня Врангеля), Baszta Dona (Башня Дона) z urządzonym w niej Muzeum Bursztynu (Музей Янтаря), Brama Rossgärter (Россгартенские ворота ), pomnik A.M Wasilewskiego (Памятник Маршалу А. М. Василевскому), Bastion Oberteich (Бастион Обертайх), pomnik Aleksandra Newskiego(памятник Александру Невскому) i cerkiew świętego Aleksandra Newskiego (xрам святого Александра Невского).

Zatrzymaliśmy samochód, na darmowym parkingu, niedaleko Baszty Wrangel wybudowanej w 1853 roku jako część fortyfikacji otaczających Królewiec. Jej mury mają grubość 3 m, a basztę otacza fosa. Obecnie Wokół baszty trwają prace remontowe (sierpień 2019 rok). Pierwsze kroki skierowaliśmy w stronę Muzeum Bursztynu.

Baszta Wrangel

Po drodze zaszliśmy do pobliskiego hotelu Mercure. Tuż przy hotelu znajduje się wypożyczalnia rowerów. W hotelowej recepcji wyłożone były bezpłatne plany Kaliningradu. Tam uzyskaliśmy też informację na temat najbliższego punktu wymiany walut. Wcześniej, nie udało nam się wymienić złotówek na ruble. Była niedziela, ale na szczęście kantor był czynny. Po zaopatrzeniu się w odpowiednie środki ruszyliśmy do pobliskiego Muzeum Bursztynu.

Muzeum Bursztynu mieści się w Baszcie Dona z 1855 roku. Baszta Dona i Baszta Wrangel to dwie bliźniacze budowle stojące nad brzegami jeziora. Baszta Dona ma wysokość 12 m i średnicę 34 m. Naprzeciwko wejścia na jej teren stał starodawny, czerwony samochód, a przy nim pani zachęcająca do różnych wycieczek, a wśród nich na kilkugodzinną wycieczkę na Mierzeję Kurońską, za 1200 rubli czyli około 72 zł.

Muzeum Bursztynu utworzono w 1979 roku. Wejście do Muzeum Bursztynu, na wystawę stałą, kosztuje 300 rubli i jeżeli ktoś chce, to za dodatkowe 150 rubli, może wypożyczyć audio przewodnik, który jest też w języku polskim. Do audio przewodnika dodawana jest instrukcja obsługi, napisana w naszym języku.

Bez ponoszenia dodatkowych kosztów można do woli fotografować bursztynowe eksponaty, a jest wiele interesujących, misternie wykonanych przedmiotów, które nie jednego zachwycą.

Przy kasie biletowej znajdują się sklepiki z bursztynowymi wyrobami. Główna wystawa mieści się na piętrze. Jeżeli istnieje taka potrzeba, można skorzystać z windy dla niepełnosprawnych. Przed wejściem do sal wystawowych, warto wyjść na chwilę na wewnętrzny, zamknięty dziedziniec baszty z ławeczkami i fontanną na środku.

Wewnętrzny dziedziniec Baszty Dona

By przejść wszystkie sale wystawowe, trzeba obejść basztę dookoła. Wśród eksponatów znajdziecie różnorodne kawałki bursztynów i takie z zatopionymi w nich owadami. Są też precyzyjnie wykonane przedmioty użytkowe oraz kopie dzieł sztuki np. XVII-wiecznego kufla z Ermitażu, XVII-wiecznej szkatułki z Carskiego Sioła czy fragmentu ściany komnaty bursztynowej, wykonanej w miniaturze. Z innych ciekawych przedmiotów to zegar z napisem CCCP.

Najbardziej jednak zadziwiły mnie bursztynowe modele statków: atomowego lodołamacza Lenin i szwedzkiego, wojennego statku Vasa.

Po zwiedzaniu na piętrze i zejściu na dół, przejdźcie do jeszcze jednej sali wystawowej, gdzie wśród eksponatów zobaczycie obrazy wykonane oczywiście z bursztynu.

Po wyjściu z muzeum skierujcie się w prawo i przejdźcie w stronę sklepików z wyrobami z bursztynu, mińcie je, podejdźcie kilka kroków wzdłuż brzegu jeziora i wejdźcie po schodkach nieco wyżej. Zajmie to Wam dosłownie kilka minut, a zobaczycie bardzo ładnie prezentującą się basztę otoczoną fosą.

