Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie

Muzeum Światowego Oceanu działające w Kaliningradzie od 1990 roku, to gratka dla miłośników jednostek pływających, ale nie tylko.  Prezentowane eksponaty obejmują bardzo szeroki wachlarz tematyczny: kosmonautykę, rybołówstwo, żeglugę, militaria, historię czy przyrodę.   Spacer wzdłuż nabrzeża, gdzie przycumowane są naprawdę dużych rozmiarów statki jest bezpłatny. By wejść na pokłady poszczególnych okrętów, spełniających niegdyś różnorodne funkcje na morzach, trzeba wykupić bilety w kasie muzeum. Spacerując wzdłuż Nabrzeża Piotra Wielkiego zobaczycie:

Hydroplan Be-12, jednopłat o rozpiętości skrzydeł 30 m, którego zadaniem było niszczenie wrogich okrętów podwodnych. Zbudowano go w 1970 roku, a wycofano dopiero po 28 latach pracy. Wejście na jego pokład kosztuje 200 rubli. Stoi blisko brzegu. Jest pierwszym od strony portu eksponatem znajdującym się przy nabrzeżu.

Hydroplan Be-12 – eksponat Muzeum Światowego oceanu w Kaliningradzie

Okręt podwodny B-413 sąsiadujący z hydroplanem, pływał  pod banderą marynarki wojennej ZSRR. Najdłuższy rejs statku, z tą samą załogą na pokładzie, trwał 392 dni. Było to  w latach 1973-1974. Pływał po Bałtyku do 1999 roku. Koszt zwiedzania -300 rubli.

Okręt podwodny B-413 – eksponat Muzeum Światowego oceanu w Kaliningradzie

Statek badawczy Kosmonauta Wiktor Patsaev, nazwany został tak na cześć rosyjskiego kosmonauty Viktora  Iwanowicza Patsaeva  (Виктора Ивановича Пацаева), tragicznie zmarłego w 1971 roku podczas lotu kosmicznego. Statek zbudowano w 1968 roku, ma 123,14 m długości i 16,74 m szerokości. Był statkiem Badań Kosmicznych Akademii Nauk ZSRR. Głównym zadaniem statku był odbiór i analiza danych telemetrycznych oraz zapewnienie łączności  radiowej między naziemnym Centrum Kontroli Misji, a statkiem kosmicznym. Zwiedzanie jego kosztuje 200 rubli.

Statek badawczy Kosmonauta Wiktor Patsaev – eksponat Muzeum Światowego oceanu w Kaliningradzie

Radziecki statek badawczy VITYAZ długości 109,4m i szerokości 14,56 m. Pływał w latach 1949-1979, a na jego pokładzie prowadzono badania naukowe Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Odbył 65 podróży naukowych. Koszt zwiedzania – 200 rubli.

Statek badawczy VITYAZ – eksponat Muzeum Światowego oceanu w Kaliningradzie
Statek badawczy VITYAZ – eksponat Muzeum Światowego oceanu w Kaliningradzie

Pływająca latarnia morska –IRBENSKY (Плавучий маяк „Ирбенский”) o łącznej długości 80 m i szerokości 15,10 m. Pływał po wodach Bałtyku w latach 70 i 80 ubiegłego stulecia.

Dzwon przy pływającej latarni morskiej –IRBENSKY – eksponat Muzeum Światowego oceanu w Kaliningradzie

Trawler  rybacki SRT-129 mający 38,5 m długości i 7,8 szerokości. Zbudowano go w NRD na zlecenie ZSRR. Pływali na nim rybacy z Kaliningradu. Statek miał też swój czas pracy w szeregach marynarki wojennej, wykorzystywano go do pomiarów morskich.

Trawler  rybacki SRT-129 – eksponat Muzeum Światowego oceanu w Kaliningradzie

Idąc wzdłuż nabrzeża dojdziecie do dawnego stalowego mostu kolejowego. Obecnie brakuje mu środkowego przęsła.

Oprócz statków przycumowanych do brzegu, na nabrzeżu można zobaczyć działa przeciwlotnicze, miny morskie, kotwice, latarnię morską, a także łodzie podwodne. Wśród eksponatów znalazł się: podwodny pojazd załogowy Tethys, pięciometrowej długości łódź podwodna Tryton 1M mieszcząca 2 osoby, mogąca schodzić do 40 m głębokości i przebywać pod wodą do 7,5 godziny.

Łódź podwodna Tryton 1M

Na terenie muzeum znajduje się też kilka budynków, a w nich dodatkowe atrakcje.

