Sokółka, wielokulturowe podlaskie miasto z ponad czterystuletnią historią

Sokółka to niewielkie podlaskie miasto leżące przy drodze krajowej  nr 19, łączącej Białystok z Kuźnicą, gdzie znajduje się przejście graniczne z Białorusią.  Od Białegostoku oddalona jest o 39 km, od Kuźnicy zaledwie 15 km.  Miasto zamieszkuje około 18 tysięcy mieszkańców.

Krótka historia Sokółki

Pod koniec XIV wieku lub początku XV, prawdopodobnie na wzgórzu obecnego Zabrodzia, wybudowano dworek myśliwski, a następnie zespół dworski Sucholda. Miał on dogodne położenie przy Trakcie Królewskim łączącym Kraków z Grodnem. W 1524 roku król Zygmunt Stary podarował dobra grodzieńskie i podlaskie swojej żonie królowej Bonie z rodu Sforzów, w których znajdował się ów dworek. Od tego czasu nastąpiła dalsza rozbudowa i rozwój dworu i późniejszego miasta Sokółka, które w 1609 roku otrzymało prawa miejskie od króla Zygmunta III Wazy. Sokółka jest miastem starszym od Białegostoku o 82 lata. Stolica województwa podlaskiego uzyskała status miasta dopiero w  1691 roku.

Nie można jednoznacznie wyjaśnić pochodzenia nazwy miasta -Sokółka. Jest na to kilka różnych teorii. Legenda głosi, że pewnego razu królowa Bona nie mogła odnaleźć drogi do dworu, gdy tak błąkała się po okolicy na jej ramię usiadł sokół i wskazał drogę do domu. Stąd nazwa Sokółka. Inne źródła podają, że nazwa pochodzi od pobliskiej rzeki,  wypływającej w okolicy wsi Szyszki.

Pewnym jest, że na przestrzeni wieków Sokółka, podlaskie miasto z ponad czterystuletnią historią,  była miejscem życia wyznawców wielu religii: muzułmańskiej, katolickiej, prawosławnej i żydowskiej.

Muzeum Ziemi Sokólskiej

Jeżeli chcecie nieco dokładniej prześledzić losy miasta i dowiedzieć się o jego wielokulturowości zajrzyjcie koniecznie do Muzeum Ziemi Sokólskiej. Mieści się ono w zabytkowym budynku z XVIII wieku, niedaleko miejskiego ratusza.

W niewielkim muzeum przygotowano dla zwiedzających trzy działy: historyczny, tatarski i etnograficzny. W dziale historycznym zapoznacie się z historią miasta, poznacie społeczności żyjące w nim od najdawniejszych czasów. Pozostałości po dawnych czasach zobaczycie w postaci cerkiew i kościoła. Znajdują się tu cmentarze: katolicki, prawosławny i żydowski.  Nie zachowała się synagoga, a meczet stoi  w pobliskich Bohonikach oddalonych od Sokółki o zaledwie 8 km.

Macewa z XIX wieku, skradziona niegdyś z sokólskiego cmentarza, służyła jako stół warsztatowy. Odnaleziona i przekazana do muzeum.
Sala wystawowa w dziale historycznym.

W dziale tatarskim stoi kilka sylwetek ludzkich ubranych w stroje tatarskie. Na skrzyni leży bała skóra. Takie skóry towarzyszą Tatarom  w bardzo ważnych momentach w życia.  Imam nadaje imię nowo narodzonemu dziecku leżącemu na skórze. Stojąc na nich, młodzi zawierają śluby.

W dziale etnograficznym przedstawiono elementy podlaskiej chaty z piecem i krosnami.

W muzeum mieści się Informacja Turystyczna. Jeżeli chcecie odwiedzić muzeum i interesują Was aktualne ceny biletów i godziny otwarcia, zajrzyjcie na stronę : http://muzeumsokolka.pl/dla-zwiedzajacych/.

Cerkiew św. Aleksandra Newskiego

Zaledwie 100 m od muzeum stoi cerkiew prawosławna św. Aleksandra Newskiego. Powstała w XIX wieku. Białą świątynię wieńczy pięć wieżyczek wykończonych złotymi kopułami, połyskującymi w słoneczne dni. By wejść do cerkwi trzeba przejść przez bramę dzwonnicę rozebraną przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej i odbudowaną dopiero w 2011 roku.

Ikonostas, który znajduje się w cerkwi pochodzi z 1905 roku. Wizytę w cerkwi trzeba umówić wcześniej telefonicznie dzwoniąc na numer parafii: 85 711 25 18.

Ikonostas w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

Kościół św. Antoniego Padewskiego

Jest to neoklasycystyczna, katolicka świątynia wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku.  Przed wejściem do kościoła nad głównym wyjściem znajduje się mozaika Matki Bożej Ostrobramskiej. Ściany ozdabiają malowidła z 1954 roku.

W kościele tym, w 2008 roku miało miejsce przemienienie hostii we fragment ludzkiego ciała. Podczas mszy komunikant upadł na ziemię. Ksiądz zgodnie z procedurą umieścił go w naczyniu i zalał wodą. Taka zalana hostia przestaje być Ciałem Zbawiciela. Duchowny odniósł naczynie do sejfu. Po dwóch tygodniach, gdy zajrzał do środka okazało się, że hostia nie rozpuściła się, natomiast pokazała się na niej krwista plamka. Naukowcy badający to zjawisko orzekli, że plamka to fragment ludzkiego serca w stanie agonalnym. Cudowna hostia przeniesiona została do bocznej kaplicy. Od tamtego czasu do świątyni ściągają pielgrzymi nie tylko z Polski, aby pomodlić się przed hostią przemienioną w ciało Chrystusa.

Ołtarz główny w kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce

Na placu kościelnym od strony ul. Adama Mickiewicza stoi Pomnik Zesłańców Sybiru.

Przy kościele znajduje się duży bezpłatny parking. Obok jest Zajazd Bakunówka oferujący noclegi i posiłki. W menu mają niedrogie dania kuchni regionalnej.

Zalew Sokólski

Będąc w Sokółce, możecie aktywnie spędzić czas nad Zalewem Sokólskim, miejscem wypoczynku z plażą i wypożyczalnią sprzętu pływającego: kajaków, rowerów wodnych lub żaglówek.

Jeżeli chcielibyście jeszcze więcej dowiedzieć się o życiu i wierzeniach polskich Tatarów, pojedźcie kilka kilometrów za miasto, do Bohonik, w których możecie zobaczyć meczet i Mizar- cmentarz polskich Tatarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.