Jeżeli planujecie wizytę w Warnie, nawet tylko przy okazji pobytu w okolicznych miejscowościach wypoczynkowych, to macie kilka atrakcji zupełnie za darmo. Zacznę od wizytówki miasta, często pokazywanej na pocztówkach.
Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej
Jest drugą co do wielkości cerkwią w Bułgarii, pierwszeństwa ustępuje jedynie sofijskiemu soborowi Aleksandra Newskiego. Wybudowano ją w latach 1880-1886 w stylu bizantyjskim jako wotum z okazji wyzwolenia Bułgarii z okupacji tureckiej.

We wnętrzu przestrzennej świątyni jest dwurzędowy ikonostas , jednak moją uwagę przykuły freski pokrywające każdy element ścian, wymalowano je w latach 1949-50. W cerkwi dominuje kolor niebieski. Świątynia czynna jest codziennie od 7:00 do 18:00. My natrafiliśmy na nabożeństwo, co ze względu na co prawda nielicznych wiernych uniemożliwiło nam swobodę poruszania. Dyskretnie zerknęliśmy na freski oraz ikonostas i wycofaliśmy się po cichu, by nie zakłócać modlitwy.


W pobliżu świątyni mają przystanki autobusy miejskie przyjeżdżające od strony Złotych Piasków. Stąd warto zacząć zwiedzanie. Po przeciwnej stronie cerkwi znajduje się Informacja Turystyczna, w której otrzymać możecie darmowy plan miasta. Jeżeli chcecie dojść do niej, kierujcie się na miejską wieżę zegarową.

Prawosławna cerkiew Paraskewy
Znajduje się niemal naprzeciwko Muzeum Historii. W porównaniu z Katedralną Cerkwią Zaśnięcia Matki Bożej jest malutka, ale ma swój klimat z dwurzędowym ikonostasem i licznymi ikonami porozwieszanymi na ścianach.


Pozostałości po termach rzymskich z II wieku n.e.
Tak naprawdę wejście na ich teren jest płatne, ale niewiele mniej zobaczycie przez ogrodzenie. Termy są w dwóch miejscach. Jedne mieszczą się przy ulicy San Stefano, drugie sąsiadują z Muzeum Historii Warny.

Bulwar Slivnictsa
Wieczorem, na bulwarze Slivnitsa, można zobaczyć występy ulicznych artystów. My mieliśmy szczęście trafić na pokazy lalkarzy, poobserwowaliśmy umiejętności aktorów zabawiających zgromadzoną publiczność , w towarzystwie dźwięków znanych współczesnych piosenek i ruszyliśmy w stronę morza do parku.

Park Nadmorski
Idąc ulicą Slivnitsa, w stronę morza, dotrzecie do wejścia prowadzącego do nadmorskiego parku, jednego z największych parków publicznych w Europie. Rozpoznacie je po kolumnach. Wejście to wybudowano w 1939 roku.

Miejski park, ciągnie się wzdłuż brzegów Morza Czarnego. Jego początki sięgają 1878 roku. Obecnie porastają go wysokie drzewa, dające cień i ochłodę w upalne dni, dlatego warto przysiąść na chwilę na jednej z ławeczek ustawianych wzdłuż szerokich alejek i odpocząć, nie odczuwając skwaru.


Wieczorem w okolicach wejścia, można posłuchać muzyki na żywo. Tuż obok znajduje się słoneczny zegar kwiatowy i napis Varna.


Stąd macie dwie możliwości spaceru, możecie skręcić w lewo lub w prawo. Idąc parkiem w lewo miniecie Morskie Kasyno i fontanny.


Podążając dalej wzdłuż parku wybierzecie szeroką alejkę z kwietnikami na środku, dojdziecie nią do wysokiego pomnika .


Obok niego w Alei Kosmonautów znajduje się małe popiersie Jurija Gagarina. W 1961 roku Jurij Gagarin będąc w Warnie, zasadził tu jodłę, a w 1963 roku drzewo zasadziła Walentina Tierieszkowa.

Naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy znajduje się Pałac Kultury i Sportu.

Jeżeli od napisu Varna , skręcicie w prawą stronę, kierując się drogowskazami dojdziecie do Muzeum Marynarki Wojennej. Wejście do niego jest płatne, ale przed muzeum stoją dwa statki, które zobaczyć można z zewnątrz. Jednym z nich jest bułgarski torpedowiec Dryzki. W 1912 roku podczas wojny bałkańskiej uszkodził turecki krążownik Hamidiye, miało to miejsce w okolicach przylądka Kaliakra. Zwycięstwo to uznaje się za jedno z największych w dziejach marynarki bułgarskiej.


Plaża
Warna nazywana jest nadmorską stolicą, to nie dziwi fakt, że znajdziecie tu dużą i piaszczystą plażę, posiadającą infrastrukturę w postaci licznych barów i restauracji. Zgodnie z bułgarskimi przepisami minimum 20% powierzchni plaży przeznaczona jest jako strefa darmowa, gdzie można rozłożyć ręcznik lub koc i bez ponoszenia dodatkowych kosztów, korzystać z promieni słonecznych i kąpieli w morzu. Podczas mojego pobytu latem 2019 roku, bardzo duża część plaży była pusta, bez parasoli, ale i bez tłumów. Sami zobaczcie na poniższych zdjęciach. Nie wiem jak z czystością wody, bo będąc w Warnie, nie kąpałam się w nim.



Plaża ciągnie się poniżej parku.
Budynki
W Warnie niektóre budynki są zniszczone i wymagają remontu, ale jest też wiele budowli, na których warto zawiesić oko. Przyciągają uwagę kolorowymi fasadami z białymi elementami dekoracyjnymi: kolumnami, rzeźbami lub płaskorzeźbami. Jeden z nich to niebieski budynek z pomalowanymi na biało elementami ozdobnymi. Stoi na skrzyżowaniu nieopodal Katedralnej Cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej.

W bliskim sąsiedztwie budynku, w którym zlokalizowana jest Informacja Turystyczna , stoi okazały budynek teatru dramatycznego pomalowany w odcieniu czerwieni z białymi oknami, balkonami i kolumnami. Jeżeli traficie na próby, możecie przystanąć i posłuchać śpiewów operowych wydobywających się z okien.

W ciekawym budynku, przy bulwarze Slivnitsa, znalazł sobie miejsce Mc Donald’s.

Interesująco wygląda też budynek szkoły tańca ulicznego. Szkoda tylko, że jego fasadę oszpecili miłośnicy farb w sprayu.

Pomniki
Przy skrzyżowaniu, przy którym znajduje się Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, stoi pomnik bułgarskiego cara Kołojana, siedzącego na koniu. Żył na przełomie XII i XIII wieku.

Pomnk Stefana Karadja, bułgarskiego bohatera narodowego z XIX wieku, walczącego z reżimem osmańskim, stoi przy bulwarze Slivnictsa.
Myślę, że w mieście znajdziecie jeszcze inne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić bez ponoszenia kosztów. Ja poza darmowymi atrakcjami w Warnie, skorzystałam ze zwiedzania miasta z Varna City Card, ale o tym opowiem w kolejnym wpisie.
Dodaj komentarz