Stare Juchy, darmowe atrakcje mazurskiej wsi

Stare Juchy, to mazurska miejscowość letniskowa położona nad rzeką Gawlik. Leży w otoczeniu trzech jezior: Jędzelewo, Rekąty  i Ułówki.  Stare Juchy oddalone są o około 22 km od Ełku, 30 km od Olecka i 36 km od Giżycka.

Miejscowość Jucha istniała już w czasach pogańskich. Z tego okresu, w pobliskim lesie, odnajdziemy miejsce kultu religijnego Jadźwingów, ludu bałtyjskiego wymarłego w XVI wieku.  Jak głosi legenda, Jadźwingowie z okolic Juch składali swoim bogom  krwawe ofiary na ołtarzu, za który służył im głaz narzutowy o obwodzie ponad 11 m i wysokości ponad  metr. Prawdopodobnie,  krew czyli jucha  przelewana na tym ołtarzu, dała nazwę miejscowości.

Głaz narzutowy-ołtarz ofiarny Jadźwingów w Starych Juchach

By dotrzeć do głazu trzeba kierować się na Szczecinowo.  Na końcu Starych Juch, po prawej stronie drogi,  mija się ogrodzenie cmentarza.   Na wzgórzu cmentarnym stoi  kilka metalowych krzyży. Są tu niemieckie groby pochodzące z XIX wieku.

Groby z XIX wieku- Stare Juchy

W centrum miejscowości stoi szesnastowieczny kościół katolicki pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, przebudowany pod koniec XVII i w XX wieku. W kościele zachowały się szesnastowieczne i siedemnastowieczne elementy wystroju. Ołtarz główny z 1591 roku ozdabiają renesansowe, szesnastowieczne malowidła i późnogotycki tryptyk.  Świątynia może poszczycić się także szesnastowieczną amboną. Na uwagę zasługują też siedemnastowieczne organy. Powstanie kościelnego dzwonu datuje się na 1647 rok.

Kościół w Starych Juchach

Obok kościoła nad rzeczką, gdzie miejscowi łowią ryby, znajduje się park owadów chronionych i pożytecznych, a w nim siłownia na wolnym powietrzu i kilka modeli owadów: biedronki siedmiokropki, larwy pazia królowej, robotnicy pszczoły miodnej, rohatyńca nosorożca i jelonka rogacza. W parku ustawiono tablicę informacyjną zawierającą krótką informację o prezentowanych owadach.

Park owadów chronionych i pożytecznych
Biedronka z parku owadów chronionych i pożytecznych w Starych Juchach

Niedaleko, bo zaledwie niecałe 500 m od parku owadów, znajduje się stacja kolejowa z budynkiem dworca pochodzącym z drugiej połowy XIX wieku.

Budynek Dworca w Starych Juchach

Do Starych Juch połączenie kolejowe dotarło w 1868 roku, kiedy to otwarto trasę Kętrzyn- Ełk.  Inną atrakcją dworca jest lokomotywa z 1952 roku, stoi na bocznym, ślepym torze. Po schodkach można wejść do jej maszynowni.

Na terenie wsi, w sąsiedztwie cmentarza komunalnego, stoi zrekonstruowana chata mazurska z podcieniami.

Będąc w Starych Juchach warto wejść na wieżę widokową o
wysokości dwudziestu metrów, z której rozpościera się widok na okolicę: lasy i jeziora.

Wieża widokowa w Starych Juchach
Widok z wieży widokowej w Starych Juchach
Widok z wieży widokowej w Starych Juchach
Widok z wieży widokowej w Starych Juchach

Wejście na wieżę jest bezpłatne. Obok budowli przygotowano parking, również bezpłatny. Tuż obok wieży, wśród zieleni ukryty jest Gościniec na Wzgórzu. Czynny  jest od 12:00 i można zamówić
tam ciepły posiłek np: pierogi lub babkę ziemniaczaną.

Jeżeli będziecie na wieży widokowej, przyjrzycie się uważnie, to wśród zieleni, po prawej stronie jeziora Jędzelewo, zauważycie żółtą plamę, jest to kem pochodzenia polodowcowego.

Jezioro Jędzelewo – widok z wieży widokowej

Piaskowa góra znajduje się w odległości nieco ponad 3 km od wieży widokowej. Warto do niego podjechać i wspiąć się na wzniesienie, by podziwiać okoliczne widoki.

Piaskowa góra w Starych Juchach

Będąc na górze zobaczycie  Jezioro Jędzelewo, wzdłuż brzegów którego biegnie linia kolejowa łącząca Ełk z Giżyckiem.

Wyspa na jeziorze Jędzelewo – widok z góry piaskowej

W lipcu 2019 roku, wzdłuż drogi prowadzącej do piaskowej góry znajdowało się pole konopi włóknistej.

Stare Juchy stały się miejscem akcji dwóch polskich filmów Karate po polsku  z 1983 roku i Siedlisko z 1998 roku.

Jeżeli będziecie przejazdem w tych stronach, warto zrobić sobie krótki postój na odpoczynek w Starych Juchach, by skorzystać z darmowych atrakcji tej mazurskiej wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.