Zalew Czapielówka

Zalew Czapielówka to kolejne miejsce rekreacji znajdujące się na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Położony jest niespełna 30 km od Białegostoku. Sztuczny zbiornik wodny na rzece Czapielówka znajdziecie pomiędzy Czarną Białostocką a Czarną Wsią Kościelną.  

Trzeba przyznać, że mieszkańcy stolicy województwa podlaskiego mają w bliskim sąsiedztwie miasta  kilka ciekawych  miejsc przeznaczonych do odpoczynku na łonie natury: leśny Rezerwat Przyrody Kamianka,  sztuczny zbiornik wodny Wyżary na terenie Puszczy Knyszyńskiej.

Jeżeli zdecydujecie się na odpoczynek nad Zalewem Czapielówka i przyjedziecie tu samochodem, możecie go zostawić tuż nad zbiornikiem wodnym, na przygotowanych dla spragnionych kontaktu z naturą bezpłatnych parkingach.

Podczas majowej, słonecznej niedzieli zaskoczyła mnie liczba samochodów stojących na parkingu. Mimo tego nie czuło się tłumu zwiedzających, którzy korzystając z uroków zalewu Czapielówka, rozeszli się w różne miejsca wokół zbiornika.

Oba brzegi zalewu łączy pomost spacerowy, więc bez różnicy, na którym z parkingów zostawicie samochód, możecie obejść wokół cały zalew. Trasa ma około 3 km.

Jedna część brzegu jest bardziej zagospodarowana, druga nieco dziksza i spokojniejsza.  Tam spotkaliśmy też zdecydowanie mniej osób.

Nad wodą ustawiono amfiteatr, a tuż obok wyznaczono niewielką plażę, boisko do siatkówki oraz miejsce do grillowania.  Dla spragnionych aktywnego wypoczynku przygotowano ścieżkę spacerowo –rowerową, ciągnącą się wzdłuż brzegów zbiornika wodnego.

W miejscach bagnistych do przejścia służą wygodne drewniane kładki. Obowiązuje na nich zakaz jazdy rowerem więc rowerzyści muszą  przeprowadzać swoje pojazdy. Bezproblemowo da się spacerować z maluszkami w wózkach, bo ścieżki są równe, a kładki wygodne.

 Wzdłuż całej trasy, co kilkaset metrów ustawiono tablice edukacyjne, z których dowiedzieć się można o owadach, rybach, ptactwie, roślinności leśnej i wodnej charakterystycznej dla Zalewu Czapielówka.  Chcący odpocząć, mają  przygotowane ławki oraz  miejsca parkingowe dla rowerów. 

Rzeczka przecinająca zalew wygląda dziko i urokliwie.

Nad jednym z brzegów zalewu, po przeciwnej stronie amfiteatru ustawiono wieżę widokową, pozwalającą z góry spojrzeć na okolicę otoczoną drzewami.

Zalew jest miejscem chętnie odwiedzanym przez rybaków, których spotkamy siedzących nad brzegiem wody.

Tu przebiega Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia, którego zadaniem jest  ochrona i kultywowanie tradycji  dawnych, zanikających już zawodów: łyżkarza, garncarza, kowala czy tkacza.

Myślę, że nad zalewem znajdą dla siebie miejsce osoby spragnione lenistwa i lubiące odpoczywać nieco aktywniej.

Moim zdaniem Zalew Czapielówka jest dobrym miejscem ucieczki od miejskiego zgiełku dla samotnych i dla rodzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.