Ciekawie wygląda Centrum Marynarki Wojennej, Water  Cube, sześcienna budowla  pomalowana w biegnące pionowo, srebrne i niebieskie pasy. Patrząc na budynek, ma się wrażenie jakby po ścianie spływał woda.  Stoi on jako pierwszy, idąc od strony portu. We wnętrzu jest niewielka kawiarnia i toaleta. Przy Woter Cube znajdziecie darmowy parking. Wjazd od ulicy Мршала Баграмяна. My znaleźliśmy miejsce po przeciwnej stronie ulicy, przy blokach.

Water Cube

Z Water Cube sąsiaduje budynek administracji portu morskiego.

Tuż obok stoją dwa budynki  zbudowane z czerwonej cegły, przed którymi umieszczono kotwice. Są to dawne magazyny. Tu przygotowano wystawę Morski Konigsberg-Kaliningrad.  Po prawej stronie czerwonych budynków ustawiono ławeczkę Kanta.

Ławeczka Kanta

Z tyłu budowli znajduje się fontanna Pitti

Idąc dalej dojdziecie do kolejnego, niewielkiego budynku Stary Port „Старый Порт”. Na jednej z jego ścian umieszczono mural ze słynną łamigłówką Kaliningradu zwaną „Siedem mostów”. Chodziło w niej o znalezienie takiego rozwiązania, by przejść przez każdy z 7 mostów, z warunkiem, aby żadnego nie przekroczyć dwukrotnie.

Budynek Stary Port z łamigłówką „siedem mostów”

Idąc dalej wzdłuż nabrzeża, po lewej stronie miniecie niewielkie pomieszczenie w kształcie kuli, można do niego wejść i posłuchać odgłosów wydawanych przez zwierzęta morskie. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. Ta atrakcja jest darmowa.

Kolejną budowlą jest  główny budynek Muzeum Światowego Oceanu. To tu umiejscowiono akwaria. Na wystawach prezentowane są muszle, mięczaki, koralowce i największy w Rosji, 15 metrowy, szkielet kaszalota. Do oglądania przygotowano  ekspozycje: Głębia – koszt 200 rubli, Akwarium – 200 rubli, Salon batyskaf -150 rubli. Taniej wychodzi bilet łączony, za ekspozycje Głębia i Akwarium trzeba zapłacić 300 rubli.  Obok znajduje się dużych rozmiarów model cząsteczki wody.

Przed wejściem ustawiono białe drewniane szerokie ławki, można się na nich położyć i chwilę zrelaksować. Jest to super odpoczynek, zwłaszcza gdy przygrzewa słońce.

Jeżeli ktoś nie lub słońca, a ma ochotę na chwilę wytchnienia, może usiąść na ławeczce, pod rosnącą w pobliżu ogromną, płaczącą wierzbą.

Muzeum Światowego Oceanu powiększy się niedługo o kolejny budynek Planeta Ocean (Планета Океан). Obecnie jest jeszcze w budowie, ale dokładnie już widać jego kulisty kształt.

Planeta Ocean – budowa nowego budynku Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie

Jeden z oddziałów Muzeum Światowego Oceanu mieści się nieco dalej, już nie na nadbrzeżu, a w Bramie Królewskiej, dawnej bramie będącej jednym z wjazdów go Konigsberga. Wybudowano ją w latach 1843-1850.

Brama Królewska

Jeżeli macie ochotę iść dalej wzdłuż nabrzeża, po chwili dojdziecie do pomnika Mikołaja Cudotwórcy i pomnika poświęconego poległym marynarzom.

Pomnika Mikołaja cudotwórcy

Przy nabrzeżu Muzeum Światowego Oceanu stoją stateczki turystyczne, którymi za 500 rubli można popłynąć w 50 minutowy rejs po Pregole. Ale o tym w kolejnym wpisie.

Jeżeli planujecie wchodzić na pokłady statków i zwiedzać wystawy, to na terenie Muzeum Światowego Oceanu można spędzić cały dzień.

Jeżeli chcecie tylko pospacerować, nie zajmie Wam to zbyt dużo czasu i kolejną część dnia możecie poświęcić na wizytę w pobliskim Muzeum Kanta i wiosce rybackiej. A może wolelibyście Muzeum Bursztynu?

  • Enzo Den, 10 września 2019, 11:55

  Odpowiedz

  Czy w tych turystycznych miejscach można dogadać się po polsku?

   • admin, 10 września 2019, 16:24
   • Autor

   Odpowiedz

   W niektórych miejscach tak. W Muzeum Bursztynu była pani mówiąca po polsku. Ja rozmawiałam po rosyjsku, syn z wykorzystaniem translatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.