 Z Basztą Dona sąsiaduje Brama Rossgärter (Россгартенские ворота) budowana w latach 1852- 1855. Uznawana jest za jedną z najładniejszych, z 7 bram znajdujących się w mieście. Nad wejściem zwróćcie uwagę na portrety dwóch pruskich generałów: A. von Gneisenau i D. von Scharnhorst. Obecnie na terenie Bramy mieści się Słoneczny Kamień (Солнечный Камень), pierwsza rybna restauracja.

Brama Rossgärter  znajduje się przy rondzie, na środku którego, na kolumnie, ustawiono pomnik Aleksandra Newskiego.

Po przeciwnej stronie bramy stoi pomnik marszałka A.M. Wasilewskiego (памятник маршалу А. М. Василевскому).

W bliskim sąsiedztwie bramy Rossgärter znajduje się cerkiew świętego Aleksandra Newskiego. Cerkiew z pięcioma kopułami, jest drugą pod względem wielkości w Obwodzie Kaliningradzkim.

Basia, z cerkwią świętego Aleksandra Newskiego w tle.

Można do niej wejść i bez problemu robić zdjęcia.  Ikonostas w cerkwi jest pięciorzędowy. Przed ikonostasem po prawej stronie ustawiono obraz świętego Aleksandra Newskiego, po lewej obraz świętego Spirydona, który związany był z grecką wyspą Korfu. Takie informacje przekazała nam jedna z Rosjanek modlących się w cerkwi. Nie jest to zabytkowa świątynia, jej budowę rozpoczęto w 2008 roku. Wewnętrzne  ściany cerkwi pokrywają  liczne freski, brak tam pustej przestrzeni.

Nieopodal, za cerkwią, po jej prawej stronie, widać budynki. Jeżeli macie czas możecie tam podejść. Na uwagę zasługuje miedzy innymi budynek z ładnym muralem.

Przy rondzie stoi jeszcze jedna, historyczna budowla, Bastion Oberteich, fortyfikacja wykonana z czerwonej cegły w 1860 roku. Obecnie, w części od strony ronda, mieści się sklep rybny.

Bastion Oberteich

Naprzeciwko bastionu stoi sklep Eurospar, w którym zrobić można niedrogie zakupy oraz restauracja Bazylik, gdzie można zjeść ciepły posiłek. Dokładniej opisałam to we wpisie „Jedzenie i zakupy w Kaliningradzie”. Jeżeli interesuje Was ten temat, zapraszam do zapoznania się z jego treścią.

Powrót zrobiliśmy wzdłuż brzegów jeziora, po którym można popływać rowerami wodnymi. Podczas kolejnej wizyty w Kaliningradzie po akwenie pływały żaglówki. Z przeciwległego brzegu jeziora, w całej okazałości, widać Basztę Dona, a za nią wieżę cerkwi świętego Aleksandra Newskiego.

W okolicy baszty Wrangel stoją rzeźby morskich zwierząt.

Jest to naprawdę przyjemny spacer w milej okolicy, zwłaszcza ta część nad brzegami Jeziora Górnego.

Zapraszam do zapoznania się z innymi wpisami powstałymi po zwiedzaniu Obwodu kaliningradzkiego.

  • Pat, 27 sierpnia 2019, 08:24

  Odpowiedz

  Wpis jak zawsze ciekawy. Również odwiedziłam opisane tu muzeum bursztynu. Szkoda ze znajduje się tam tyle kopii, z ktorych nie wszystkie wyglądały na zrobione z bursztynu.

   • admin, 27 sierpnia 2019, 08:41
   • Autor

   Odpowiedz

   Bardzo minie cieszy, że wpis się spodobał. Na tak, to może jest powód, aby ruszyć dalej i zobaczyć oryginały.

  • Enzo Den, 27 sierpnia 2019, 20:15

  Odpowiedz

  Jakie są procedury żeby móc wjechać do Kaliningradu? Bo chyba nie można od tak po prostu?

   • admin, 27 sierpnia 2019, 20:30
   • Autor

   Odpowiedz

   Trzeba kilka spełnić, np. wyrobić bezpłatną e-wizę, ubezpieczyć się. Wszystko opisałam we wpisie: Do Kaliningradu z bezpłatną wizą – organizacja wyjazdu, przekraczanie granicy. Zapraszam do przeczytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.